تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۷
جالب است ۰
وزیر خارجه سوریه با اشاره به این‌که رئیس‌جمهور ترکیه به دنبال ایجاد «منطقه امن» برای تروریست‌هایش در سوریه است، گفت که تمام دنیا مسئول فاجعه جدیدی است که رژیم اردوغان در حال برنامه‌ریزی برای آن است.
دمشق: هدف اردوغان ایجاد «منطقه امن» برای تروریست‌هایش در سوریه است
به گزارش بیان ما،  «فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه، امروز (پنجشنبه، ۱۶ ژوئن)،  ضمن حمایت مجدد دمشق از روسیه تصریح کرد: «ما بر ماندن در کنار دوستان روسی خود که در موقعیت دفاع از حق و عدالت در دونباس قرار دارند، تاکید می‌کنیم. کشورهای غربی از ایفای نقش بشردوستانه بسیار فاصله دارند و به دنبال سوء‌استفاده و بهره‌برداری سیاسی و اقتصادی هستند.
به نوشته وبگاه «سوریا الان»، وی در خصوص حمله اخیر رژیم صهیونیستی به فرودگاه بین‌المللی دمشق افزود: «اسرائیل حمله وحشیانه‌ای را علیه فرودگاه بین‌المللی دمشق انجام داد. ویرانی در سوریه با حمایت کامل کشورهای غربی انجام شد. پول‌هایی که غرب مدعی تخصیص آن به مردم سوریه است به سازمان‌های تروریستی داده شد. رفتار کشورهای غربی  با فدراسیون روسیه که از امنیت خود دفاع می‌کند، خصمانه است».
وزیر خارجه سوریه در ادامه افزود: «ما حتی شاهد فریبکاری در منشور سازمان ملل از سوی غرب هستیم. ایالات متحده که مدعی دموکراسی است، منابع ملت سوریه را به سرقت می‌برد. آن‌چه فدراسیون روسیه، امروز انجام می‌دهد، دفاع از بشریت و حقوق ملت‌های ستمدیده است. اتحاد نزدیک سوریه و روسیه بر اساس عدالت، برابری و درک مشترک از مسائل جهان امروز است».
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: هزاران نفر از فرمان عفو ​​صادر شده رئیس جمهور اسد بهره‌مند شدند.
المقداد در خصوص اقدامات و تهدیدهای اخیر «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز گفت: «اردوغان می‌خواهد برای باندهای تروریستی که تحت رژیم او رشد کرده‌اند "منطقه امنی" ایجاد کند. تمام دنیا مسئول فاجعه جدیدی است که رژیم اردوغان در حال برنامه‌ریزی برای آن است، زیرا سکوت در برابر آن فاجعه جدیدی را به همراه خواهد داشت».
رئیس‌جمهور ترکیه با تکرار هدف مقابله با تروریست‌ها در مرز با سوریه، اواخر ماه می گذشته اعلام کرد که آنکارا قصد دارد روند ایجاد یک منطقه امن (کمربندامنیتی) به عمق ۳۰ کیلومتر را در طول مرزهای خود با سوریه، در اسرع وقت تکمیل کند.
همزمان با این تهدیدها و تلاش ترکیه برای ایجاد منطقه ادعایی موسوم به «منطقه امن»، ارتش سوریه نیز حضور خود را در شمال خاک خود افزایش داد.  ارتش سوریه به تازگی حدود دو هزار سرباز به منطقه منبج در استان حلب اعزام کرد؛ منطقه‌ای که در طرف مقابل آن، مزدوران وابسته به ترکیه و نظامیان این کشور حضور دارند.
 ارتش سوریه طی ساعتهای گذشته در مناطق مختلفی از منبج در شمال شرق حلب، نیروهای خود را مستقر کرده است. محور استقرار این نیروها در مناطق معروف به خط «الساجور» است که در مرزهای این کشور با ترکیه قرار دارد.
این در حالی است که نیروهای ترکیه و مزدوران این کشور طی چند روز گذشته به صورت جسته و گریخته حملات توپخانه‌ای و راکتی در این استان انجام داده‌اند. ارتش سوریه نیز در پاسخ به آنان، مواضع تروریستها را در اطراف شهر «مارع» بمباران کرده است.
پارلمان سوریه نیز دوشنبه پیش از اقدامات دولت ترکیه برای تجاوز به خاک این کشور انتقاد و طی بیانیه‌ای تأکید کرد که با «اشغالگری» مقابله خواهد کرد. اردوغان با سوء استفاده از وضعیت بین‌المللی، در پی اشغال بخشهای تازه‌ای از خاک سوریه است و «هدف از این اشغالگری، احیاء توهم منطقه موسوم به امن است».
در این بیانیه آمده است، ترکیه با اشغالگری خود قصد دارد موج جدیدی از آواره کردن اجباری ساکنان این منطقه را به راه بیاندازد و در نتیجه بافت جمعیتی آن را تغییر دهد و واقعیت تازه‌ای ایجاد کند که صلح و امنیت منطقه و جهان را تهدید کند.
  short_url/vdcipwazpt1au32.cbct.html
bayanema.ir/vdcipwazpt1au32.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین