تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۰
جالب است ۰
انهدام پهباد فوق پیشرفته گلوبال هاوک آمریکایی در خلیج فارس، هیمنه پوشالی شیطان صفتان جهانی را باری دیگر شکست.
تاریخ سازی بچه‌های کوه مبارک/ پُر ادعای پوشالی، شکار سامانه موشکی ایران شد!
به گزارش بیان ما؛ در نخستین ساعات بامداد پنجشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۸، یک فروند پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک متعلق به نیروی دریایی آمریکا بعد از تجاوز به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد. با این وجود، مقامات آمریکایی مدعی شدند که این پهپاد در حال پرواز بر فراز آب‌های بین‌المللی بوده‌است.

آمریکایی ها که بارها و به دفعات زیاد حدود حریم هوایی و حتی دریایی ایران را نقض کرده اند، این بار نیز با به پرواز در آورردن یکی از پیشرفته ترین پهبادهایشان و ورد به حریم هوایی کشور در منطقه کوه مبارک شهرستان جاسک به دنبال نهایی کردن نیت شومی دیگر بودند که با پاسخ اقتدار نیروهای جان برکف هوافضای سپاه مواجه شدند.

این پاسخ قاطع نظامی که منتج به سرنگونی ابرپهاد آمریکایی در خلیج فارس گردید، تمام کارشناسان نظامی جهان را مبهوت خود ساخت، چرا که ردگیری و انهدام فوق پیشرفته ترین پهباد نظامی آن هم با آن اسم و رسمی که در سطح پهباد های دنیا از خودش به جای گذاشته بود، کار آسانی نبود.

بمب رسانه ای در سطح جهان منفجر شد

اقدام تیزبینانه نیروهای ولایی هوافضای سپاه پاسداران در منطقه کوه مبارک شهرستان جاسک باعث گردید که رسانه های جهان نیز همانند انفجار یک بمب اتمی، خبر انهدام غول هوایی امریکا را در همان ساعات اولیه در سراسر دنیا مخابره کنند و تیتر یک رسانه های جهان شود، تا جایی که خبرگزاری رویترز و راشاتودی اظهار کردند: سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا در مرزهای ایران قیمت نفت را ۳ درصد بالا برده است. این سرنگونی همچنین حیرت و تعجب بسیاری از تحلیلگران سیاسی و نظامی را برانگیخته است.

“اولریکه فرانکه” کارشناس شورای اروپایی روابط خارجی آمریکا با اشاره به پیچیدگی و پرهزینه بودن پهپاد گلوبال هاک نوشت: از دست دادن یک پهپاد گران قیمت گلوبال هاوک خسارت بزرگی برای آمریکا است بخصوص که طوری طراحی شده است که در ارتفاع بسیار بالا پرواز کند و آسیب ناپذیر باشد.

این کارشناس اروپایی تاکید کرد: از دست دادن این گلوبال هاوک یا “تریتون” که نسخه جدیدتری از گلوبال هاوک است لطمه بزرگی به آمریکا می‌زند و حتی ممکن است به صادرات این سامانه‌های جاسوسی آمریکایی ضربه بزند.

شبکه خبری الجزیره در گزارشی پیرامون حمله ایران به پهپاد آمریکایی که وارد خاک جمهوری اسلامی شده است، مطلبی مفصلی برای این موضوع نگارش کرد.

الجزیره انهدام هواپیمایی آمریکایی را پیام روشن تهران به تنش‌آفرینی‌های واشنگتن اعلام کرد. همچنین این رسانه پیام ایران به آمریکا را طبیعی دانست که در مقابل تهدیدهای آمریکا صورت می‌گیرد.

شبکه خبری المیادین هم در گفتگویی با یکی از کارشناسان برجسته امنیتی و سیاسی منطقه درباره دلایل ایران برای هدف قرار دادن پهپاد آمریکایی صحبت کرد. المیادین نوشته است که منهدم شدن پیشرفته‌ترین هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در خلیج‌فارس انتخاب جنگ با ایران را توسط احزاب و گروه‌های داخلی آمریکا بسیار ضعیف‌تر می‌کند، ولی از سوی دیگر اعتقاد برخی را برای جنگ با ایران تقویت خواهد کرد.

شبکه خبری العالم نیز در گزارشی به موضوع انهدام پهپاد آمریکایی اشاره پرداخت. این رسانه عرب‌زبان نوشته است: «آیا ترامپ با اصرار بر استمرار اشتباهاتش درخصوص ایران به نتیجه مطلوبش یعنی وادار کردن جمهوری اسلامی به مذاکره خواهد رسید؟ در چه شرایطی می‌توان ترامپی آرام گرفته در مقابل ایران را تصور کرد؟ آیا ترامپ درصدد پاسخگویی به سرنگونی پهباد آمریکایی توسط ایران برخواهد آمد؟ چگونه؟ و….»

خبرگزاری روسی اسپوتنیک هم در گزارشی با مشروع دانستن انهدام هواپیمای بدون سرنشین آمریکا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تأکید قبلی ایران مبنی بر خط قرمز بودن ورود به حریم این کشور توسط آمریکا اشاره کرد. این خبرگزاری نوشته است: «برخورد ایران در حوزه نظامی کاملاً حرفه‌ای است و ایران در حوزه سیاست خارجی به عنوان یک بازیگر معقول محسوب می‌شود.»
دامنه پرداختن به این موضوع تا جایی فرا رفت که اقتدار نظامی ایران بیش از پیش برای جهانیان به اثبات رسید و امروز تمام قدرت های نظامی جهان ایران را در صف پرچمداران مبارزه در حریم هوا و دریا می دانند.

حال پس از گذشت سه سال از وقوع این اقدام غرور آفرین، سالروز این اقدام میمون و مبارک در اذهان عمومی به فراموشی نرفته است و مردم ایران اسلامی نیز با واکنش های حقیقی و مجازی ، این روز بزرگ را گرامی می دارند.
  short_url/vdcjomevmuqeyvz.fsfu.html
bayanema.ir/vdcjomevmuqeyvz.fsfu.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما