تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۸
جالب است ۰
فارکس که از آن با عنوان بزرگترین بازار مالی در جهان نام برده می شود، محلی برای تبادل ارزها با یکدیگر است اما به غیر از ارز رایج کشورها می توان اونس جهانی طلا را هم در این بازار مورد معامله قرار داد. خرید و فروش طلا در بازار جهانی فارکس ویژگی های خاص خود را دارد که در این مطلب به آنها می پردازیم.
خرید و فروش طلا در بازار جهانی فارکس

مهمترین ویژگی های بازار بین المللی فارکس

فارکس (Forex) بازاریOTC  (Over the Counter) به معنای خارج از بورس است. معاملات در این بازارِ غیرمتمرکز در بستری از شبکه های ارتباطات الکترونیکی انجام می شود و همه مردم در جهان در صورت ثبت نام در فارکس می توانند در این شبکه به معامله کردن بپردازند. بازار فارکس ویژگی های منحصر به فردی دارد که باعث شده افراد زیادی برای تجارت اونس طلا به آن روی بیاورند. در ادامه به مهمترین ویژگی های بازار فارکس اشاره می کنیم.

بازار دوطرفه

در فارکس این امکان وجود دارد که افراد بتوانند هم با افزایش قیمت و معاملات خرید سود به دست بیاورند و هم با کاهش قیمت و معاملات فروش.

ضریب اهرمی یا لوریج

وجود ضریب اهرمی در فارکس باعث شده تا افراد بتوانند با سرمایه کم و استفاده از لوریج (نوعی پول قرضی است که از طرف بروکرها به مشتریان ارائه می شود) با مبالغی بیشتر از سرمایه اولیه خود در فارکس سرمایه گذاری کنند.

معاملات ۲۴ ساعته

در بازار فارکس در ۵ روز هفته یعنی از دوشنبه تا جمعه معاملات به صورت شبانه روزی انجام می‌شوند بنابراین افراد می توانند وقت آزاد خود را برای انجام معاملات در فارکس اختصاص دهند.

نقدینگی

حجم معاملات در بازار فارکس بسیار زیاد است و به همین دلیل میزان لیکوئیدیتی یا نقدینگی در آن بالاست. میزان نقدینگی بالا به این معنی است که می توان در زمان بسیار کوتاهی دارایی های مالی را خرید و فروش کرد چون همیشه یک نفر در آن طرف معامله برای قبول سفارش شما وجود دارد.

حساب های دمو یا آزمایشی

وجود حساب های آزمایشی در فارکس یکی از مزیت های مهم این بازار است که باعث می شود مبتدیان پیش از شروع معاملات با سرمایه خود، به شکل مجازی در معاملات فارکس شرکت کرده و در این راه به کسب تجربه بپردازند.

نحوه خرید و فروش طلا در فارکس

اونس جهانی طلا در فارکس به عنوان نوعی ارز در نظر گرفته شده و با نماد XAUUSD شناخته می‌شود. این نماد قیمت هر اونس طلا را به دلار نشان می دهد. برای خرید و فروش طلا در این بازار باید نحوه انجام معاملات در فارکس را یاد بگیرید.
 برای این کار می توانید از آموزش رایگان فارکس استفاده کنید. با استفاده از آموزشهای رایگان می‌توانید یک دید کلی نسبت به معاملات در فارکس پیدا کنید. علاوه بر این می توانید با استفاده از همین آموزشهای رایگان در حساب های دمو فارکس که به رایگان در اختیار افراد قرار دارد، استفاده کنید. به طور کلی آموزش های رایگان فارکس از طریق موارد زیر در دسترس همگان قرار دارد.

مقالات

برای یادگیری فارکس به صورت رایگان می توانید از مقالات بیشماری که در دنیای مجازی درباره فارکس وجود دارد استفاده کنید اما باید دقت کنید که فقط سایت های معتبر مقالات مهم و با کیفیتی ارائه می دهند.

ویدئوها

آموزش رایگان فارکس از طریق ویدئوهای بیشماری که در این زمینه وجود دارد، در دسترس همگان قرار دارد. افراد می توانند با استفاده از این آموزشها برای انجام معاملات در فارکس آماده شوند. البته در این مورد هم باید از بین آموزشهای ویدئویی بیشمار در اینترنت فقط از آنهایی استفاده کنید که سایت‌های معتبر در این زمینه ارائه می دهند.

نحوه سرمایه گذاری مطمئن در طلا

با خرید طلا در بازار فارکس ما خود طلا را نمی خریم و مالک طلا نخواهیم شد. همین ویژگی عدم مالکیت باعث شده تا امکان انجام معاملات دوطرفه در فارکس فراهم شود. در واقع معاملات طلا در فارکس از طریق پیش بینی قیمت طلا صورت می گیرند.
 • .با پیش بینی افزایش قیمت طلا در فارکس می توان، پوزیشن های خرید (Long) باز کرد و از افزایش قیمت سود به دست آورد.
  .با پیش بینی کاهش قیمت طلا در فارکس می توان پوزیشن های فروش (Short) باز کرد و از کاهش قیمت سود به دست آورد.
با توضیحات بالا معاملات فارکس آسان به نظر می رسد اما واقعیت این است که پیش بینی درست روند قیمت در آینده از مسائلی است که به آموزش های تخصصی فراوانی نیاز دارد و تنها افرادی می توانند در این بازار حرفه ای شوند که دوره فارکس را گذرانده باشند. یک دوره فارکس معتبر باید ویژگی های زیر را داشته باشد.
 • .آموزش تحلیل تکنیکال کلاسیک
  .آموزش پرایس اکشن
  .آموزش موج شماری الیوت به صورت صحیح و کاربردی
  .آموزش نقاط ضعف و قوت اندیکاتورها و نحوه استفاده از آنها در شرایط مختلف
  .آموزش نحوه تعیین نقاط ورود به معامله و خروج از آن
  .آموزش نحوه تعیین حد سود و ضرر در فارکس
  .آموزش مدیریت سرمایه و ریسک
  آموزش تحلیل فاندامنتال یا بنیادی در فارکس
  .آموزش روان شناسی بازار
  و ... .
بعد از گذراندن دوره های تخصصی فارکس یا همزمان با آن، افراد می توانند با استفاده از مطالب آموزشی عنوان شده با پول مجازی در حساب های دمو فارکس، معامله کردن را تمرین کنند.

مدیریت سرمایه در معاملات طلا

برای داشتن یک سرمایه گذاری مطمئن در طلا علاوه بر تسلط به تکنیک های مختلف معامله گری و پیش بینی قیمت باید به رعایت اصول و قوانین مدیریت سرمایه نیز پایبند بود.
فرض کنید یک معامله گر حرفه ای با دانش معامله گری پیش بینی می کند که قیمت طلا در آینده افزایشی می شود و در نماد XAUUSD یک پوزیشن خرید باز می کند اما آیا این فرد به طور 100 درصد به درستی پیش بینی خود اطمینان دارد؟
هیچ چیزی در جهان به صورت 100 درصد درست و صحیح وجود ندارد به همین دلیل است که معامله‌گران فارکس از تکنیک های مدیریت سرمایه استفاده می کنند. در مثال بالا، این معامله گر آن قدر حرفه ای است که بداند ممکن است روند قیمت برخلاف پیش بینی او حرکت کرده و قیمت طلا کاهش پیدا کند. بنابراین با قرار دادن حد ضرر به اندازه یک درصد کل سرمایه خود، از احتمال ضرر کردن با مقادیر بالا در فارکس جلوگیری می کند.
معامله ای که این تریدر انجام می دهد دو حالت خواهد داشت:
 1. 1.قیمت طلا افزایش پیدا می کند و این فرد به سود مورد نظر خود می رسد و یا این که
  2.قیمت طلا کاهش پیدا می کند و این فرد با یک ضرر ناچیز از معامله خارج می شود و این ضرر ناچیز را با سود بیشتر در فرصت های معاملاتی بعدی جبران خواهد کرد.
خرید و فروش طلا در فارکس در صورت تسلط به مباحث آموزشی فارکس و رعایت تمام قوانین مربوط به آن می تواند هم در شرایط کاهش قیمت طلا و هم در شرایط افزایش قیمت طلا، فرصت‌های معاملاتی مناسبی را در اختیار سرمایه گذاران فارکس قرار دهد.
  short_url/vdcai0n6a49nw61.k5k4.html
bayanema.ir/vdcai0n6a49nw61.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین