کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

انهدام باند سازمان یافته مشتقات نفتی/ کشف ۱۸ هزار خودروی مسروقه

13 مرداد 1401 ساعت 17:49

سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور از انهدام باند سازمان یافته مشتقات نفتی خبر داد.


به گزارش بیان ما؛ سردار مهدی حاجیان معاون فرهنگی ـ اجتماعی و سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن عرض تسلیت فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی با بیان اینکه پلیس آمادگی صدرصدی دارد تا در کنار هیئات عزاداری خدمات را ارائه کنند اظهار داشت: در این خصوص پلیس یار محرم انتخاب شده تا برای برگزاری هر چه بهتر مراسم محرم کمک کند.
سخنگوی پلیس با اعلام این مطلب که تاکنون هیچ مساله امنیتی در کشور در این خصوص نداشته ایم به تلاش کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی اشاره و تصریح کرد: کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی با اقدامات فنی توانستند یک باند سازمان یافته مشتقات نفتی و پترو پالایشی را کشف کنند؛ این محصولات با پوشش هیدروکربنات این کار را انجام می دادند. 
وی گفت:۴۵۰هزار لیتر در استان گلستان کشف شد و پس از بررسی اسناد مشخص شد ۱۴ شرکت صوری که وجود خارجی نداشتند در این زمینه فعالیت می کردند.
سردار حاجیان تصریح کرد: پلیس ۱۵ نفر از این افراد را شناسایی و دستگیر کرد؛ بیش از ۴۰ میلیون لیتر مشتقات نفتی قاچاق شده بود و این تیم در ۵ استان کشور فعالیت داشتند و ده تیم پلیس در حدود یکسال روی این پرونده کار کرد و سرشبکه در استان قم و محصولات قاچاق در استان گلستان کشف شد. 
وی ادامه داد: امیدواریم با دسترسی پلیس به سامانه های صادراتی بتوانیم جلوی قاچاق را بگیریم.
سخنگوی پلیس به عملکرد چهار ماهه پلیس اشاره و تصریح کرد: در آمار ۴ ماهه ۲۰ هزار دستگاه خودروی سرقت شده که پلیس بیش از ۱۸ هزار خودرو را کشف کرده است اما بررسی های آماری نشان می دهد خودروهای سرقت شده خودروهای ساخت داخل هستند و مدل ساخت آنها پیش از سال ۸۸ بوده است؛ همچنین در ۲۲ درصد خودروهای سرقتی مدل خودرو برای بعد از سال ۸۸ بوده است و شرکت های خودروساز باید سیستم ایمنی خودرو را به روز کنند چراکه بیش از ۹۰ درصد خودروهای مسروقه برای ساخت داخل هستند. 
سردار حاجیان افزود: ما باید به سمت ارتقای بازدارندگی قانون در بحث پیشگیری هم برویم یعنی علاوه بر بازدارندگی مجازات‌های سرقت باید به سمت پیشگیری هم برویم؛ در بحث پیشگیری از جرم قانون گذار باید توجه ویژه‌ای داشته باشد برخی از سرقت ها به دلیل خلاهای قانونی اتفاق می افتد به این معنی که افزایش قیمت قطعات خودرو را داشتیم و این باعث سواستفاده برخی افراد می شود اگر قانون مجوزهای لازم را برای نظارت سیستمی بدهد باید مراکز اسقاط، تعمیرگاههای خودرو و پلیس باید سیستم هماهنگ داشته باشند. 
وی افزود: علل سرقت که فروش قطعات خرد است؛ چراکه سارق می تواند به راحتی این قطعات سرقتی را به فروش برساند. هیچ تعمیرگاهی نباید قطعات دسته دوم یدکی را روی خودرو نصب کند مگر اینکه برای او احراز شود این وسیله از جای صحیح تامین شده است. 
حاجیان ادامه داد: تعمیرگاهی که لوازم یدکی مسروقه را بر روی خودرو نصب می کند اعم از لوازم یدکی بدنه و موتور و همچنین فروشنده لوازم یدکی را به فروش می رساند معاونت در جرم برایش محسوب می شود و باید هویت مال را مشخص کنند. سخنگوی پلیس اعلام کرد: پلیس قاطعانه با افرادی که نسبت به فروش لوازم یدکی مسروقه اقدام می کنند و همچنین تعمیرگاه‌هایی که بدون احراز این لوازم را روی خودرو نصب می کنند.
سردار حاجیان گفت: در کشورهای دیگر اگر خودرویی تصادف کند هیچ تعمیرگاهی نمی تواند نسبت به تعمیر این خودرو بدون مجوز پلیس اقدام کند همچنین قطعه سازان باید قطعه های نشان دار بسازند و یک بانک اطلاعاتی قطعات داشته باشند که پلیس هم به این سامانه دسترسی داشته باشد البته با خودروسازان هماهنگی هایی ایجاد شده اما کامل و به روز نیست اما با قطعه سازان چنین تعاملی نداریم.
سردار حاجیان با اشاره به وقوع سیل در کشور به عملکرد پلیس اشاره و اظهار داشت: ما در زمان وقوع سیل قرارگاه انتظامی ویژه مناطق سیل زده را با دو رویکرد تشکیل دادیم رویکرد اول حفظ اموال مردم، تسهیل در ترافیک و ارائه خدمات انتظامی و رویکرد دوم این بود که در امر امداد رسانی و نجات کمک کنند که در این راستا ۹ هزارو ۴۲۵ پلیس در این مدت کمک کردند. 
وی با اشاره به راهپیمایی اربعین اعلام کرد: پلیس آمادگی کامل برای ارائه خدمات را دارد و پیش بینی شده ۳۰ هزار نیرو امسال در این زمینه به زائران خدمت دهند.
حاجیان تصریح کرد: ۳ هزار واحد گشت پلیس در سراسر کشور به ویژه استانهای مرزی ارائه خدمات می دهند؛ همچنین همکاران بانوان پلیس در مرز برای ارائه خدمات به زائران حضور دارند. 
وی با بیان اینکه بیش از ۱۴۸ گیت در مرز فعال هستند اعلام کرد: پلیس امادگی
صدور ۱۰۰ هزار گذرنامه در روز را دارد و در صورت نیاز این آمادگی را داریم روزانه ده هزار برگه گذر موقت صادر کنیم البته این اقدام بعد از هماهنگی با عراق اتفاق خواهد افتاد.
سردار حاجیان گفت: روزانه بیش از ۸ هزار نفر از مرزها برای سفر به عتبات تردد می کنند.
وی با اشاره به برنامه پلیس امنیت اقتصادی گفت: از ابتدای سال ۳۹ هزار و ۸۳۶ میلیارد ریال ارزش ریالی کالاهای کشف شده بوده است؛ ۸ هزار و ۵۰۰ تن برنج و ۲۱ هزار و ۲۶۹ تن گندم و آرد بوده است ۱۷۴ هزار و ۳۲۸ دستگاه لوازم خانگی بوده است؛ همچنین بیش از ۱۶ هزار ماینر در ۴ ماهه ابتدای شناسایی و ضبط شده اند.
سخنگوی فراجا به اقدامات پلیس فتا اشاره کرد و گفت: در فضای مجازی و مقابله با جرایم این حوزه توان بالایی داریم و میزان کشف و وقوع در این حوزه ۹۴ درصد است؛ یعنی ۹۴ درصد جرایم اتفاق افتاده در فضای مجازی کشف می شود که افزایش ۱۲ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.
وی ادامه داد: ۱۶ پزشک قلابی که در فضای مجازی در حوزه های مختلف از جمله زیبایی فعالیت می کردند شناسایی و دستگیر شدند. 
وی با اشاره به پیامکهایی که برای مردم ارسال می شود گفت: این پیامک‌ها دورویکرد تهدید یا ترغیب دارد. رویکرد ترغیب این است که به  افراد می گویند  که به طور مثال در یک برنامه برنده شده اند و لینک‌هایی ارسال می شود که بدافزار هستند و ممکن است در صورت ورد به این‌ لینک منجر به کلاهبرداری از افراد شود؛ هر پیامکی که با سرشماره شخصی می آید می‌تواند محتوای مجرمانه داسته باشد.
سردار حاجیان درباره لایوهای غیراخلاقی گفت: این مسئله جرم انگاری شده و مصداق جرم است و پلیس با گشت‌های مجازی این لایوها را شناسایی کرده و با آن‌ها برخورد می‌کند؛ همچنین با افرادی که اقدام به تولید و یا انتشار کلیپ هایی علیه نهادها می کنند که حتما هم جعلی است و تبعاتی در احساس امنیت داشته و باعث افزایش جرم می شود ؛ اتهام این افراد تشویش اذهان عمومی است و پلیس با این افراد برخورد می کند. 
وی به بحث هوشمند سازی پلیس پرداخت و گفت: با تحولی که در ناجا صورت گرفته و به فراجا تغییر کرد باعث خدمات بیشتر به مردم و افزایش رضایتمندی مردم است؛ این رویکرد در سه مرحله تدوین شده است؛ مرحله اول تبدیل خدمات دستی به خدمات الکترونیک است که مقدمه هوشمندسازی پلیس است و اپلیکیشن پلیس من در اختیار مردم قرار گرفته که ۲۲ خدمت در بستر آن ارائه می شود که در حال حاضر ۱۶ خدمت در آن فعال است.از ۶ خدمت برجسته دیگر در هفته فراجا رونمایی خواهد شد.
سخنگوی پلیس اعلام کرد: مرحله دوم درگاه تبادل الکترونیکی فراجا و سازمان‌های دولتی و غیردولتی که پیشرفت داشته است هوشمندسازی سامانه های پلیس است.
وی گفت: سرقت معلول علت‌های فراوانی است می تواند بخش عمده ای از این سرقت‌ها به دلیل فقر اقتصادی باشد. بیش از ۵۰ درصد سرقت‌ها سرقتهای خرد هستند که یکی از دلایل آن فقر و بیکاری است برخی از این سرقت‌ها توسط معتادان متجاهر انجام می شود موضوع دیگر این است که آیا قوانین و مجازات ها بازدارندگی دارند. آیا نظام کیفری اصلاح مجرمان ایراد دارد یا خیر که باعث می شود یک سارق گاهی برای ۴۰ بار دستگیر شود. جامعه آماری سارقان خرد روز به روز در حال افزایش است و باید در این زمینه تدبیر شود ما اعتقاد نداریم که حبس بیشتر شود بلکه ما معتقدیم باید قوانین پیشگیرانه یا ارتقا یایبد  و یا تدوین و تقنین شود. 
وی ادامه داد: سرقتهای خرد سرقتهایی هستند که ارزش مالی چندانی ندارند اما احساس ناامنی را به همراه دارد. 
سردار حاجیان گفت: پراید بالاترین رقم در بین خودروهای سرقتی را داشته اند به ویژه آنهایی که برای قبل سال ۸۸ بوده اند. بعد وانت، تیبا و ساینا و همچنین پژو و سمند از خودروهای پرسرقت هستند.
وی درباره استرداد سارقان بانک ملی گفت: پلیس کمتر از ۴۸ ساعت این سارقان را شناسایی کرد اما دو نفر از سارقان توانسته بودند از کشور خارج شوند. پروسه ردیابی و دستگیری این افراد در حوزه پلیس بین الملل بود و بلافاصله ردیابی شده و اعلان قرمز برای این افراد صادر و متهمان در کشور مذکور بازداشت شدند پروسه استرداد یک فرایند پلیسی، قضایی و سیاسی است. 
وی افزود: این دو متهم در کشور ترکیه بازداشت و وارد پروسه استراد شده اند و اقداماتی از سوی وزارت خارجه صورت گرفته و این دو فرد همچنان بازداشت هستند و تلاش می کنیم که به کشور برگردند.
وی ادامه داد: ۵ نفر از کلاهبرداران توسط پلیس بین الملل شناسایی و به کشور مسترد شدند. جمع رقم کلاهبرداری این افراد بیش از ده هزار میلیارد بوده است. یکی از این افراد که در ۴۸ ساعته گذشته دستگیرشده که به عنوان کلاهبرداری و جعل اسناد برای فروش کالاهای اساسی اقدام کرده بود.
 


کد مطلب: 108900

آدرس مطلب :
https://www.bayanema.ir/news/108900/انهدام-باند-سازمان-یافته-مشتقات-نفتی-کشف-۱۸-هزار-خودروی-مسروقه

بيان ما
  https://www.bayanema.ir