تاریخ انتشار : ۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۲
جالب است ۰
خطر سقوط آزاد جوانی جمعیت در کشور پیش‌بینی شده چرا که زنگ خطر کاهش نرخ رشد جمعیت سال‌هاست در کشور به صدا در آمده و این مسئله به یک ابر بحران تبدیل شده اما مجلس با تصویب طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده برای عبور از این بحران در تلاش است.
خطر سقوط آزاد جوانی جمعیت در کشور/ نرخ رشد جمعیت تا سال ۱۴۱۵ به صفر می‌رسد!
به گزارش بیان ما؛  رهبر معظم انقلاب در مرداد ماه سال ۱۳۹۰ طی سخنانی، رسمی و علنی به موضوع "جمعیت" و لزوم مقابله با سیاست‌های "تحدید نسل" اشاره و تأکید کردند که "هر اقدام و تدبیری برای کم کردن جمعیت باید پس از ۱۵۰ میلیون نفر صورت بگیرد."
ایشان همچنین در مرداد سال ۹۱ نیز بار دیگر در مورد "خطرات کاهش رشد جمعیت" کشور هشدار دادند و حتی از عبارت «خطا کردیم» استفاده کردند! به‌عبارتی خطر کاهش جمعیت برای نخستین بار، توسط مقام معظم رهبری مورد اشاره قرار گرفته وارد گفتمان عمومی کشور شد در حالی که پیش از آن با وجود هشدار برخی کارشناسان حوزه جمعیت درباره بحران کاهش جمعیت کشور، به‌طور جدی بحث‌های مربوط به کنترل و تحدید نسل در حال پیگیری بود!
مقام معظم رهبری از سال ۱۳۸۸ بیان دیدگاه‌های جمعیتی را آغاز کرده و میان مسئولان درباره لزوم تغییر سیاست‌های جمعیتی صحبت کرده‌اند و از آن زمان تاکنون هیچ‌گاه این مسأله را فراموش نکرده‌اند؛ ایشان با مشاهده برخی کم‌کاری‌ها و بی‌توجهی به مسئله مهم جمعیت کشور در مسئولان دولتی و لزوم بازنگری در سیاست‌های تحدید نسل، روی سخن‌شان را در جلسات عمومی به‌سوی جامعه تغییر داده‌اند.
ایشان در اردیبهشت سال ۹۳ با توجه به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و با توجه به جوانی جمعیت کنونی، سیاست‌های کلی جمعیت را ابلاغ فرمودند؛ این سیاست‌ها بر اساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است؛ ایشان با در نظر داشتن نقش مهم جمعیت در پیشرفت کشور، تأکید فرمودند که لازم است برنامه‌ریزی‌های جامع برای رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور متناسب با سیاست‌های جمعیتی انجام گیرد.
بنابراین با توجه به فرموده‌های مقام معظم رهبری آنچه که مشهود است این موضوع می‌باشد که چنانچه برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری‌های لازم در خصوص استفاده از ظرفیت نیروی انسانی موجود و همچنین افزایش آن در آینده نشود، نه تنها جمعیت به عنوان یک عامل اصلی توسعه عمل نخواهد کرد، بلکه خود به عنوان یک چالش فزاینده نیز خواهد بود. چرا‌که کنترل و بهره‌مندی از جمعیت نیازمند برنامه‌ریزی در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی است تا کشور بتواند از سرمایه انسانی به نحو احسن در جهت پیشبرد اهداف داخلی و بین‌المللی استفاده بهینه کند.
با این حال مهمترین چالش جمعیتی کشور، کاهش سطح باروری و پیری جمعیت است چراکه چندین دهه با تبلیغ فرزند کمتر، زندگی بهتر شرایط به گونه‌ای تغییر کرد که نرخ باروری در مدت زمان کوتاهی به شدت افت کرد و به نحوی دچار سقوط شد و به کمترین میزان خود رسید.
از سویی دیگر بنا به گفته کارشناسان، باروری در ۳۰ سال آینده نیز روند کاهشی خواهد داشت و کشور را با بحران جدی جمعیتی مواجه خواهد کرد و تنها راه نجات از این بحران استفاده از فرصت ۲۵ ساله طلایی پنجره جمعیتی است.
از این رو مهمترین چالش جمعیتی کنونی کشور، کاهش سطح باروری است و پیری جمعیت موضوع جدی دیگر در آینده است، مولفه‌های ساختار جمعیتی کشور در حال تغییر است و چند سالی است که روند پیر شدن جمعیت ایران آغاز شده و با سرعت به این سمت در حال حرکت است در واقع در حال از دست دادن جوانی جمعیت هستیم، و ساختار جمعیتی کشور بهم خورده  است و شاهد کاهش جمعیت هستیم.
این در حالی است طبق نظر کارشناسان اگر روند نرخ رشد جمعیت به همین روال ادامه‌دار باشد و بحران سقوط جمعیت ادامه‌دار باشد، نیروهای جوان و کار‌آمد جامعه در طول سال‌های پیشرو به شدت افت خواهد یافت و جای خود را به سالمندان خواهد داد، همین امر علاوه بر اینکه نیاز به نیرو‌های خدماتی را به هر لحاظ افزایش خواهد داد حتی می‌تواند امنیت کشور را در برهه‌ای از در معرض خطر قرار دهد‌.
با این وجود در استان کوچکی همچون زنجان نیز نرخ باروری در طول سالیان به شدت کاهش یافته و طبق اعلام مسئولان استانی در سال ۹۹ به ۱.۷۸ رسیده است این در حالی است که رقم مذکور تا سال ۶۷ معادل با عدد ۶ بوده است اما این امر خود به خاطر دلایلی رخ داده است.

عدم ازدواج و فرزندآوری ناشی از سوءمدیریت در حوزه اقتصادی
چندی پیش مسعود عالمی، رئیس مؤسسه تحقیقات جمعیت کشور درباره «نجات ایران از پیری جمعیت، امکان یا امتناع؟» سخن گفت و تصریح کرد: وقتی از وادی پیش‌بینی به وادی سیاست‌گذاری وارد می‌شویم، اراده و امکان تغییر در جامعه مطرح می‌شود، لذا امکان‌ها و پتانسیل‌هایی وجود دارد که ما بتوانیم مسئله جمعیت را تا حدی حل کنیم؛ ماهیت مسئله جمعیت ایران به تجرد، ناباروری، سقط جنین و عدم فرزند‌آوری خانواده‌های موجود وابسته است.
وی گفت: در بحث تجرد طبق آخرین آمار ۱۱.۶ میلیون مجرد در سن ازدواج داریم، این عدد بسیار بزرگ است و همین بازه سنی انباشت عدم ازدواج‌هایی است که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده است، اما ۸۸ درصد جوانان در سن ازدواج، تمایل به ازدواج دارند و ما با مسئله عدم تمایل به ازدواج مواجه نیستیم.
رئیس مؤسسه تحقیقات جمعیت کشور ادامه داد: در بحث ناباروری براساس تخمین‌ها بین ۳ تا ۳.۵ میلیون زوج نابارور داریم که هر سال حدود ۲۹ درصد ازدواج‌ها را شامل می‌شود. ما در این سال‌ها با فقدان امکانات درمان ناباروری مواجه بوده‌ایم. ۶۰ مرکز درمان ناباروری داریم که اگر این تعداد بخواهند به این مراکز مراجعه کنند ۶ سال باید منتظر بمانند.
وی گفت: سالانه ۸۸ هزار زوج نابارور به این میزان اضافه می‌شوند که ۹۲۴۰۰ سیکل نیازمند هستند که الان فقط ۳۳ هزار سیکل در کشور انجام می‌شود؛ از سال ۷۱ که فلوشیپ نازایی تشکیل شده است فقط ۱۵۰ فارغ‌التحصیل داشته‌ایم که به‌نوعی انحصار ایجاد کرده است و ضرورت افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو را نشان می‌دهد.
عالمی تأکید کرد: در بحث سقط جنین تخمین وزارت بهداشت این است که ۲۲۰ هزار سقط قانونی و غیرقانونی داریم که به‌طور کلی ۱۹ درصد سقط جنین صورت می‌گیرد؛ وضعیت فرزند‌آوری نیز نامطلوب است که ۱۴ درصد خانواده‌ها فرزند ندارند و ۲۱ درصد هم یک فرزند دارند.
وی ادامه داد: شرایط ایران بیشتر به سوءمدیریت بازمی‌گردد و ما مثل دیگر کشور‌ها نیستیم که عدم ازدواج و یا عدم فرزند‌آوری، دلایل عمیق فرهنگی داشته باشد، مثلاً یکی از عوامل عدم فرزندآوری در ایران موضوع مسکن است. مسکن سهم بالایی در سبد هزینه خانواده دارد. عرضه زمین ما محدود است ولی تقاضا مرتب زیاد می‌شود و قیمت زمین و مسکن افزایش پیدا می‌کند.
رئیس مؤسسه تحقیقات جمعیت کشور گفت: چون انباشت عدم ازدواج و عدم فرزندآوری ناشی از سوءمدیریت است، فرصتی وجود دارد که این سوءمدیریت‌ها تغییر کند و بخشی از مسئله را حل کند.
وی با بیان اینکه نرخ باروری کل ۱.۷ و نرخ باروری نکاحی ۲.۷ است، گفت: این آمار یعنی اگر ازدواج صورت بگیرد وضعیت به‌مراتب بهتر خواهد شد. اگر آمار ۸۸ درصدی تمایل به ازدواج میان مجرد‌ها را در نظر بگیریم، اگر فرض کنیم ۵۰ درصد ازدواج کنند، می‌توان تخمین‌هایی در مورد موالید زد که عدد‌های معناداری به دست می‌دهد.
با این حال پس از مخالفت‌ها و سنگ‌اندازی‌های پیداوپنهان دولت‌ حسن روحانی در طول ۸ سال گذشته و عدم تلاش حداقلی برای اصلاح شاخصه‌های جمعیتی کشورمان، مجلس شورای اسلامی یازدهم طرح جوانی جمعیت را تهیه کرد و در ادامه به تصویب رساند؛ این قانون به تأیید شورای نگهبان رسید و در ادامه از سوی رئیس جمهور برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد.
عمده برنامه این قانون برای فرزندآوری خانواده‌ها، ارائه مشوق‌های عموماً مالی است تا ترغیب و تشویقی برای زوج‌ها است؛ این قانون با استقبال اندیشکده‌ها و پژوهش‌گران مستقل حوزه جمعیت کشورمان مواجه شد و به اجرا در آمد.
با تمام این‌ها باید دید در استان کوچکی همچون زنجان چه اقداماتی در راستای جوان سازی جمعیت انجام شده و چه برنامه‌هایی برای رسیدن به هدف نهایی وجود دارد؟

*باید برای بقای نسل کشور تصمیمات و اقدامات جدی انجام شود
در این راستا محسن افشارچی، استاندار زنجان، با اشاره به اینکه یکی از مسائلی که به آن کمتر پرداخته شده و باید بر روی آن تمرکز شود، بحث فرزند ‌آوری است اظهار داشت: در حال حاضر نرخ باروی به زیر سطح جایگزینی نزدیک می‌شود، با اینکه باید به ازای هر خانم ۲.۱ فرزند متولد شود اما شرایط اصلا چنین نیست. متاسفانه در کشور نرخ باروی به ۱.۷ تا ۱.۹ رسیده است.
وی با اشاره به اینکه ما از استراتژی رفع تحریم به استراتژی رفع‌ تحریم و مقابله با تحریم گذر می‌کنیم گفت: اقداماتی که در حوزه یارانه‌ها و سایر امور انجام می‌شود به این دلیل است که ما می‌خواهیم روی پای خودمان با‌یستیم بنابراین نباید همیشه به فکر گره خوردن تصمیمات کشورمان به تصمیمات سایر کشور‌ها در سر دیگر دنیا باشیم.
استاندار زنجان با بیان اینکه در چند سال آینده گشایش‌هایی در هر امور در کشورمان رخ خواهد داد و وضعیت اقتصادی بهتر خواهد شد، تصریح کرد: بنابراین نباید مسائل اقتصادی را دلیلی برای عدم فرزند‌آوری گذاشت.
وی با بیان اینکه ضعف‌هایی در برخی حوزه‌ها وجود دارد و نمونه آن عدم تولید و تامین مواد اولیه کالایی همانند پوشک بچه هستیم، ابراز داشت: در برخی مواقع ما اصلا به فکر تامین مواد اولیه نبوده‌ایم و همیشه به فکر گشایش از طریق رفع تحریم بوده‌ایم.
افشارچی با تاکید بر اینکه ما نباید ۱۵ سال آینده را از حال حاضر تعطیل کنیم، خاطر‌نشان کرد: بیشتر افراد جامعه وارد دوره کهن‌سالی می‌شود اما باید گفت ایران همیشه هست و خواهد بود بنابراین باید برای بقای نسل کشور تصمیمات و اقدامات جدی انجام شود.
وی عنوان کرد: یک مسئله بسیار بدی که در کشور وجود دارد این است زمانی یک فردی در بدنه دولت اقدام به تصمیم خاصی می‌گیرد، فرد دیگر به خاطر منفعت حزبی تصمیم قبلی را پاک می‌کند، اما نکته‌ای که باید توجه شود این است که باید به منافع ملی بیشتر پرداخته شود.
استاندار زنجان گفت: در کشوری همانند روسیه در دوران بارداری معادل ۹ هزار دلار برای قرص‌هایی که در تقویت مادر و جنین موثر است سرمایه‌گذاری و هزینه می‌شود، در کل اتحادیه اروپا به دلیل اینکه ترس جذب مهاجر سیاه وجود دارد برای فرزند‌آوری جمعیتی که تابع کشورشان هستند اقدامات بسیار چشمگیری همچون افزایش مرخصی زایمان انجام می‌گیرد. در کشوری همچون ایرلند علاوه بر مادر که ۶ ماه مرخصی زایمان می‌گیرد به پدر نیز ۶ ماه مرخصی می‌دهند تا مادر و پدر در عرض ۶ ماه با هم در کنار فرزندشان باشند، بنابراین باید منافع ملی در کشور ما نیز جدی گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه ما در ایران ۷۰ سال عمر می‌کنیم و نباید تصمیم‌گیری‌ها را طوری انجام دهیم که فرزندانمان در آینده با شرایط بدتری زندگی کنند، گفت: ما در حال جنگ اقتصادی هستیم و در این مسیر خوب پیش می‌رویم، با این حال امیدوارم گشایش‌های بسیار خوبی نیز انجام پذیرد.
افشارچی با بیان اینکه باید تولد در استان زنجان در دوسال بعدی رشد معنا دار داشته باشد، عنوان کرد: گزارش‌هایی که داده می‌شود درست است، اما باید نتایج این گزارش‌ها نیز اعلام شود باید با عدد و رقم پیش رفت و نسبت با این عدد و رقم سنجش را انجام داد، بنابراین باید افزایش آمار ازدواج و فرزند‌آوری، فرزند دوم و سوم را در سطح استان شاهد باشیم.
وی ادامه داد: در کشوری مثل کانادا دولت برای پذیرش ۴۰۰ هزار نفر مهاجر در سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی می‌کند چراکه هدف این است تا تعداد افراد کشورشان را به ۱۰۰ میلیون نفر افزایش دهند.
استاندار زنجان افزود: در برخی کشور‌ها برای جذب مهاجر برنامه‌ریزی می‌شود تا مهاجران طبق سیاستی که این کشور‌ها در نظر گرفته‌اند رفتار کنند، و در این راستا یکی از برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده فراخوان جذب در شغلی خاص از مهاجران داده شده است، تمام این امور نشان می دهد کل کشور‌های دنیا حواس جمع آینده هستند ما نیز برای این امر باید برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم.
  short_url/vdcdko0fnyt0z56.2a2y.html
bayanema.ir/vdcdko0fnyt0z56.2a2y.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین