تاریخ انتشار : ۱۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۵
جالب است ۰
نویسنده امریکایی و کارشناس مجله پزشکی «lancet» در مقاله ای که در آن خاستگاه شیوع و عالمگیری کرونا را تحیلیل کرده، نوشته است: مقامات ایالات متحده تحقیقات در مورد نقشی که موسسات تحقیقات علمی ایالات متحده ممکن است در ایجاد شرایط برای همه‌گیری این بیماری داشته اند را سرکوب کرده‌اند. با این حال، اگر ویروس کرونا واقعاً از یک آزمایشگاه بیرون آمده باشد، مقصر بودن ایالات متحده تقریباً قطعی است.
ویروس کرونا اگر آزمایشگاهی بوده، قصور امریکا قطعی است/ ویروس خفاش‌ها در طبقه‌بندی کم‌خطرترین ویروس‌ها
به گزارش بیان ما؛
«جفری ساکس» که یک اقتصاددان و نویسنده مشهور در سطح جهانی است و ریاست کمیسیون کووید-۱۹ در مجله پزشکی معتبر «لنست» را بر عهده دارد، در کنفرانسی به میزبانی اندیشکده موسوم به مرکز گیت در اسپانیا بیان کرد که کووید-۱۹ از طبیعت نشأت نمی‌گیرد، بلکه حاصل یک انتشار تصادفی "از یک آزمایش مخصوص تکنولوژی زیستی آمریکا به محیط بیرون" است.

وی می نویسد: در حالی که همه چین را منحصراً برای ظهور آشکار 19COVID- در ووهان مقصر می‌دانند، مقامات ایالات متحده تحقیقات در مورد نقشی که موسسات تحقیقات علمی ایالات متحده ممکن است در ایجاد شرایط برای همه‌گیری این بیماری داشته اند را سرکوب کرده‌اند. با این حال، اگر ویروس کرونا واقعاً از یک آزمایشگاه بیرون آمده باشد، مقصر بودن ایالات متحده تقریباً قطعی است.
 
 
در بخشی دیگر از مقاله «جفری ساکس» آمده است: متاسفانه، مقامات ایالات متحده به دنبال سرکوب این سوال هستند. در اوایل اپیدمی، گروه کوچکی از ویروس شناسان در پاسخ به نظرسنجی و سوال مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده، به مدیران این سازمان گفتند که 2SARS-CoV- ممکن است از تحقیقات آزمایشگاهی ناشی شده باشد.
 

ساکس در بخشی از مقاله خود نوشته است: «با اینکه این ویروس دارای ویژگی‌های غیرمعمولی است که ویروس‌شناسان در ایالات متحده سال‌ها از آن در آزمایش‌ها استفاده می‌کنند؛ اغلب با حمایت مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده استفاده از این ویروس محقق شده است.»
 
کارشناس مجله پزشکی لنست به نتایج تحقیقات دانشمندان چینی اشاره کرده و در ادامه آورده است: نمونه‌برداری گسترده توسط مقامات چینی از حیوانات در بازارهای مرطوب ووهان و در طبیعت حتی یک حیوان وحشی را که دارای ویروس 2SARS-CoV- باشد، پیدا نکرده است. با وجود این، هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که NIH سوابق آزمایشگاهی آژانس‌های ایالات متحده، مراکز دانشگاهی و شرکت‌های بیوتکنولوژی درگیر در تحقیق و دستکاری کروناویروس‌های مشابه SARS را درخواست کرده باشد.
 
او تاکید می‌کند: با توجه به سوالاتی که بی پاسخ مانده است، ما از دولت ایالات متحده می خواهیم که تحقیقات دو حزبی را انجام دهد. ما هرگز نمی‌توانیم منشأ 2SARS-CoV- را بدون باز کردن کتاب‌های مربوط به آژانس‌های فدرال (از جمله NIH و وزارت دفاع)، اثبات کنیم و برای این کار آزمایشگاه‌هایی که پشتیبانی می‌کنند، مؤسسات دانشگاهی که داده‌های توالی ویروسی را ذخیره و بایگانی می‌کنند و شرکت‌های بیوتکنولوژی درک نمی‌کنیم.
 

ساکس هدف اصلی این تحقیق را روشن کردن حقیقت و طرح یک سوال اساسی می داند و می نویسد: آیا محققان آمریکایی تحقیقاتی را انجام دادند یا به همتایان چینی خود کمک کردند تا تحقیقاتی را برای وارد کردن یک FCS در یک ویروس شبیه SARS انجام دهند و در نتیجه نقش احتمالی در ایجاد پاتوژن هایی داشته باشند که منجر به همه‌گیری فعلی شد؟
 
این محقق در مقاله یاد شده پیرامون منشاء پیدایش ویروسهای مورد بحث قائل به این است که تحقیقات در مورد منشاء 19COVID- دیگر نباید با سرمایه‌گذاری‌های مخفیانه توسط IC صورت بگیرد. لذا این فرآیند باید شفاف باشد و تمام اطلاعات مرتبط به صورت عمومی برای استفاده توسط محققان علمی مستقل منتشر شود. برای ما واضح و مبرهن است که تلاشی هماهنگ برای سرکوب اطلاعات مربوط به اولین وقایع در شیوع بیماری، و جلوگیری از جستجوی شواهد اضافی که به وضوح در ایالات متحده در دسترس است، صورت گرفته است. بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم گروهی از محققان مستقل در رشته‌های مرتبط تشکیل شود؛ مشروط به اینکه این گروه به همه داده‌های مرتبط دسترسی داشته باشند تا نهایتا به کنگره ایالات متحده و عموم مردمی که هنوز سوالاتی در مورد کرونا دارند، مشاوره دهند.»
 
ساکس می نویسد: شانس خوبی وجود دارد که ما بتوانیم بدون انتظار در چین یا هر کشور دیگری، فقط با نگاه کردن به ایالات متحده، درباره منشأ این ویروس اطلاعات بیشتری کسب کنیم. ما معتقدیم که چنین تحقیقی مدتهاست که به تعویق افتاده است. به عنوان مثال، پیشنهاد کمک مالی مارس 2018 را در نظر بگیرید که توسط اتحاد EcoHealth EHA)) و محققان موسسه ویروس شناسی ووهان (WIV) و دانشگاه کارولینای شمالی (UNC) به آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده (DARPA) ارائه شده است. طوری که در صفحه 11، متقاضیان به طور مفصل توضیح می‌دهند که چگونه قصد دارند کد ژنتیکی کروناویروس‌های خفاش را تغییر دهند تا دقیقاً ویژگی غیرعادی‌ترین بخش ویروس 2SARS-CoV- را وارد کنند.
 
وی معتقد است که «2SARS-CoV-» تنها ویروس از خانواده ویروس‌های مشابه SARS (sarbecoviruses) است که دارای FCS است. جالب توجه است، شکل خاص FCS که در 2SARS-CoV- وجود دارد (هشت اسید آمینه کدگذاری شده توسط 24 نوکلئوتید) با یک کانال سدیم انسانی مشترک است که در آزمایشگاه‌های ایالات متحده مورد مطالعه قرار گرفته است.

در جمع بندی مقاله این پژوهشگر حوزه پزشکی آمده است: قبلاً FCS آنقدر به عنوان محرک انتقال پذیری و بیماری زایی شناخته شده بود که گروهی از دانشمندان آمریکایی در سال 2018 پیشنهادی را به دولت ایالات متحده ارائه کردند تا تأثیر قرار دادن FCS در ویروس‌های SARS که در ساختار بدن خفاش ها وجود دارد را مطالعه کنند. اگرچه مدتی است که خطرات این نوع کار برجسته شده؛ اما ویروس های خفاش به نوعی در رده کم خطر ویروس ها طبقه بندی می‌شوند. بنابراین بر اساس این نظریه خفاش ها را از دستورالعمل‌های افزایش عملکرد NIH مستثنی کرده و در نتیجه آزمایش‌های تأمین‌شده توسط NIH را در سطح ایمنی ناکافی 2BSL- ممکن کرد.
  short_url/vdcb0zb8wrhbg5p.uiur.html
bayanema.ir/vdcb0zb8wrhbg5p.uiur.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین