کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رئیس‌جمهور در همایش سراسری قوه قضائیه:

دردهای مردم باید شنیده شود و حق درجا زدن نداریم/خط قرمز ما بی استناد سخن گفتن و رفتار کردن است

6 تير 1401 ساعت 10:06

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: در قوای سه گانه تصمیم گرفتیم دچار حاشیه نشویم و به متن یعنی معیشت مردم بپردازیم.


به گزارش بیان ما؛ رئیس جمهور صبح امروز  در همایش قوه قضائیه گفت: در تحلیل حادثه هفتم تیر و قضایای سال ۶۰، جریان نفاق با پشتیبانی نظام سلطه تصمیم داشت که جبهه انقلاب و نمادهای انقلاب را ترور شخص و ترور شخصیت کند.

وی خاطر نشان کرد: دهه ۶۰ را به یاد بیاورید و ببینید منافقین چگونه و چه چهره هایی را ترور کردند و با نشر شایعات و تهمت ها به سمت حاشیه سوق دادند. امام خمینی(ره) از مظلومیت شهید بهشتی به صورت ویژه یاد می کردند.
رییس‌جمهور تصریح کرد: با شهادت مرحوم رجایی و بهشتی و چهره های نماد انقلاب می خواستند جریان انقلاب را به حاشیه رانده و تسلط نظام سلطه را بر کشور فراهم کنند. در جنگ اراده ها خداوند اراده کرد و حق طلبان و جبهه انقلاب را بر جبهه نفاق پیروز کرد.
حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه در هر شیطنت و فتنه‌ای در این ۴۰ سال کشور جای پای نفاق دیده می‌شود، گفت: جریان نفاق با نظام سلطه سعی داشتند شیطنت خود را ادامه دهند، اما جریان انقلاب باید آگاه باشد تا جریان نفاق نتواند اهداف پلید خود را دنبال کند.
وی با بیان اینکه راه، مسیر و شخصیت شهید بهشتی باید ادامه پیدا کند،تاکید کرد: ساختار سازی را از فکر شهید بهشتی و خبرگان اول داریم که این ساختار و سازوکار را برای جریان ولایت در جای جای نظام ایجاد کردند و ما باید از این جهت قدردان آنها باشیم.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: از عزیزان مسئول در قوه قضاییه تشکر می‌کنم که به دنبال احقاق عدالت هستند و بسیاری در دستگاه قضایی بی نام و نشان برای تحقق عدالت در تلاش هستند. به ویژه از رئیس مجرب قوه قضاییه با سابقه ۴۰ ساله کار قضایی تشکر می کنم که گفتمان حفظ سرمایه اجتماعی و ارتقای آن ضمن مبارزه با فساد و گسترش عدالت را در دستور کار دارند.
حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به روایتی از امیرالمومنین(ع)، بیان کرد: امیر المومنین(ع) در این روایت بر عدل و سخاوت تاکید داشتند و آن را در راس امور می‌دانستند. جامعه را باید بر عدالت بنا کرد و سنگ زیربنای جامعه اسلامی بر عقلانیت، عدالت، معنویت و اخلاق است. روابط اجتماعی باید بر اساس عدالت تاسیس شود. در مجلس قانون عادلانه، در قضاوت، قانون و قضاوت عادلانه ملاک است. 
وی با بیان اینکه امروز پیوست عدالت باید در دستور کار همه تصمیم گیری ها باشد و این امری ضروری است، اظهار کرد: باید دید چقدر به عدالت نزدیک شدیم یا خدای ناکرده از آن فاصله گرفتیم. هیچ موضوعی در فرهنگ دینی ما بعد از توحید، به گستردگی و فراگیری عدالت وجود ندارد. توحید و عدالت، بعثت و عدالت و... عدالت در اجرا، عدالت در سیاست و عدالت در همه حوزه ها امری فراگیر است. 
رئیس‌جمهور عدالت در قضا و داوری را یکی از جلوه های بسیار مهم عدالت دانست و تاکید کرد: سوال این است که حق چیست؟ شناختن حق اولین گام و گرایش به حق، دومین گام و ایستادگی در راه حق سومین کام است و برخی حق را نمی‌شناسند و برخی علی رغم شناخت با گرایش های فردی و هوای نفس نمی توانند آن را اجرا کنند و همواره باید مراقب این آفت بود. همه باید مراقب این مسأله باشیم.
وی با بیان اینکه تمام تصمیمی گیری ها در کشور باید مبتنی بر کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی و رشد هنجارهای اقتصادی و فرهنگی در جامعه باشد، گفت: در این رابطه اقدامات پیشینی و پسینی وجود دارد. دستگاه های اجرایی باید قوانین و مقررات عادلانه، ضد فساد، ضدتبعیض را مورد توجه قرار دهند و اجرا کنند و دستگاه قضایی بر این روند نظارت کنند. 
رئیس‌جمهور عنوان کرد: دستگاه قضایی باید از نظارت ناظران در بخش های نظارتی استقبال کند. ما دستگاه های نظارتی را کمک بزرگی در دستگاه اجرایی می‌دانیم. دستگاه های نظارتی باید پیش از بقیه در جریان مسائل قرار گیرند. باید به هوش باشیم که مبادا این آسیب جامعه را گرفتار کند. 
حجت‌الاسلام رئیسی افزود: اگر کسانی مرتکب فساد شدند و دستشان به فساد آلوده شد حتما قضاوت عادلانه آنها در جهت اجرای عدالت اثرگذار خواهد بود. امروز مسئولان در دستگاه های مختلف باید نسبت به وقوع فساد حساس باشند و این حساسیت ،خودش می تواند پیشگیرانه باشد. 
وی اظهار داشت: در دستگاه قضایی اعلام کرده بودم و در دستگاه اجرایی آن را دنبال می کنم که خط قرمز ما بی استناد سخن گفتن و رفتار کردن است. حتما کمک عزیزان نسبت به حفظ اموال و آبروی افراد، حفظ محیط زیست و مجموعه اقدامات، کمک بزرگی به دستگاه های اجرایی است. 
رئیس‌جمهور ادامه داد: باید بدانیم رمز موفقیت ما در کشور انسجام همه نیروهایی است که به نام انقلاب کار می کنند و همه ما تحت فرماندهی فرمانده کل قوا هستیم. ما در قوای سه گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه ها نشویم و حتما به متن خواهیم پرداخت. برخی گرفتار حاشیه‌ها شدند و عقب ماندگی رخ داد. تصمیم داریم گرفتار حاشیه‌ها نشویم و به متن بپردازیم. 
حجت‌الاسلام رئیسی با تاکید بر اینکه باید به دنبال جبران عقب ماندگی ها بود، بیان کرد: در این چند ماه در دولت ضمن امیدواری به آینده کشور شاهد عقب ماندگی هایی هستیم، دردها و رنج های مردم امروز شنیدنی است. عزیزان مجلس، قوه قضاییه و ما باید نسبت به پیشرفتِ عدالت تلاش کنیم. حق درجا زدن و توقف کردن نداریم و هیچ راهی جز تلاش برای پیشرفت نداریم. 
وی تصریح کرد: ما در همه اقدامات خود،یخصوص آنجا که مشارکت مردم بوده پیروز شده ایم. در تصمیم گیری ها و انجام کارها باید از مردم کمک بگیریم. قوه قضاییه برای پیشرفت باید به این امر توجه کند. 
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مشکلات و کمبودهایی در دستگاه قضایی وجود دارد، گفت: دولت تلاش می‌کند با اختصاص بودجه بخشی از این کمبودها را جبران کند. در دو مقطع با تخصیص اعتبارات در این راستا تلاش کردیم تا در دستگاه قضا برای جذب نیروی انسانی و پرداخت تسهیلات اقدامات لازم را انجام دهیم. 
حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه تلاش ما به کار گیری نیروی کار با انگیزه و پرداخت به موقع هزینه ها بود،اظهار کرد: به دنبال تهیه منابع هستیم و هر چه بتوانیم منابع بیشتری تامین کنیم بهتر خواهد بود. ما هم به دنبال کاهش هزینه دادرسی و تحقق عدالت هستیم. 
وی بیان کرد: باید از دغدغه قضات و کارکنان بکاهیم تا تمام تلاش خود را برای احقاق عدالت انجام دهند. با دوستان دولت و مجلس به دنبال تحقق این امر هستیم. در سفرهای استانی کمبودهایی وجود دارد و در مصوبات استانی مورد توجه قرار می گیرند، تا گره دوستان باز شود. اصل کار، مسأله مسولیت مهم ما در اجرای عدالت و نشان دادن حقیقت آنها است. 
رئیس‌جمهور در پایان گفت: امیدوارم هفته قوه قضاییه برای کشور و نظام گام بلندی برای ارتقا باشد. گاهی احساس می کنم ضمن کار دلتنگ بسیاری عزیزان می شوم اما به دلیل کثرت مسئولیت از برگزاری جلسات و دورهمی ها معذور هستم. در هفته دولت بنا دارم جلساتی با مجلس و دستگاه قضایی داشته باشیم تا از نظرات آنها بهره مند شویم.


کد مطلب: 106712

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/106712/دردهای-مردم-باید-شنیده-شود-حق-درجا-زدن-نداریم-خط-قرمز-بی-استناد-سخن-گفتن-رفتار-کردن

بيان ما
  https://www.bayanema.ir