کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

امیرعبداللهیان: اهل منطقه باید در مورد آینده منطقه تصمیم بگیرند

28 خرداد 1401 ساعت 8:42

وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عمانی با اشاره به سفر بایدن به منطقه بر گفت‌وگو و همکاری منطقه‌ای تأکید کرد و گفت: اهل منطقه باید در مورد آینده منطقه تصمیم بگیرند.


به گزارش بیان ما؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر روز (جمعه) ۲۷ خرداد ماه با «بدر البوسعیدی» وزیر امور خارجه سلطنت عمان در مورد مهم‌ترین موضوعات در دستورکار دوجانبه و همچنین برخی مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سفر آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان به عمان، این سفر را نقطه عطف جدیدی در روابط دو کشور برشمرد.

وی با توجه به اهتمام ویژه سران دو کشور برای توسعه بیش از پیش مناسبات تهران و مسقط، بر ضرورت پیگیری و اجرایی شدن توافقات انجام شده در این سفر تأکید کرد.

امیرعبداللهیان ضمن استقبال از سفر هیأتی از سوی دولت عمان به تهران با هدف پیگیری توافقات، بر عزم جدی دو طرف برای پیشبرد همکاری‌ها تأکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان نقش عمان را در تحولات منطقه‌ای مهم ارزیابی و از تلاش‌های این کشور در استقرار صلح، ثبات و همکاری در منطقه تقدیر کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به سفر آتی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه یادآور شد: مقامات منطقه نباید اجازه دهند که بیگانگان، همکاری و ثبات منطقه‌ای را تحت تاثیر قرار دهند. ما بر گفت‌وگو و همکاری منطقه‌ای تأکید داریم. معتقدیم اهل منطقه باید در مورد آینده منطقه تصمیم بگیرند.

بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان نیز در این گفت‌وگو ضمن تأکید بر اجرایی شدن توافقات انجام شده بین دو کشور در جریان سفر موفق آیت‌الله رئیسی به عمان اظهار داشت: ما نسبت به رویکرد دولت جدید جمهوری اسلامی ایران که بر پایه توسعه روابط با کشورهای منطقه است، اطمینان داریم.

* تشکیل کارگروه در عمان برای پیگیری توافقات سفر آیت‌الله رئیسی به مسقط

وزیر امور خارجه عمان همچنین از تشکیل کارگروهی در دولت عمان برای پیگیری توافقات صورت گرفته در سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به مسقط خبر داد.

طرفین در این تماس از استمرار آتش بس در یمن استقبال کردند و امیرعبداللهیان بر ضرورت لغو کامل محاصره انسانی یمن تأکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین همتای عمانی خود را در جریان آخرین تحولات مذاکره برای رفع تحریم‌ها قرار داد.
 


کد مطلب: 105978

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/105978/امیرعبداللهیان-اهل-منطقه-باید-مورد-آینده-تصمیم-بگیرند

بيان ما
  https://www.bayanema.ir