کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

واکنش کارشناس اقتصادی به تورم ۵۲ درصدی خرداد ماه / این تورم مقطعی است

2 تير 1401 ساعت 11:10

کارشناس اقتصادی درباره افزایش تورم ماهانه در خردادماه گفت: این عدد ناشی از شوک هزینه‌های بعد از حذف دفعی ارز ۴۲۰۰ است و به احتمال زیاد پایدار نیست.


به گزارش بیان ما؛  محمدطاهر رحیمی کارشناس اقتصادی درباره گزارش جدید مرکز آمار که حاکی از افزایش نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه است، گفت: تورم نقطه به نقطه ۵۲٪ خردادماه به معنای افزایش سطح عمومی قیمت‌های خرداد ۱۴۰۱ نسبت به خرداد ۱۴۰۰ است.
وی افزود: این عدد ناشی از شوک هزینه‌های بعد از حذف دفعی ارز ۴۲۰۰ است فلذا احتمال زیاد پایدار نیست.
 رحیمی ادامه داد: تورم در اصل یعنی افزایش "مداوم" سطح عمومی قیمت‌ها. اما بعضی کشورها دو نوع تورم را محاسبه می‌کنند؛ تورم هسته (core) و تورم هدلاین (Headline). اولی یعنی تورم مزمن که عملاً به معنای همان افزایش‌های "مداوم" است و در دومی افزایش‌های "مقطعی" سطح عمومی قیمت‌ها هم محاسبه شده است.

 
به گفته رحیمی، در آمریکا واگرایی کم‌سابقه‌ای بین تورم هسته (تورم مزمن و پایدار فارغ از نوسانات مقطعی قیمتی) و تورم کل (Headline) پدید آمده است.
کارشناس اقتصادی افزود: علت این فاصله گرفتن شاخص‌های تورمی در آمریکا این است که سهم پول (در مقابل شبه‌پول) با جهش عجیبی روبرو شده و طبعاً سرعت گردش پول هم سیر افزایشی دارد.
 
وی افزود: ادامه جنگ روسیه و اوکراین که جهش قیمت‌های انرژی و مواد غذایی و سایر کامودیتی‌ها (کالاها) را به دنبال داشته و تداوم تزریق‌های پولی حمایتی فدرال‌رزرو می‌تواند همان بخش نوسانات مقطعی را هم به تورمی مزمن و پایدار در آمریکا تبدیل کند.
 


کد مطلب: 106396

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/106396/واکنش-کارشناس-اقتصادی-تورم-۵۲-درصدی-خرداد-ماه-این-مقطعی

بيان ما
  https://www.bayanema.ir