تاریخ انتشار : ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۲
جالب است ۰
مدیرعامل شرکت راه آهن گفت: به دنبال تولید داخل لوکوموتیو‌های زیمنس و جی ام هستیم و یک شرکت دانش بنیان نیز توانسته چرخ‌های مونوبلوک داخلی تولید کند.
صالحی: تولید داخل لوکوموتیوهای زیمنس و جی ام در دستور کار است
به گزارش بیان ما؛ سید میعاد صالحی در حاشیه نهمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی گفت: متأسفانه اولویت دهی به بخش حمل و نقلی ریلی بار در طول ۵ ساله برنامه ششم توسعه اتفاق نیفتاده است؛ اما در دولت سیزدهم اولویت بر ارتقای حمل و نقل ریلی است.

وی افزود: تلاش ما این است که هم در حوزه تزریق منابع و اعتبارات و هم اولویت دهی به صنعت حمل و نقل ریلی بتوانیم پیشرو باشیم. دو هفته قبل تفاهمی میان وزرای راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی به امضا رسید که در آن اولویت به حمل و نقل ریلی کالا‌های کشاورزی داده شد.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ رکورد ۱۱۰ ساله ترانزیت ریلی را با یک میلیون و ۳۱۹ هزار تُن بار ترانزیتی شکستیم که این عدد ۲.۵ برابر سال قبل از آن و نسبت به آخرین رکورد ترانزیت ریلی در سال ۱۳۹۷ که یک میلیون و ۵۹۷ هزار تن بود، باز هم افزایش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته رکورد صادرات از مرز‌های ریلی هم شکسته شد گفت: یک میلیون و ۹۲۰ هزار تن صادرات از مرز‌های ریلی در سال گذشته اتفاق افتاد.

صالحی ادامه داد: برای سال ۱۴۰۱ با توجه به تفاهم نامه‌های خوبی که در این دو ماه با کشور‌های همسایه داشتیم و همچنین تفاهم نامه‌ای که دیروز با قزاقستان امضا کردیم و قرار شد ۵ میلیون تن بار بین المللی داشته باشیم، پیش بینی ما این است امسال بتوانیم رکورد خوبی در ترانزیت بین المللی به دست بیاوریم. البته ظرفیت حمل ریلی بار از شبکه ما بسیار بالاست.

وی یادآور شد: امیدواریم با تزریق لوکوموتیو به کشور چه به صورت سفارش تولید داخل و چه به صورت ارائه تسهیلات به تعمیر لوکوموتیو‌هایی که زمینگیر و قابل بهره برداری هستند بتوانیم تفاهم نامه‌ها با کشور‌های همسایه را به خوبی پیگیری و اجرا کنیم؛ البته برخی لوکوموتیو‌های زمینگیر ما ۷۰ تا ۸۰ ساله‌اند و اگر حتی نقدینگی به بخش تعمیرات لوکوموتیو‌ها هم تزریق شود باز هم امکان راه اندازی مجدد آن‌ها یا نیست یا به صرفه نیست.

صالحی با بیان اینکه تا کنون سند جامعی برای توسعه صنعت ریلی نداشته‌ایم تصریح کرد: بنای ما این است که اطلس کاملی از نیاز‌های ما و همچنین وضعیت فعلی اعم از میزان کیلومتر خطوط موجود و میزان کیلومتر کمبود ریل و نیز محور‌های لازم برای اتصال خطوط آنتی به چشمه‌های بار، اتصال‌های ترانزیتی و امثال آن را تهیه کنیم که به زودی این اطلس تهیه و رونمایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: دو مرز فعال ریلی در حال حاضر داریم؛ بنادر شمال و جنوبی هم به شبکه ریلی متصل هستند؛ بندر کاسپین در آستانه پیوستن به شبکه ریلی است؛ منطقه آزاد انزلی هم در حال احداث اسکله ریلی رو-رو است تا به محض رسیدن ریل به بندر کاسپین، بخش دیگری از کریدور شمال-جنوب فعال شود. همچنین اگر راه آهن رشت-آستارا متصل شود این کریدور تقویت می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: حوزه حمل و نقل ریلی یک صنعت اشتغالزاست و از سوی دیگر در این بخش، جزو کشور‌های با فناوری پایین یا متوسط محسوب می‌شویم و به شدت نیازمند انتقال فناوری به این بخشیم و باید از شرکت‌های دانش بنیان برای توسعه صنعت ریلی تولید قطعات صنعت ریلی هستیم؛ در حوزه تولید لوکوموتیو نیز تولید لوکوموتیو‌های زیمنس و جی ام را در دستور کار داریم هم در زمینه تولید انژکتور و هم پوسته موتور در اولویت ماست؛ در زمینه تولید چرخ مونو بلوک این اتفاق توسط یکی از شرکت‌های داخلی ما افتاده است.

وی تأکید کرد: به هیچ عنوان مذاکره‌ای برای واردات واگن نداشته‌ایم. short_url/vdcftjdytw6dxma.igiw.html
bayanema.ir/vdcftjdytw6dxma.igiw.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین