تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۸
جالب است ۰
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز خبر داد که رئیس جمهور آمریکا اواخر ماه جاری میلادی (اواسط تیرماه)به عربستان سعودی سفر خواهد کرد.
نیویورک‌تایمز: بایدن اواخر ژوئن به ریاض سفر می‌کند
به گزارش بیان ما؛  روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز پنجشنبه خبر داد که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اواخر ماه جاری میلادی به عربستان سعودی سفر خواهد کرد.
بر اساس گزارش این روزنامه، بایدن در این سفر با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و دیگر سران کشورهای عربی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
«دیوید ایگناتیوس» نویسنده آمریکایی چند روز پیش در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود که «دلایل و شواهدی وجود دارد که به نظر می‌رسد گویای نوعی تغییر نگرش آمریکا در قبال بن سلمان است؛ زیرا ولی‌عهد احتمالاً برای چندین دهه بر عربستان سعودی حکومت خواهد کرد و منافع امنیتی و مالی ایالات متحده در حفظ شراکت طولانی خود با آن است. این شراکت با پادشاهی عربستان، به عنوان متحد واشنگتن در تلاش‌های مشترک برای مهار اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه به شمار می‌رود». 
روابط ریاض-واشنگتن پس از ورود بایدن به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۱ و  پس از آن که وی در جریان مبارزات انتخاباتی خود قول داد عربستان سعودی را به کشوری حاشیه‌ای و منزوی تبدیل کند، تیره شد. تیرگی روابط دو کشور پس از طرح مسائلی مثل سوابق حقوق بشر سعودی، قتل خاشقجی و پرونده جنگ یمن بیشتر شد.
در حالی که بایدن در ابتدای دوره ریاست جمهوری خود بر مسائل حقوق بشری در عربستان سعودی و سایر نقاط جهان تمرکز کرده بود، اما حالا تحلیلگران سیاسی آمریکا از جمله «ریچارد ویتز» کارشناس سیاسی موسسه هادسون در واشنگتن، انتظار دارند این وضعیت تغییر کرده و مسائل دیگری مورد توجه رئیس‌جمهور آمریکا قرار گیرد.
دو هفته گذشته منابع خبری از سفر «خالد بن سلمان» برادر ولی‌عهد سعودی و معاون او در وزارت دفاع عربستان به آمریکا برای دیدار با مقام‌های ارشد پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) خبر دادند. بعد از این بود که تلاش و تمایل ایالات متحده برای توسعه روابط با عربستان آشکار شد و خالد طی آن سفر با مقامات امنیتی کاخ‌سفید و پنتاگون دیدار و گفت‌وگو کرد.
  short_url/vdcirwazpt1auu2.cbct.html
bayanema.ir/vdcirwazpt1auu2.cbct.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین