تاریخ انتشار : ۲۵ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۴
جالب است ۰
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی علل تصویب و تمام مزایای مصوبه جدید کنکور را تشریح کرد.
جزئیات مصوبه جدید کنکور از زبان دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی
به گزارش بیان ما؛  کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ در روزهای هشتم تا یازدهم تیرماه برگزار شد و براساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار است در سال‌های آینده نحوه پذیرش در کنکور با تغییرات چشمگیری همراه باشد.
البته در طول دورانی که کنکور در ایران سابقه برگزاری دارد، نحوه پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌ها با تغییرات مختلفی همراه بوده است.
پیش از دهه چهل در ایران برای پذیرش دانشجویان امتحاناتی برگزار می‌شد و هر دانشکده با معیارهای خودش، دانشجویان را گزینش می‌کرد.
در سال ۱۳۴۳ دانشگاه‌ها بار دیگر به صورت مستقل به پذیرش دانشجو اقدام کردند و در سال ۱۳۴۷ آزمون سراسری برگزار شد.
در سال ۱۳۵۴ گزینش دانشجویان با توجه به معدل امتحانات نهایی ششم متوسطه و نتایج آزمایش همگانی انجام می‌شد اما در سال ۱۳۵۷ شرط توجه به سوابق تحصیلی حذف شد.
در سال‌های گذشته نیز معدل در کنکور تاثیر داشته اما با درصدهای مختلف و به شکل متفاوت.

برای سال‌های آینده نیز مصوبه جدیدی از سوی شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است که براساس این مصوبه در آزمون سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ فقط سوابق تحصیلی سال دوازدهم با تاثیر قطعی درنظر گرفته می‌شود و در کنکور سال ۱۴۰۴ معدل سال یازدهم نیز اضافه می‌شود و در کنکور سال ۱۴۰۵ سوابق تحصیلی سال دهم هم اضافه خواهد شد.
با این مصوبه، سنجش داوطلبان برای ورود به دانشگاه به دو بخش تقسیم می‌شود که یک بخش مربوط به سوابق تحصیلی و یک بخش مربوط به کنکور است. تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۲ صرفا ۴۰ درصد خواهد بود و در سال ۱۴۰۳ به ۵۰ درصد تاثیر قطعی می‌رسد و در سال ۱۴۰۵ به ۶۰ درصد تاثیر قطعی خواهد رسید.
سیاست‌های جدید به تدریج و در مدت ۴ سال عملیاتی خواهد شد به این صورت که در سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ فقط نتایج تحصیلی سال دوازدهم دانش‌آموزان، در سال ۱۴۰۴ نتایج تحصیلی سال‌های یازدهم و دوازدهم و در سال ۱۴۰۵ نتایج تحصیلی و معدل سال‌های دهم تا دوازدهم تعیین کننده سهم ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در سنجش و پذیرش دانش‌آموزان در دانشگاه‌ خواهد بود
 
 
 
 
 
 
همچنین براساس مصوبه جدید، کنکور دو بار در سال برگزار می شود و سوابق تحصیلی نیز قابل تکرار است، به این معنا که اگر معدل سه سال آخر برای دانش آموزان مطلوب نبود، آن دانش آموز می‌تواند شرکت در امتحانات را چندین بار تکرار کند تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کند، بدین ترتیب کنکور سراسری فقط شامل دروس تخصصی می‌شود و دروس عمومی در سوابق تحصیلی تاثیرگذار خواهد بود.
  short_url/vdcbgzb8zrhbg9p.uiur.html
bayanema.ir/vdcbgzb8zrhbg9p.uiur.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین