تاریخ انتشار : ۱۰ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۸
جالب است ۰
در دنیا کشور هایی وجود دارند که به خاطر موقعیت خاص و استراتژیکی خود به عنوان مسیر های نقل و انتقال کالا در نظر گرفته می شوند . در این بین کشور عزیز ما ایران یکی از خاص ترین و بهترین مسیر های ترانزیتی جهان را داراست.
ایران قدرت نوظهور ترانزیتی
 به گزارش بیان ما ؛ در دنیا کشور هایی وجود دارند که به خاطر موقعیت خاص و استراتژیکی خود به عنوان مسیر های نقل و  انتقال کالا در نظر گرفته می شوند . در این بین کشور عزیز ما ایران یکی از خاص ترین و بهترین مسیر های ترانزیتی جهان را داراست.از جمله مسیر های ترانزیتی ایران می توان به امنیت بالای راه ها ، ارزان بودن جابه جایی ، کوتاه بودن مسیر های مواصلاتی ، برخورداری از بنادر شمال و جنوب و قرار گرفتن در محور های مواصلاتی شرق به غرب اشاره کرد.

انتفاع اقتصادی بی نظیر
این مزایا باعث شده تا مسیر ایران برای بسیاری از کشور های اقتصادی بزرگ جذابیت پیدا کند و آنها را به سمت سرمایه گذاری در این مسیر سوق دهد . بر اساس برنامه دولت سیزدهم درآمد ترانزیتی ایران در سال 1400  برابر 20 میلیارد دلار بوده است که 16 برابر کل درآمد نفتی در سال 1399 می باشد . در آمد ایران از فروش نفت در سال 1399 بر اساس آمار رسمی یک میلیارد و دویست میلیون دلار  بوده است.برنامه دولت سیزدهم برای سال 1401 ترانزیت 20 میلیون تنی است که 20 میلیارد دلار برای ایران ارز آوری دارد . بنا بر اعتقاد کارشناسان اقتصادی این میزان از ترانزیت باعت ایجاد یک میلیون شغل مستقیم و غیر مستقیم می شود .

تاثیر گذاری فرامنطقه ای
در این بین حرکت اولین قطار بین المللی باری از مبدا چین به مقصد ایران این درآند را برای کشورمان در دسترس قرار می دهد . اما موضوع به اینجا ختم نمی شود . دست آورد ایران از ترانزیت کالا و انرژی منحصر در منافع اقتصادی نیست . بلکه احیای جایگاه ترانزیتی ایران توسط دولت سیزدهم یک تحول عظیم برای کشورمان محسوب میشود ، آن هم نه در سطح منطقه بلکه در سطح فرا منطقه ای و جهانی .به طور ویژه اقتصاد اروپا شدیدا تحت تاثیر توان ترابری ریلی شرق به غرب ایران قرار خواهد گرفت . این موضوع فوق العاده مهم ،توان کنترل  رفتار اروپا در سیاست اقتصادی را برای ایران به ارمغان می آورد . این توان استراتژیک نخستین بار است که برای ایران به صورت ریلی فراهم شده و بازیگر جدیدی را در عرصه تجارت بین الملل از حیث ترانزیت کالا به اوراسیا معرفی میکند.ایران مقتدر نیازمند تصمیماتی است که حوزه تمدنی ما را قوی تر و تمدن مهاجم دشمنانمان را تضغیف کند . این تصمیمات بایستی کارشناسانه و مستقل اتخاذ شوند .

سیاست ترانزیتی ایران
این اقتدار و پیشرفت چشم گیر ، زمانی که با سیاست های منطقه ای دولت سیزدهم در قبال همسایگان همراه می شود ضریب پیدا میکند و جایگاه ایران را در مسیر تبدیل به قدرت فرامنطقه ای بهبود می بخشد . در مدت کوتاهی که از دولت آیت الله رئیسی طی شده است قرارداد های متعددی در زمینه حمل و نقل  بسته شده است که مشخص میکند رئیسی برنامه ای جدی برای پیشبرد تعامل ترانزیتی در سطح منطقه و جهان دارد . افزایش تعاملات اقتصادی و ترانزیتی با ترکمنستان و ایجاد میان بر به چین ، احیای روابط  با قرقیزستان در حوزه حمل و نقل ، اقدامات دیپلماتیک در منطقه قفقاز ، رایزنی با وزیر اقتصاد و حمل و نقل سوریه ، تقویت دیپلماسی حمل و نقل در سفر به عراق و نشست های متعدد در زمینه حمل و نقل و ترانزیت تنها گوشه ای از اقدامات عاجلانه این دولت برای احیای قدرت ترانزیتی و انتفاع اقتصادی در سطح منطقه و جهان است.
  short_url/vdccpmqsi2bqxx8.ala2.html
bayanema.ir/vdccpmqsi2bqxx8.ala2.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین