تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۷
جالب است ۰
بیشتر کشور ها برای اینکه مخارجشان را تامین کنند به تامین مالی از طریق دریافت وام اقدام میکنند و دستشان را جلوی صندوق های بین المللی پول دراز می‌کنند؛ و خود را بدهکار نهاد های خارجی میکنند.
بدهی خارجی ایران،نزدیک به صفر
به گزارش بیان ما ؛ یکی از مولفه های موفقیت و عدم موفقیت یک کشور ایجاد توازن بین دخل و خرج است.اگر مخارج یک کشور از درآمد های آن پیشی بگیرد و به عبارت بهتر کسری بودجه رخ بدهد ، حرکت چرخ های اقتصادی مختل شده و باعث عقب گرد اقتصادی دولت وملت ها می شود . بیشتر کشور ها برای اینکه از این اختلال جلوگیری کنند و مخارجشان را تامین کنند به تامین مالی از طریق دریافت وام اقدام میکنند و دستشان را جلوی صندوق های بین المللی پول دراز می‌کنند؛ و خود را بدهکار نهاد های خارجی میکنند.
 
بدهی خارجی چیست؟
بدهی خارجی به معنای تعهدات یک کشور بابت اعتبارات و تسهیلات دریافتی از نهاد های بین المللی است . این تعهدات در جای خود گره از کار دولت های ورشکسته باز میکنند و کسری بودجه را بر طرف مینمایند . اما زمانی که بدهی یک ملت از تولید ناخالص آن ها سبقت گرفت زنگ خطر به صدا در می آید و آن ملت را به سمت هزار توی بدهی و سود حاصل از آن سوق می دهد که درنهایت موجب ورشکستگی کشور ها می شود. برای مثال یکی از دلایلی که آمریکا را کشوری رو به افول قلمداد میکند همین بدهی سرسام آور خارجی است . آمریکا 30 تریلیون دلار بدهی خارجی دارد اما در تولید ناخالص ملی آن چیزی در حدود 20 میلیارد دلار است . با احتساب جمعیت آمریکا هر فرد آمریکایی 60 هزار دلار بدهی را به دوش می کشد.
بدهی خارجی ایران
کشور ما ایران اما از حیث بدهی های خارجی و نسبت آن با تولید ناخالص ملی در جایگاه مطلوبی قرار دارد . رقم بدهی خارجی ایران 8.4 میلیارد دلار است که از این رقم 2.1 میلیارد سر رسید کوتاه مدت دارد . 6.3 میلیارد دیگر آن به صورت میان مدت و بلند مدت باید پرداخت شود . نسبت بدهی به تولید ناخالص ملی ایران 2 درصد است که باعث می شود هر فرد ایرانی جمعا حدود 100 دلار بدهکار باشد.
بدهی کشور های جهان
این رقم در آلمان که یکی از بزرگترین اقتصاد های دنیا را دارا می باشد 5.3 تریلیون دلار است یعنی هر فرد آلمانی باید نزدیک به 65 هزار دلار بدهی پرداخت کند. در انگلستان اوضاع بدتر است و با 8.4 تریلیون دلار بدهی سرانه بدهی هر فرد انگلیسی به 127 هزار دلار میرسد.در این جدول فرانسه با 5.6 تریلیون دلار هلند با 4.5 تریلیون دلار و ژا پن با 3.5 تریلیون دلار در جایگاه های بعدی قرار دارند.
بدهی ایران از زاویه ای دیگر
مقام معظم رهبری در سخنرانی که اخیرا داشتند یکی از دستاورد ها و فرصت های کشور را همین نزدیک به صفر بودن بدهی ایران توصیف کردند . در توضیح این کلام باید گفت برای مثال حجم درآمد سالانه ایران از محل فروش نفت به 100 میلیارد دلار میرسد که در مقایسه با بدهی 8.4 میلیارد دلاری عملا هیچ محسوب میشود.در مقابل کشوری مانند روسیه با 570 میلیارد دلار ذخیره ارزی نزدیک به 480 میلیارد دلار بدهکار است.
سخن آخر
این فرصت کم نظیر بایستی در راستای تقویت ارزش پول ملی و به حرکت در آوردن چرخ  های اقتصادی کشور و بالا بردن تولید ناخالص ملی در ایران منجر شود . با یک برنامه ریزی صحیح توسط مسئولان ایران در سال های آینده میتواند به یکی از برگترین قدرت های اقتصادی دنیا بدل شود که به هیچ کجا بدهی ندارد و همین امر این قدرت را دو چندان میکند و ابزاری میشود برای به کرسی در آوردن اراده ها.
  short_url/vdcipyazyt1aup2.cbct.html
bayanema.ir/vdcipyazyt1aup2.cbct.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین