تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۴
جالب است ۰
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دولت سیزدهم با جدیت عملیاتی سازی و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را پیگیری می‌کند.
دولت با جدیت اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را پیگیری می‌کند
به گزارش بیان ما؛ یازدهمین جلسه ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ظهر امروز (شنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

مخبر در این جلسه اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را از موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری برشمرد و گفت: دولت سیزدهم با جدیت عملیاتی سازی و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را پیگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه معمولاً رویدادها، حوادث و ضرورت‌های جامعه می‌توانند اولویت‌های کشور را در مقاطع مختلف تغییر دهند، توجه به مسائل فرهنگی را از مهمترین اولویت‌های امروز کشور دانست و افزود: تا زمانی که به مسائل فرهنگی به عنوان یک اولویت جدی توجه نشود، شاهد رفع مشکلات این حوزه نظیر اصلاح سبک زندگی و برطرف شدن آسیب‌های اجتماعی نخواهیم بود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به گزارش ارائه شده در این جلسه در خصوص عملکرد کارگروه مرکز رصد فرهنگی کشور، بر لزوم تسریع در تعیین شاخص‌های فرهنگی کشور تاکید کرد و تجمیع داده‌ها و گزارشات مربوط به مسائل فرهنگی کشور را گامی مؤثر و مطلوب در شناسایی اولویت‌های فرهنگی کشور دانست.

مخبر افزود: مرکز رصد فرهنگی کشور با استفاده از گزارش‌ها، نظرسنجی‌ها و پایش های مختلف فرهنگی که توسط دستگاه‌ها و نهادهای دیگر انجام شده است، می‌تواند عملکرد مطلوب‌تری در شناسایی اولویت‌های فرهنگی داشته باشد.

در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، ورزش و جوانان، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند، حجت الاسلام عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی از جدول محاسبه میزان بودجه مورد نیاز برای اجرای برش‌های استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ارائه کرد.

بر اساس این گزارش در ۵ استان کشور کار به اتمام رسید و برش‌های استانی ۷ استان کشور در مراحل نهایی است و در ۱۹ استان باقیمانده برش‌های استانی در مسیر تدوین قرار دارد.

در ادامه این جلسه گزارشی از عملکرد کارگروه و مرکز رصد فرهنگی کشور ارائه و اعلام شد که این مرکز به دنبال تجمیع و پالایش داده‌ها و گزارش‌هایی است که در دستگاه‌ها، مجموعه‌ها و مؤسسات مختلف تهیه می‌شود تا ضمن استاندارد سازی و یکپارچه کردن این اطلاعات زمینه تصمیم گیری هر چه بهتر سیاست گذاران فرهنگی کشور را فراهم کند.

بر اساس این گزارش، مجموعه گزارش‌های متعددی در این مرکز هم افزایی شده و بیش از ۱۳ مرکز پژوهشی، پژوهش‌های خود را در اختیار مرکز رصد قرار داده اند که حدود ۲۴۳ گزارشی پژوهشی در قالب پیمایش و مطالعات فرهنگی و اجتماعی بوده است.

در این جلسه پس از ارائه گزارش در خصوص بودجه مورد نیاز برای تکمیل برش‌های استانی، اصل این گزارش به تصویب رسید و مقرر شد محل تأمین این منابع و جزئیات آن در قالب گزارش تکمیلی به معاون اول رئیس جمهور ارائه شود.

همچنین مقرر شد شاخص‌های فرهنگی ظرف یک ماه آینده تدوین و در جلسه آتی ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور جهت تصویب نهایی ارائه شود.

ایجاد داشبورد هوشمند یکپارچه فرهنگی که مبنای به لحظه بودن برای سیستم اخطار در مورد نیازهای اساسی فرهنگی و حساس برای مردم و کشور است، از دیگر موضوعات مورد تاکید در این جلسه بود. short_url/vdcba0b8frhbggp.uiur.html
bayanema.ir/vdcba0b8frhbggp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین