تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۶
جالب است ۰
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، در زمینه سهام عدالت متوفیان می‌گوید: پیش‌بینی‌ها و هماهنگی‌ها نشان می‌دهد می توانیم سامانه انتقال سهام عدالت به وراث را تا شهریور ۱۴۰۱ کلید بزنیم.
وعده راه‌اندازی سامانه انتقال قهری سهام عدالت متوفیان در شهریور
به گزارش بیان ما؛  محمد باغستانی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، درباره سهام عدالت متوفیان گفت: پیش‌بینی‌ها و هماهنگی‌ها نشان می‌دهد که بتوانیم سامانه انتقال سهام عدالت به وراث را تا شهریور ۱۴۰۱ کلید بزنیم.
پیش از این اعلام شده بود که وراث این افراد باید امور مربوط به انحصار ورثه را انجام دهند و پس از آن در انتظار راه‌اندازی سامانه الکترونیکی برای تقسیم سود سهام متوفی به وراث منتظر بمانند. پس از راه‌اندازی این سامانه سود سهام عدالت فرد متوفی، بر اساس انحصار ورثه، به حساب وراث واریز خواهد شد.
* چند میلیون سهامدار عدالت فوت کرده‌اند؟
بررسی‌های خبرنگار نشان می‌دهد از میان ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، حدود 3.5 میلیون نفر فوت شده‌اند که با احتساب حد اقل هر متوفی با دو بازمانده،‌جمعیت وراث به حدود 7 میلیون نفر می‌رسد؛ اما طی این سال‌ها امکان انتقال سهام متوفیان به وراث وجود نداشته است، مگر این که برخی ورثه‌ها با طی کردن مراحل انحصار ورثه و کارهای اداری آن دنبال اصل و سود سهام عدالت رفته باشند،‌ که در این زمینه حدود 120 هزار نفر اقدام کرده‌اند، البته بارها از سوی مسئولان وعده انتقال قهری سهام عدالت متوفیان به ورثه داده شده، اما تاکنون این اتفاق رخ نداده است.
* مکاتبه سازمان بورس‌ با قوه قضاییه بابت تعیین‌تکلیف سهام عدالت متوفیان 
پیمان حدادی، مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در مورد سهام عدالت متوفیان گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با قوه قضاییه مکاتبات و جلسات زیادی در این رابطه داشته‌اند. قوه قضاییه اطلاعاتی به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی داده، اما قابلیت استفاده به صورت فنی را ندارند، زیرا با شاکله مناسبی تهیه نشده است.
وی افزود: به همین دلیل برای حل این مشکل، مجددا جلساتی برگزار شده و بر اساس پیش‌بینی‌ها، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، سمات در حال برنامه‌ریزی سامانه‌ای در این زمینه است، از طرفی دیگر اطلاعات لازم که از قوه قضاییه به سمات در حال ارسال است، بر این اساس به نظر می رسد حداکثر تا پایان شهریور سال جاری فرایند نقل و انتقال سهام فوت شده‌ها انجام شود.
  short_url/vdcg7n9qyak9z34.rpra.html
bayanema.ir/vdcg7n9qyak9z34.rpra.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما