تاریخ انتشار : ۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۸
جالب است ۰
وزیر خارجه عربستان در مجمع جهانی داووس تاکید داشت پیشرفت‌هایی در مذاکرات میان تهران و ریاض صورت گرفته است.
وزیر خارجه عربستان: دست ما به سوی ایران دراز است
به گزارش بیان ما؛ شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان در سخنرانی خود در همایشی در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس اعلام کرد انتخابات لبنان ممکن است گام مثبتی باشد، اما قضاوت در این باره هنوز زود است. 
فیصل بن فرحان در ادامه سخنان خود در خصوص مذاکره با ایران گفت: دست ما به سوی ایران دراز است، پیشرفت‌هایی با ایران داشتیم، اما کافی نیست. کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در حال هماهنگی گفتگو با ایران هستند. 
او درخصوص عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیز ادعا کرد موضع عربستان درباره عادی سازی روابط با «اسرائیل» تغییر نکرده است و برای آن‌ها در پایان یک مسیر طولانی که در طرح صلح عربی مطرح کردند امکان پذیر است. مذاکرات فلسطینیان و «اسرائیل» اولویت دارد و باید برای تحقق آن به سرعت عمل کرد.
پنجمین دور گفتگو میان نمایندگان عالی جمهوری اسلامی ایران و عربستان، روز گذشته در بغداد، پایتخت عراق برگزار شد. پیش از این چهار دور مذاکره میان ایران و عربستان با میانجیگری عراق در بغداد برگزار شده و شرکت‌کنندگان در آن این مذاکرات را سازنده خوانده و از برگزار کردن مذاکرات بیشتر خبر دادند. این مذاکرات پس از ۵ سال از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور شکل گرفت. ایران ادامه این گفتگوها را مشروط به «جدیت عربستان» دانسته است.
با توجه به شکل‌گیری فضای مفاهمه و گفت‌وگو‌های سازنده میان نمایندگان دو کشور، پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک زمینه برگزاری جلسه مشترک میان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی فراهم شود.
  short_url/vdcgyt9qxak9zw4.rpra.html
bayanema.ir/vdcgyt9qxak9zw4.rpra.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما