کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رافائل گروسی: در مقطع حساسی در ارتباط با ایران قرار داریم

4 خرداد 1401 ساعت 17:07

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در سخنانی در مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرد: در مقطع حساسی در ارتباط با ایران قرار داریم.


به گزارش بیان ما؛ «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز چهارشنبه در سخنانی در مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس واقع در سوئیس مدعی شد که مذاکرات با ایران به منظور پایان دادن به بن بست طولانی مدت پیرامون توضیح درباره منشأ قطعات اورانیوم غنی شده یافت شده در تاسیسات قدیمی اعلام نشده، در نقطه «بسیار دشواری» قرار گرفته است!

به گزارش رویترز، ایران و «رافائل گروسی» در ماه مارس سال جاری میلادی در خصوص برنامه‌ای ۳ ماهه برای رسیدن به نتیجه‌ای در این باره به توافق رسیدند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در این خصوص ادامه داد که وی باید از هر گونه نتیجه گیری در این برهه زمانی خودداری کرده چرا که «هنوز فرایند انجام آن به پایان نرسیده است».

وی در ادامه اضافه کرد: تنها می‌توانم بگویم که در مقطع حساسی قرار داریم.

این مقام آژنس بین المللی انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد که از فاصله زمانی کنونی تا مادامیکه که قرار است این گزارش پیش از برگزاری نشست ۳ ماهه این سازمان در ۶ ژوئن (۱۶ خرداد ماه) در اختیار شورای حکام قرار گیرد، استفاده بهینه شود.

گفتنی است که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری و مقارن با سفر «انریکه مورا» معاون «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران ابراز امیدواری کرده بود که مسائل پیش رو میان ایران و آژانس حل و فصل شود.

گفتنی است که دور هشتم مذاکرات برچیدن تحریم‌های ضدایرانی که از ۶ دی سال ۱۴۰۰ آغاز شد، از ۲۰ اسفند ماه و به منظور انجام مشورت‌های سیاسی وارد وقفه شد تا نمایندگان کشور‌های ۱+۴ به پایتخت‌های خود بازگشته و به مشورت‌هایی مبادرت نمایند.

از سوی دیگر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان پیشتر در تماس جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وی در خصوص آخرین تحولات مربوط به گفتگو‌های وین برای لغو تحریم‌ها و مهمترین تحولات بین المللی از جمله بحران اوکراین به صورت تلفنی گفتگو و رایزنی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگو، با اشاره به سفر اخیر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، گفت: در سفر انریکه مورا ابتکاراتی مورد بررسی قرار گرفته است. تهران حسن نیت و اراده لازم برای رسیدن به یک توافق را دارد. ما در مسیر جدید تداوم گفتگو و تمرکز بر راه حل‌ها قرار داریم.


کد مطلب: 104424

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/104424/رافائل-گروسی-مقطع-حساسی-ارتباط-ایران-قرار-داریم

بيان ما
  https://www.bayanema.ir