کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

عبرت برجام و نگرانی غرب‌گراها از دبه آمریکا!/ اصلاح‌طلبان همچنان توافق با غرب را تکنیک مدیریت می‌دانند!

5 تير 1401 ساعت 17:10

جریان غربگرا در حالی توافقات منطقه ای در طول یک سال گذشته که ناشی از تقویت دیپلماسی منطقه ای بود را خلاف شایسته سالاری می داند که این روزها از احتمال از سرگیری مذاکرات با غرب دچار ذوق زدگی زودهنگام شده است.


به گزارش بیان ما؛  طی روزهای اخیر گمانه زنی‌های پیرامون مذاکرات مجددا داغ شده است؛رفتار کشورهای غربی با صدور قطعنامه و یا اعمال تحریم های جدید موجب شده بود که مذاکرات وین به حالت نیمه تعطیل درآید، و در این حال روز گذشته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا راهی تهران شد، تا پس از شکست مفتضحانه تهدید و فشار به ایران، آخرین تلاش های خود برای احیای برجام را به سرانجام رساند.

 
این سفر اگرچه کوتاه بود اما خبرها حاکی از آن است که دستاوردهای بسیاری را به دنبال داشت و رسانه ها عقب نشسنی آمریکا و اروپا و اقبال نسبت به از سر گیری گفتگوها نوشته اند.
 
جوزف بورل دیروز با حسین امیرعبداللهیان دیدار کرد و در حاشیه این دیدار در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره ازسرگیری مذاکرات خبر داد و گفت احتمالا این گفت و گو ها در قطر انجام خواهد شد. او هدفش را از سفر به تهران، شکستن بن بست های مذاکرات عنوان کرد.
 
بورل اما روز گذشته با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز دیدار کرد و شمخانی مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره غرب و ادامه مذاکرات را مورد تاکید قرار داد. بورل اما به مسائل قابل توجهی نیز اذعان کرد. او با اشاره به اینکه دولت بایدن به دلایل مختلف به دنبال دستیابی به توافق برای احیای برجام است، گفت: با کشوری که سخت‌ترین شرایط تحریمی را با مقاومت جانانه و همدلی و پشتیبانی مردم پشت سر گذاشته نمی‌شود با زبان زور سخن گفت.
 
جالب آنکه در شرایطی که مذاکرات موسوم به احیای برجام به دلیل کارشکنی طرف غربی به سرانجام نرسیده و آمریکا همچنان بر عدم قبول شروط منطقی ایران جهت انتفاع از توافق احتمالی از توافق اصرار دارد، عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و سرمقاله‌نویس روزنامه‌های زنجیره‌ای در توییتی نسبت به "دبه آمریکایی‌ها" هشدار داد.
 
این موضع کم‌سابقه در حالی است که طی ماه‌های منتهی به توافق برجام و پس از آن، چهره‌های حامی دولت قبل امضای مقامات دولت آمریکا را تضمین دانسته و حتی خروج این کشور از برجام و بازگشت تحریم‌ها را ناشی از کارشکنی دولت پنهان عنوان می‌کردند!
ذوق زدگی جریان غربگرا؛ باز هم عجله برای بازی در زمین غرب
خرسندی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دستاوردهای سفرش به تهران اما حاکی از آن است که غرب بیشتر از ایران مشتاق از سرگیری مذاکرات است چرا که اهرم فشار در چند ماه اخیر برای کشاندن ایران پای میز مذاکرات دستاوردی برای طرف های مذاکره کننده نداشته و در سناریوی جدید چاره ای جز گفتگو برای رسیدن به توافق پیدا نکردند از این رو مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای هماهنگی مقدمات گفتگوها راهی تهران شده است.
این اما در حالی است که جریان غرب گرا در داخل در تلاش است تا با وارونه جلوه دادن هدف این سفر و دستاوردهای آن، باز هم در زمین غرب بازی کرده و به عنوان بازوی رسانه ای کشور، پشت تیم مذاکره کننده قرار نگیرد.
روزنامه آرمان امروز در گزارشی از سفر بورل به تهران با عنوان «شمارش معکوس برای بازگشت به مذاکرات»، آرمان ملی در گزارشی با عنوان «جان دوباره برجام» و شرق در گزارشی با عنوان «برجام در دسترس» از ذوق زدگی خود پرده برداشتند.
 
روزناکه اصلاح طلب"شرق" در گزارشی نوشت: درحالی‌که در سه ماه گذشته بر اثر بن‌بست ایجادشده در مذاکرات برجام دیگر کمتر کسی امید به احیای برجام داشت، یک‌باره با سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، ورق برگشت و امیدها برای احیای برجام و رفع تحریم‌ها جان تازه‌ای گرفتند.
حضور بورل بعد از سفر لاوروف به تهران و اوج‌گیری تنش‌ها میان ایران و کشور‌های اروپایی عضو برجام و دست‌وپازدن‌های اسرائیل برای به پایان خط رساندن برجام یک پیام واضح دارد خارج‌کردن مذاکرات هسته‌ای از بن‌بست است. این اولین سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران از زمان آغاز به کار رئیسی است که در این مقطع حساس، به موقع و مثبت ارزیابی شده است.
 
مذاکره فقط با غرب؛ توافقات منطقه ای شایسته سالاری نیست!
در ماه های گذشته افزایش تاکید دولت بر دیپلماسی منطقه ای اگرچه با واکنش های بسیاری از سوی جریان غرب گرا مواجه شد اما تا حد قابل توجهی توانست وعده های انتخاباتی رئیس جمهور را به ثمر برساند.
دولت سیزدهم از زمان آغاز به کار مسئولیتش همواره تاکید کرده بود که اقتصاد کشور را به برجام گره نخواهد زد، عملکرد دولت سیزدهم در یک سال گذشته نشان داد که دولت توانسته در عمل به این وعده موفق باشد چرا که نشان داد که اقتصاد کشور بدون برجام و مذاکرات با غرب مسیر خود را طی خواهد کرد. به طوری که طبق اعلام سخنگوی دولت و دستگاه های اقتصادی، در یک سال گذشته و در پی مبادلات منطقه ای با کشورهای همسایه، صادرات ایران به کشورهای منطقه ای 40 درصد افزایش داشته است که به اذعان کارشناسان این رقم در شرایط کنونی رقم قابل ملاحظه ای به شمار می رود .
این درحالی است که رسانه های ذوق زده از بازگشت ایران به میز مذاکرات تا پیش از این تلاش کردند هرگونه مذاکره یا توافق منطقه ای از جمله پیمان شانگهای یا توافق با کشورهای همسایه را از ذیل دستاوردهای دولت خارج کرده و مفهوم دستاورد و پیشرفت را تنها در توافق با غرب معنا کرده و وانمود کنند صادرات به افغانستان و پاکستان و عراق برای ما دستاورد نیست باید به سمت غرب برویم!
به باور جریان غرب گرا توافق با کشورهای همسایه ناشی از نبود شایسته سالاری در کشور است چرا که فقط برجام است که شایستگی توافق و مذاکره را دارد از این رو هر توافقی که طرف مقابل آن اروپا و غرب نباشد، از حیز انتفاع خارج است.
روزنامه "صبح نو" نیز نوشت: صدور قطعنامه علیه ایران در هفته‌های اخیر باعث شد تا روند سازنده ای که وجود داشت به یکباره دگرگون شده و شرایط غیرسازنده‌ای شکل بگیرد که حالا با ازسرگیری مذاکرات نشان داده شد که فشارهای سیاسی آمریکا و صهیونیست‌ها به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راه به جایی نبرده است و هیچ راه جایگزینی جز گفت‌وگو و مذاکره وجود ندارد.
قبل از این سفر و صدور قطعنامه علیه ایران، مقامات کشورمان از پیشنهاد جدید تهران خبر دادند که از طرف آمریکایی‌ها بی‌پاسخ مانده بود. با توجه به سفر بورل و تاکید وی بر تصمیم‌گیری در تهران و واشنگتن برای ازسرگیری مذاکرات شواهد امر نشان‌دهنده پاسخ آمریکایی‌ها پس از یک دوره فشار و هجمه علیه ایران است.
آمریکایی‌ها که در این سال‌ها بارها قاطعیت ایران در برابر بی‌عملی خود را تجربه کرده‌اند، یک‌بار دیگر دیدند که ایران نه‌تنها با قطعنامه از منافع خود دست نخواهد کشید، بلکه با قدرت بیشتری مسیر خود را ادامه خواهد داد.
ابتکار عمل در دست تیم مذاکره کننده ایرانی
بدون شک اما صبر و پرهیز از رفتار عجولانه تیم مذاکره کننده، ابتکار عمل مذاکرات را به طور کامل در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار داد به طوری که سفر بورل به ایران با هدف جلب نظر طرف ایرانی برای از سرگیری مذاکرات به خوبی موید این ادعاست. می توان منتظر بود که شروط ایران در مذاکرات پیش رو با دقت نظر بیشتری از سوی غرب مواجه شده و بدون پاسخ بر روی میز مذاکرات باقی نماند.
روزنامه "وطن‌امروز" در گزارشی نوشت: نقطه روشن سفر بورل، مسئول ارشد سیاست خارجه اروپا به تهران را باید در مواضع روز گذشته او در وزارت خارجه جست‌وجو کرد. او که تا چندی قبل با ادبیات تهدید‌آمیز و تعیین ضرب‌الاجل با کشورمان صحبت می‌کرد، دیروز اما از بازار بزرگ ایران و غیرممکن بودن هر ترتیب امنیتی منطقه‌ای بدون ایران گفت و اعتراف کرد که تحولات جهانی نیاز غربی‌ها به توافق با ایران را بیشتر کرده است که می‌تواند خروجی مثبتی ارزیابی شود.
شاید البته این قسمت از اظهارات جوزپ بورل تاثیر پاسخ عملیاتی ایران به قطعنامه اخیر شورای حکام بوده است که بورل و شرکایش پیش‌بینی آن را نکرده بودند.
 


کد مطلب: 106663

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/106663/عبرت-برجام-نگرانی-غرب-گراها-دبه-آمریکا-اصلاح-طلبان-همچنان-توافق-غرب-تکنیک-مدیریت-می-دانند

بيان ما
  https://www.bayanema.ir