تاریخ انتشار : ۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۰
جالب است ۰
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بر اساس پیش بینی های متخصصان تا سه ماه آینده موج جدیدی از کرونا و افزایش چشمگیری در ابتلا به این بیماری نداریم و پیش بینی موج جدید کرونا در فصول سرد سال برای کشور، سخت و دشوار است.
تا ۳ ماه آینده موج جدید ناشی از کرونا نخواهیم داشت
به گزارش بیان ما؛  حمیدرضا جماعتی در حاشیه شصت و نهمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا گفت: امروز آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران در جلسه کمیته علمی بررسی و مشخص شد که در حال حاضر در آسیا و اروپا، موارد ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، ثابت و رو به کاهش است؛ در حالی که در برخی کشور‌های آفریقایی و آمریکایی، شاهد افزایش ابتلا به زیرسویه‌های اُمیکرون مانند BA۴ و BA۵ هستیم.
به گفته دبیر کمیته علمی کشوری کرونا میزان مرگ و میر در سویه اُمیکرون و زیرسویه‌های آن، نسبت به واریانت‌های قبلی، بیشتر نبوده است؛ بلکه قدرت انتقال اُمیکرون، بالا رفته است. با توجه به افزایش اخیر آمار کرونا در برخی کشورها، باید این وضعیت تا یکی دو هفته آینده رصد شود.
جماعتی با بیان این که در ایران زیرسویه BA۲، غالب است، گفت: زیرسویه‌های دیگر اُمیکرون مانند BA۴ و BA۵ و BA.X که در آمریکا و کشور‌های آفریقایی غالب هستند، در کشور ما شیوع پیدا نکرده اند.
به گفته این مقام مسئول مطالعات مختلف نشان داده اند که اثربخشی انواع واکسن‌ها در مقابله با اُمیکرون نسبت به سایر واریانت‌های قبلی، مقداری کاهش یافته؛ اگرچه بیشترین اثر واکسیناسیون در کاهش مرگ و میر و بستری بیماران در بیمارستان‌ها بوده است.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در مطالعات مختلف مشخص شده که در سه ماهه اول بعد از تزریق دو نوبت واکسن، ۷۰ درصد و بعد از شش ماه، حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد اثربخشی علیه اُمیکرون و زیرسویه‌های آن وجود دارد؛ بنابراین تاکید ما بر تکمیل واکسیناسیون است.
به گفته جماعتی واکسیناسیون علاوه بر کاهش ابتلا، بستری و فوت ناشی از کرونا می‌تواند در کاهش عوارض پساکرونا که حتی ممکن است تا یک سال بعد از ابتلا نیز مشاهده شوند، موثر باشد.
او گفت: کمیته علمی تکمیل واکسیناسیون کودکان و بزرگسالان را توصیه می‌کند و نوبت چهارم نیز برای افراد پرخطر و دارای سیستم ایمنی ضعیف بر اساس تصمیم کمیته ملی واکسن کووید ۱۹، قابل تزریق و مورد توصیه کمیته علمی کشوری کرونا است.
به گفته وی از بیماران غیر کرونایی در زمان بستری در بیمارستان ها، تست‌های سی تی اسکن و پی سی آر، گرفته می‌شود.
او گفت: برای بیمارانی که نیازمند اعمال جراحی عمده و سنگین (Major) و دارای علائم کرونا نیستند، انجام تست‌های غربالگری کرونا مانند پی سی آر، ضروری به نظر نمی‌رسد. همچنین سی تی اسکن در صورت عدم وجود علائم عفونی، برای هیچ از بیماران غیر کرونایی توصیه نمی‌شود و در اعمال جراحی عمده، در صورت نیاز می‌توان از عکس سینه استفاده کرد و نیازی به سی تی اسکن نیست.
او گفت: در صورت وجود علائم کرونا در اعمال جراحی عمده، بر اساس معاینات پزشکی و شرح حال بیماران، ممکن است نیاز به تست پی سی آر و سی تی اسکن وجود داشته باشد؛ اما در مجموع به نظر می‌رسد در صورت عدم انجام جراحی عمده، ضعیف نبودن سیستم ایمنی بدن و مسن نبودن، بیماران غیر کرونایی نیازی به تست‌های غربالگری کرونا ندارند و مقرر شده که راهنمای بالینی در این زمینه توسط کمیته علمی کرونا تهیه و به معاونت درمان وزارت بهداشت ارائه شود.
 جماعتی با اشاره به گزارش مواردی از آبله میمونی در چندین کشور دنیا، گفت: تا کنون حدود ۲۲۰ مورد از آبله میمونی در چندین کشور شناسایی شده اند، اما در ایران هنوز هیچ مورد تایید نشده‌ای از این بیماری، گزارش نشده است که البته منتظر گزارش‌های بیشتر از سایر کشور‌ها و پروتکل و روش‌های تشخیصی سازمان جهانی بهداشت هستیم.
جماعتی گفت: معاونت‌های بهداشت و درمان وزارت بهداشت برای بروز احتمالی آبله میمونی در کشور، آمادگی کامل دارند از سوی دیگر، بر اساس اطلاعات موجود، هیچ موردی از مبتلایان آبله میمونی، جان خود را از دست نداده اند و اکثر این بیماران بهبود یافته و نیازی به مداخله درمانی ویژه‌ای نداشته اند.
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تصریح کرد: بر اساس اطلاعات و گزارش ها، ممکن است افراد دارای نقص سیستم ایمنی، کودکان و زنان باردار بیشتر در معرض آبله میمونی باشند و علائم این بیماری هم خفیف گزارش شده که جای نگرانی نیست. از سوی دیگر سرعت انتقال آبله میمونی بالا نیست.
او گفت: باتوجه به این که هنوز اطلاعات کافی از آبله میمونی در دنیا وجود ندارد، منتظریم که از سوی سازمان جهانی بهداشت و سازمان‌های علمی سایر کشورها، اطلاعات بیشتری در این زمینه حاصل شود.
وی با اشاره به شیوع آبله مرغان در سطح کشور، گفت: خیلی از مواردی که به عنوان موارد مشکوک آبله میمونی بررسی شود، ممکن است همان آبله مرغان باشد بنابراین جای نگرانی نیست. راه‌های متحمل انتقال بیماری آبله میمونی، بیشتر از طریق تماس پوستی با لباس، ملحفه و ظروف افراد مبتلا است. تا زمانی که ضایعات پوستی افراد مبتلا کاملا خشک نشده می‌تواند همانند آبله مرغان، قابلیت سرایت داشته باشد و برای جداسازی افراد بیمار، مشکوک یا آلوده به عامل بیماری‌زا از سایرین به دو تا سه هفته زمان نیاز است.
  short_url/vdcc00qso2bqxm8.ala2.html
bayanema.ir/vdcc00qso2bqxm8.ala2.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین