تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۸
جالب است ۰
با مثبت شدن ۴ وزنه بردار خطر حذف ایران از مسابقات المپیک ۲۰۲۴ پاریس کلید خورد.
وزنه برداری ایران، پیش به سوی حذف از المپیک ۲۰۲۴ پاریس
به گزارش بیان ما ؛ با اعلام دوپینگ محمد هادی پور حسینی و محرومیت ۳ ساله این ورزشکار و با توجه به دوپینگ محمد نیری در اردیبهشت ۱۴۰۱ همچنین دوپینگ یکی از نوجوانان ملی پوش وزنه برداری در عربستان شمار دوپینگی‌های این رشته به عدد ۳ رسید. در کنار این فهرست مسعود نصرتی چهارمین ورزشکار دوپینگی رشته وزنه برداری تلقی می‌شود که در اویل خرداد همین سال با محرومیت ۳ ماهه روبرو شد.
طبق مصوبات فدرسیون جهانی در کنگره تاشکند ،هر کشوری که در ۱۸ ماه منتهی به المپیک ۲۰۲۴ پاریس بیش از سه مورد تست مثبت دوپینگ داشته باشد، به طور کامل از حضور در رقابت‌های وزنه برداری این بازی‌ها محروم خواهد شد.
وزنه برداری شاید تنها شانس باقیمانده برای حضور در المپیک را پا بودن این ورزش در ۲۲ ماه منتهی به المپیک می‌داند، اما شواهد نشان می‌دهد با این روند که در هر رقابت بین المللی یک دوپینگی جدید رو می‌شود و با توجه به رویداد‌های آتی وزنه برداری برای کسب سهمیه و امتیاز لازم، اگر با همین روال پیش برویم قطع به یقین با محرومیت از حضور در المپیک ۲۰۲۴ پاریس روبرو خواهیم شد.

وزنه هایی که روی دوش اعتبار ورزش ایران سنگینی می کند

وزنه برداری از آن دسته رشته‌هایی است که همواره برای حضور در مسابقات المپیک با حواشی‌های بسیار زیادی همراه بوده است. حتی بعد از این بازی‌ها تازه مشخص می‌شود که چه تیم‌هایی دوپینگ نکرده و جوایزی که به دست آوردند به خاطر استفاده از مواد نیروزا بوده است. با تصمیم جدید فدراسیون جهانی وزنه برداری و تصویب هیئت رئیسه هر کشوری در ۱۸ ماه منتهی به المپیک ۲۰۲۴ پاریس اگر بیش از ۳ مورد تست مثبت دوپینگ داشته باشد، به طور کامل از حضور در رقابت‌های وزنه‌برداری المپیک محروم خواهد شد. این تصمیم پیش از برگزاری مسابقات جهانی ۲۰۲۱ ازبکستان گرفته شد و اکنون به صورت جدی دنبال می‌شود. فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری برای ترویج ورزش پاک، ماموران وادا را مامور کرده تا در هر زمان و هر مکان نمونه آزمایش ورزشکاران حاضر در لیست IWF را گرفته و به آزمایشگاه‌های معتبر ارسال کند.
پنجم اردیبهشت بود که ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در جدیدترین خبر خود اعلام کرد که تست دوپینگ محمد نیری وزنه بردار ایران با توجه به مصرف ماده ممنوعه «دروستانولون» با محرومیت ۴ ساله از تمامی فعالیت‌های ورزشی در رشته وزنه برداری مواجه شد. مثبت شدن نمونه آزمایش دوپینگ نیری، زنگ هشداری برای وزنه‌برداری ایران بود. رشته‌ای که در ۱۰ سال گذشته قربانی استفاده از مواد نیروزا شده و با وجود اعلام شعار ورزش پاک از سوی علی مرادی رئیس فدراسیون وزنه برداری این فدراسیون هم چنان شاهد به وجود آمدن این پدیده هستیم.
بازگشت شوم دوپینگ به وزنه‌برداری ایران از ۲ زاویه می‌تواند برای این رشته یک فاجعه بسیار سنگین قلمداد شود. اول اینکه تیر ماه ۱۳۹۸ بود که در جریان مجمع انتخاباتی فدراسیون وزنه برداری یکی از شعار‌های اصلی علی مرادی نظارت بر سلامت و ترویج ورزش پاک در این رشته بود. رشته‌ای که در ۵۰ سال گذشته موفق شد بیش از ۲۶ درصد مدال‌های ورزش ایران را در دوره‌های مختلف المپیک کسب کند. دومین دلیلی که سایه شوم را بر وزنه برداری ایران انداخته فاجعه قلمداد کردن رواج دوپینگ در این رشته و تصمیمات فدراسیون جهانی است.
کمتر از ۲ سال دیگر به شروع مسابقات المپیک ۲۰۲۴ پاریس باقی مانده و با توجه به مثبت شدن تست دوپینگ ۴ وزنه بردار کشورمان (مسعود نصرتی، محمد نیری، وزنه بردار نوجوان، محمد هادی پورحسینی) خطر حذف و کاهش سهمیه، وزنه برداری ایران را به شدت تهدید می‌کند. وزنه برداری کشورمان در ۲ سال گذشته در زمینه ورزش پاک دچار یک سردرگمی شده است و حتی در مقطعی بوده که ۹ ورزشکار دوپینگی در وزنه برداری به صورت همزمان با محرومیت طولانی مدت مواجه شدند. محرومیتی که آثار آن در چند سال گذشته وجود داشت و تعدادی از نامداران وزنه‌برداری قربانی این پدیده شوم در ورزش شدند.
مثبت شدن نمونه دوپینگ ۳ وزنه‌بردار در یک سال گذشته (نوجوانان جهان، نیری و پورحسینی) بیش از آن که باعث کسر سهمیه یا حذف ایران از مسابقات المپیک ۲۰۲۴ پاریس شود، بیشتر علی مرادی به عنوان ریاست این فدراسیون و شعار‌های انتخاباتی او را به چالش خواهد کشید. طرح شعار ورزش پاک که در انتخابات تیر ۱۳۹۸ از سوی مرادی مطرح شد، آن طور که باید مورد توجه قرارمی گرفت، قرار نگرفت و حتی ممکن است روند کنونی به محرومیت وزنه برداری ایران در رقابت‌های بزرگ بین‌المللی منتهی شود. به هر حال وزنه برداری ایران در گذشته قربانی سخت‌گیری‌های نهاد‌های ورزشی جهان در زمینه استفاده از مواد نیروزا شده است تا جایی که سهمیه وزنه برداری ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو به نصف کاهش پیدا کرد.
فرزاد شارکی، قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) فدراسیون پزشکی ورزشی گفت: در صورتی وزنه برداری کشورمان محروم خواهد شد که تعداد ورزشکاران  متخلف  در مسابقاتی که برای کسب سهمیه المپیک و تحت نظارت فدراسیون جهانی برگزار می شود اگر در حین مسابقات دوپینگ فردی  نفری مثبت شود به ازای تعداد افرادی ورزشکاران متخلف یک سهمیه آن کشور کم خواهد شد. احتمالا تعداد تخلفات در ۴ سال قبل از المپیک ملاک خواهد بود. این مورد به تست های ورزشکاران حتی در سطوح ملی که تحت نظارت و مدیریت نادو ها در مسابقات لیگ و انتخابی تیم های ملی تست می شوند تعمیم پیدا نخواهد کرد از این رو نفرات محروم شده توسط نادو منجر به کاهش سهمیه ایران در المپیک بعدی نخواهد شد.
او گفت: تعداد نفرات قبل از  المپیک ۲۰۰۸ پکن حساب شده و سهمیه ها قبلا کم شده است. ادامه این فرایند با محکومیت رییس و نایب رییس فدراسیون جهانی از سوی دادگاه عالی ورزش در حال تکمیل هست و کل کار مبارزه با دوپینگ فدراسیون جهانی هم به ITA سپرده شده است
تیم ملی وزنه برداری ما در مسابقات المپیک توکیو ۲ سهمیه در بخش مردان و ۲ سهیمه در بخش زنان داشت و تنها کشوری که با سهمیه کامل در این رقابت‌ها حاضر شد فقط چین بود آن هم به خاطر امتیاز میزبانی. همچنین روسیه هم به دلیل تعداد زیاد ورزشکار دوپینگی در توکیو تنها یک سهمیه در بخش مردان داشت. ضعف نظارت و قرار گرفتن وزنه برداری ایران در مسیر حذف از المپیک پاریس در حالی است که ۲۶ درصد تمامی مدال‌های ایران در دوره‌های گذشته المپیک توسط این رشته کسب شده است. به طوری که وزنه برداری با کسب ۹ مدال طلا، ۶ نقره و ۵ برنز بعد از کشتی دومین ورزش پرافتخار ایران در مسابقات المپیک است. short_url/vdcb80b80rhbggp.uiur.html
bayanema.ir/vdcb80b80rhbggp.uiur.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین