تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۸
جالب است ۰
شمس‌آبادی با اشاره به جزییات چگونگی دستگیری عوامل موساد در سیستان و بلوچستان گفت: ترور دانشمندان هسته‌ای نیز در دستور کار تعدادی از این افراد بوده است.
جزییات دستگیری عوامل موساد در سیستان و بلوچستان/ ترور دانشمندان هسته‌ای در دستورکار جاسوسان اسرائیلی بود
به گزارش بیان ما؛ حجت الاسلام والمسلمین علی مصطفوی نیا، رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان، در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: در سال گذشته پرونده‌های کثیرالشاکی ۷۲ فقره بوده که ۵۹ پرونده رسیدگی و مختومه شد و در حال حاضر فقط ۱۳ پرونده داریم.

وی با بیان اینکه پرونده های بازرسی ۹۸ فقره وارده که ۷۲ موردی، ۲۵برنامه ریزی شده و یک مورد فوق العاده بوده است، ادامه داد: پرونده های مربوط به سازمان نیروهای مسلح و دادگاه، دادسراها بیش از ۱۴ هزار پرونده وارده که ۱۴ هزارو ۸۶۰ مورد مختومه، پرونده های سازمان تعزیرات ۲۹ هزار و ۹۲۱ فقره وارده و ۲۹ هزار و ۶۶۴ مختومه شده و پرونده های زندان ها در سال گذشته  ۱۰ هزار و ۹۷۱ مورد وارده که ۹ هزار و ۲۴۳ پرونده مختومه شده است.

وی افزود: در خصوص پرونده های پزشکی قانونی در سال گذشته  ۳۷ هزار و ۳۵۰ مورد بوده است که  بیش از ۹۹ ونیم درصد مختومه شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه پرونده های تمام الکترونیکی یکی از اقدامات بسیار خوب دستگاه قضایی جهت رسیدگی به موقع و سریع شکایت ها می باشد، تصریح کرد: بیش از ۹۰درصد شعب استان جهت داد رسی الکترونیکی مجهز شده است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته پرونده های تمام الکترونیک ۱۷ هزار و ۵۳۶ فقره و پرونده‌های دادرسی الکترونیکی ۴ هزار و ۷۶۷ فقره بوده که میانگین وقت رسیدگی کمتر از ۳۰ روز و میانگین وقت نظارت کمتر از ۷۰ روز است.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در سال ۹۹ سیستان و بلوچستان رتبه دوم را در بحث پرونده های عفو در سطح کشور به خود اختصاص داده است، افزود: سال گذشته ۴۸۱ مورد عفو در استان داشتیم و در سه ماهه ۱۴۰۱ هم نیز ۱۱ فقره پرونده موفق به رضایت شده است.

نقش بزرگان طوایف و علمای شیعه و سنی در کاهش جرم

وی بر استفاده از ظرفیت بزرگان طوایف و علمای شیعه و سنی جهت کاهش جرم در استان تاکید کرد.

مصطفوی نیا بیان کرد: ۳۸ درصد پرونده های که قابل سازش بوده است به شورای حل اختلاف ارجاع داده شد که منتهی به سازش شده است.

وی در خصوص پرونده های قصاص هم گفت: در سال گذشته در استان بیش از ۴۰ فقره از این پرونده ها با تلاش کارگروه صلح دادگستری استان و ظرفیت ریش سفیدان و بزرگان طوایف موفق به رضایت شده است .

 
حمایت دستگاه قضا از واحد های تولیدی

وی همچنین افزود: در بازدیدهایی که در سال گذشته  از واحد‌های تولیدی و صنعتی با هدف حل موانع و مشکلات تولید و رونق اشتغال انجام گرفت  ۱۸ واحد تولیدی نیازمند حمایت حقوقی و قضائی تشخیص داده شد و ۹ واحد تولیدی نیز تعطیل هستند که باید به مشکلات آنها رسیدگی شود تا شاهد شکوفایی دوباره این واحدها باشیم.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: حمایت از تولیدکنندگان علاوه بر توسعه اقتصادی استان به تثبیت اشتغال، منجر می‌شود و دستگاه قضائی حمایت حقوقی و قضائی خود را از این واحدها تا حصول نتیجه ادامه می دهد.

 
صدور کیفر خواست برای پرونده منطقه آزاد چابهار

مهدی شمس آبادی دادستان عمومی و انقلاب زاهدان نیز در این نشست گفت: در پرونده منطقه آزاد چابهار نیز کیفر خواست صادر شده و متهمانی که کیفر خواست خوردند حتما از کار معلق می شوند.

شمس آبادی افزود: در خصوص پرونده شهرداری زاهدان مراحل تحقیقات مقدماتی در حال اتمام است و تا پایان تیرماه کیفر خواست آن هم صادر می شود.

وی تصریح کرد: تلاش می کنیم پرونده های در دستور کار سریع تر رسیدگی شوند.

جزییات دستگیری عوامل موساد در سیستان و بلوچستان

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان با اشاره به جزییات چگونگی دستگیری عوامل موساد در سیستان و بلوچستان گفت: همکاران ما در اداره اطلاعات حدود هشت ماه با اشراف اطلاعاتی دقیق و رصد کیس‌ها مورد نظر به این نتیجه رسیدند که ترور دانشمندان هسته‌ای نیز در دستورکار تعدادی از این افراد بوده است.

شمس آبادی افزود: با اشراف اطلاعاتی قوی که وجود داشت، اعضا در هر کدام از استان‌های مختلف شناسایی و دستگیر شدند، آنقدر مستندات علیه این افراد وجود داشت به گونه‌ای که وقتی قرار بازداشت متهمان صادر شد اصلا اعتراض نکردند.

وی بیان کرد: هم‌اینک پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و بزودی کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال می‌شود.

گفتنی است؛ اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان ۳۱ فروردین سالجاری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سه جاسوس وابسته به موساد با حکم دستگاه قضایی دستگیر شدند.

در این اطلاعیه آمده بود: این افراد در انتشار اطلاعات و اسناد طبقه‌بندی شده دست داشته‌اند. short_url/vdciyqazwt1aur2.cbct.html
bayanema.ir/vdciyqazwt1aur2.cbct.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما