تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۱
جالب است ۰
احمد یازرلو، فارغ‌التحصیل رشته برق و عضو تیم اختراعات ایران است که توانسته سیستم‌هایی در در حوزه آب و نیرو اختراع کند.
خلاقیت یک جوان مبتکر در حوزه آب و نیرو / اختراع سیستم پمپاژ و انتقال سیال بدون انرژی برق
به گزارش بیان ما؛ احمد یازرلو، فارغ‌التحصیل رشته برق و عضو تیم اختراعات ایران   در خصوص اختراع خود در زمینه اختراع سیستم سیال بدون برق، شیرآلات خطوط و مخازن آب و نفت گفت: اختراع سیستم پمپاژ و انتقال سیال بدون انرژی برق، به منظور حل مشکل مصرف بی‌رویه و هدر رفت آب، کاهش مصرف انرژی برق، استفاده از آب خاکستری، بالا بودن حجم آب ورودی به تصفیه خانه، استفاده از انرژی‌های هزینه‌بر در پمپ‌ها و ... است.
 
وی افزود: این اختراع جهت پمپاژ آب از چشمه به مخازن و یا کشاورزی (برای کشاورزان و دامداران) و منازل و مکان‌های تفریحی و گردشگری، استفاده در کارخانجات تولید موادغذایی و... که جهت خنک‌کاری دستگاه‌ها احتیاج به آب دارند و همچنین نیروگاه‌های برقی جهت خنک‌کاری در برج‌های خنک‌کننده می‌توانند از آن استفاده کنند.
 
این مخترع جوان ادامه داد: این سیستم در شرایطی که انرژی برق وجود ندارد، قابل استفاده است. با توجه به سیستم هیدرولیکی به کار رفته در این دستگاه می‌توان دبی آب خروجی و فشار مورد نیاز تا ۵۰ اتمسفر را تامین کرد که تقریبا در پمپ‌های افقی سانتریفیوژی این مقدار دبی و فشار غیرممکن است.
 
یازرلو ادامه داد: اختراع شیر کنترل سطح مخازن (مکانیکی)، به منظور جلوگیری از سرریز نمودن سیالات در داخل مخازن، بدون ایجاد ضربه قوچ (water hammer) با قابلیت اطمینان بالا در قطع و وصل ورودی سیال (نفت و آب) به مخزن به روش کاملا مکانیکی و با هزینه بسیار پایین در مقابل روش‌های متعارف هیدرولیکی است که می‌تواند در هر دبی و سایز لوله ای نصب شود کاربرد این اختراع در مخازن تنبی، فلزی و یا کامپوزیت نگهداری سیالات (نفت، بنزین، گازوئیل، آب و ...) در مخازن سوخت و یا آب در شرکت‌های آب و فاضلاب است. این مدل شیر به صورت مکانیکی و در داخل مخزن نصب می‌شود که ضمن کاهش هزینه‌های اولیه‌، هیچگونه هزینه نگهداری و یا تعمیرات ندارد.
 
اختراع جوان ایرانی در حوزه آب و نیرو
این جوان ایرانی با بیان اینکه توانسته سه شیر کنترل سطح مخازن را به یک شیر (سه حالته) تبدیل کند. افزود: اختراع شیر سه حالته، به منظور کاهش هزینه‌های خرید شیرآلات (۳ شیر) یعنی تلفیق سه شیر در یک شیر و کاهش هزینه‌های ساخت ابنیه، ساختمان ایستگاه‌ها و خط رانش است. این شیر در خطوط رانش چاه‌های آب و نفت، ایستگاه‌های پمپاژ آب و نفت، خطوط انتقال آب و نفت (کدارتفاعی بین بالاترین و پایین‌ترین نقطه زیاد باشند) با صرفه جویی در هزینه‌های طراحی، ساخت و اجرا کاربرد دارد. عدم نیاز به پوشش شیر (جلوگیری از پوسیدگی در مقابل آفتاب و یخ بندان) و به علت طراحی خاص، توانسته است این شیر را جزو شیر‌های تاب‌آور با قابلیت اطمینان بالا به شمار آورد.  این شیر قابل قطع و وصل، قدرت کنترل آب و یکرطفه است.
 
اختراع جوان ایرانی در حوزه آب و نیرو
لازم به ذکر است، عضو تیم اختراعات ایران و دارنده مدال نقره توانسته مدال نقره، جایزه ویژه و کاپ مسابقات جهانی اختراعات و نوآوری تکنوفست ترکیه را کسب کند. بعضی از ایده‌هایی که در آینده قرار است تبدیل به قطعه‌های کم نظیر در دنیا بشوند برای تولید نمونه آزمایشگاهی نیاز به کمک دارند و لازم است دولت قدم به قدم با استعدادهای کشور پیش برود تا شرکت‌های نوپا از مرحله شرکت دانش‌بنیان عبور کند و به شرکت‌‎های فعال تبدیل شود. بی‎‌شک این شرکت‌ها پس از عبور از مراحل سخت و نتیجه گرفتن، خود به طور مستقل به دیگر شرکت‌های نوپا کمک خواهند کرد؛ به‌شرطی که آنان را در ابتدای راه رها نکنیم.
  short_url/vdcay0n6a49nwe1.k5k4.html
bayanema.ir/vdcay0n6a49nwe1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین