تاریخ انتشار : ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۵
جالب است ۰
کارشناس مسائل هسته‌ای معتقد است قطعنامه احتمالی شورای حکام آژانس انرژی اتمی علیه ایران، اهداف سیاسی، روانی و تبلیغاتی دارد.
قطعنامه احتمالی شورای حکام اهداف سیاسی و تبلیغاتی دارد/ نقش اسرائیل در جهت دهی به گزارش‌های آژانس انرژی اتمی
به گزارش بیان ما؛  هفته گذشته بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گزارشی را درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران صادر کرد که بر اساس ادعای این گزارش، میزان غنی سازی اورانیوم ایران، بیشتر از حد مجاز مندرج در توافق هسته‌ای بوده است. همین موضوع کافی بود که احتمال صدور قطعنامه‌ای علیه ایران از سوی شورای حکام آژانس انرژی اتمی تقویت شود.
از طرفی، انتشار خبری از در خبرگزاری رویترز مبنی بر ارائه قطعنامه پیشنهادی علیه ایران از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی به شورای حکام، احتمال صدور این قطعنامه در نشست هفته جاری شورای حکام را دوچندان کرد. در همین باره، حسین آبنیکی کارشناس مسائل هسته‌ای و رئیس اسبق مرکز توسعه سازمان انرژی اتمی  درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام آژانس انرژی اتمی علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران اظهارکرد: رئیس آژانس انرژی اتمی اخیرا سفری را به اسرائیل داشته و همچنین با مقامات کشورهای اروپایی و آمریکا صحبت کرده است؛ مجموع این اقدامات سبب شده تا آژانس به این جمع بندی برسد که باید ابزار فشاری را علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند.
وی افزود: آنچه که امروز غربی‌ها به عنوان دستاورد برای صدور قطعنامه علیه ایران استفاده می‌کنند، دستاویز بسیار ضعیفی است و از لحاظ فنی، ارزش و اعتبار قابل توجهی ندارد. قطعنامه احتمالی شورای حکام، مبتنی بر نمونه‌های صنعتی از مواد رادیو اکتیو خواهد بود که در برخی از تاسیسات صنعتی ایران وجود داشته که البته ایران پاسخ‌های لازم و قانع کننده را در این باره به آژانس داده است؛ اما غرب این موضوع را دستاویزی برای اعمال فشار علیه جمهور اسلامی قرار داده است.
آبنیکی ادامه داد: بعید بنظر می‌رسد که شورای حکام بتواند قطعنامه قوی علیه ایران صادر کند و نمی‌تواند بستری برای کشاندن پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت باشد.
قطعنامه شورای حکام پرونده ایران را به شورای امنیت نمی‌کشاند
این کارشناس با اشاره به اهداف قطعنامه احتمالی شورای حکام علیه ایران تصریح کرد: اولین هدف از این قطعنامه احتمالی، اعمال فشار سیاسی بر ایران در جریان مذاکرات احیای برجام است تا کشورهای غربی از موضع انفعال خارج شوند. هدف دیگر این قطعنامه را می‌توانیم تبلیغات و جنگ روانی علیه ایران قلمداد کنیم چرا که غرب می‌خواهد محصول اصلی این جنگ روانی را شرایط اقتصادی ایران برداشت کند. درواقع آمریکا به دنبال این است که کشورهای دیگر را از همکاری و ارتباط با ایران بترساند.
وی با بیان اینکه قطعنامه شورای حکام، اهداف سیاسی و تبلیغاتی دارد، گفت: این قطعنامه نمی‌تواند پرونده ایران را به شورای امنیت بکشاند و صرفا اهدافی در همین سطح برای آن در نظر گرفته شده است.
 
آبنیکی با اشاره به نقش اسرائیل در جهت دهی به گزارش‌های آژانس انرژی اتمی، افزود: رژیم صهیونیستی در این زمینه نقش کلیدی و فعال دارد؛ درواقع سه ضلع اصلی که به دنبال اعمال فشار بر ایران هستند، شامل آمریکا، تروئیکای اروپایی و رژیم صهیونیستی می‌شوند که این رژیم نقش کلیدی و محوری دارد. اسرائیل به شکل واضح فعالیت‌های هسته‌ای غیر صلح آمیز دارد و عضو npt نیست؛ با این حال اما به راحتی رئیس آژانس انرژی اتمی را به کشورشان دعوت می‌کنند و از نگرانی‌ها و دغدغه‌هایشان درباره ایران می‌گویند.
این کارشناس تاکید کرد: نکته جالب ماجرا این است که رئیس آژانس انرژی اتمی هیچ گونه اشاره‌ای به تولید سلاح هسته‌ای از سوی رژیم صهیونیستی و حضور نداشتن در mpt نمی‌کند. درحالی که عملا به ادهای واهی رژیم صهیونیستی علیه برنامه هسته‌ای ایران اعتنا می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: این موضوع نشان می‌دهد علاوه بر اینکه رژیم صهیونیستی به دنبال اعمال فشار بر آژانس انرژی اتمی است، مدیرکل آژانس هم رویکردی کاملا سیاسی و غیرفنی دارد و به وسیله همکاری با رژیم صهیونیستی، آژانس را ابزار متامع سیاسی اسرائیل قرار می‌دهد. این موضوع به حیثیت آژانس انرژی اتمی، ضربه جدی وارد کرده است
  short_url/vdcg3n9qnak9zx4.rpra.html
bayanema.ir/vdcg3n9qnak9zx4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین