تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۴
جالب است ۰
بانک جهانی با اصلاح پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران طی سال جاری میلادی اعلام کرد اقتصاد ایران در این سال ۳.۷ درصد رشد می‌کند که بالاتر از متوسط رشد اقتصادی جهان طی این سال خواهد بود.
بانک جهانی: رشد اقتصادی ایران به ۳.۷ درصد افزایش می‌یابد
به گزارش بیان ما؛  بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به دورنمای اقتصادی جهان پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی را به ۲.۹ درصد کاهش داد و نوشت: حمله روسیه به اوکراین به همراه تبعات ناشی از شیوع کرونا باعث شده است تا رشد اقتصادی جهان کند شود و وارد دوره‌ای از رشد ضعیف و تورم بالا در جهان شویم.
 
 
بانک جهانی در گزارش جدید خود در حالی رشد ۲.۹ درصدی را برای اقتصاد جهان طی امسال پیش‌بینی کرده است که در گزارش ماه ژانویه خود پیش‌بینی کرده بود اقتصاد جهان طی این سال ۴.۱ درصد رشد کند. اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ با کاهش محدودیت‌های کرونایی توانسته بود به رشد قابل توجه ۵.۷ درصدی دست یابد.
بر اساس این گزارش رشد کند اقتصاد جهان در اثر جنگ اوکراین، کاهش سرمایه‌گذاری‌ها و اختلال در تجارت طی سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ نیز ادامه خواهد یافت.
همچنین پیش‌بینی شده است درآمد سرانه کشورهای درحال‌توسعه طی سال ۲۰۲۲ پنج درصد کمتر از دوران پیشا کرونا باشد.
کشورهای توسعه‌یافته که سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی ۵.۱ درصدی را تجربه کرده بودند در سال جاری میلادی تنها ۲.۶ درصد رشد را تجربه خواهند کرد. این رقم در سال ۲۰۲۳ نیز بیشتر از ۲.۲ درصد نخواهد بود.
رشد اقتصادی کشورهای درحال‌توسعه نیز که در سال میلادی گذشته ۶.۶ درصد گزارش‌شده بود طی امسال به ۳.۴ درصد کاهش خواهد یافت.
رشد اقتصادی آمریکا به کمتر از نصف می‌رسد
رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۲۲ به کمتر از نصف خواهد رسید. درحالی‌که اقتصاد آمریکا طی سال ۲۰۲۱ رشد ۵.۷ درصدی را تجربه کرده بود در سال ۲۰۲۲ رشدی بهتر از ۲.۵ درصد نخواهد داشت. رشد اقتصادی منطقه یورو نیز از ۵.۴ درصد در سال قبل به ۲.۵ درصد طی امسال کاهش خواهد یافت.
چین در سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی ۸.۱ درصدی داشته که انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ با رشد ۴.۳ درصدی مواجه شود. رشد اقتصادی روسیه نیز باوجود افزایش قیمت نفت از ۴.۷ درصد در سال قبل به منفی ۸.۹ درصد طی امسال می‌رسد.
رشد اقتصادی ژاپن برای امسال ۱.۷ درصد، ترکیه ۲.۳ درصد و هند ۶.۸ درصد پیش‌بینی شده است.
اصلاح پیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در ۲۰۲۲
بانک جهانی در ادامه گزارش خود پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه از ۳.۴ درصد در سال قبل به ۵.۳ درصد در سال جاری میلادی برسد. خاورمیانه برخلاف سایر مناطق جهان در سال ۲۰۲۲ با افزایش رشد اقتصادی نسبت به سال قبل مواجه خواهد شد که علت آن افزایش قابل توجه قیمت انرژی عنوان‌شده است.
این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۲ را اصلاح‌کرده و درحالی‌که پیش‌تر رشد اقتصادی ۲.۴ درصدی را برای اقتصاد ایران طی این سال پیش‌بینی کرده بود در گزارش جدید خود انتظار دارد رشد اقتصادی ایران طی سال جاری میلادی به ۳.۷ درصد برسد که ۱.۳ درصد بیشتر از رقم پیش‌بینی شده در گزارش ماه ژانویه است.
درعین‌حال رشد اقتصادی ۳.۷ درصدی ایران کمتر از رقم ۴.۱ درصدی است که به‌عنوان رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ برآورد شده است.
بانک جهانی در گزارش خود نوشته است: انتظار می‌رود اقتصاد ایران تحت تأثیر رنگ باختن کرونا و قیمت‌های بالای نفت به رشد ۳.۷ درصدی در سال ۲۰۲۲ برسد. البته چالش‌های حل‌نشده ساختاری و سرمایه‌گذاری ضعیف پتانسیل رشد اقتصادی در ایران را محدود کرده‌اند.
short_url/vdcdnk0fnyt0zx6.2a2y.html
bayanema.ir/vdcdnk0fnyt0zx6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما