تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۰
جالب است ۰
هر سال در یازدهمین روز از ماه محرم عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) برای عزاداری از سراسر کشور به مسجد زینبیه زنجان می‌آیند.
اجتماع عظیم زینبیه زنجان در یازدهم محرم/ همنوایی عزاداران با اسوه صبر و استقامت
به گزارش بیان ما؛ ای آئینه تمام نمای صبر و ایثار، تو را به چه نام بخوانم که نامت یادآور حماسه عاشورا و اسارت و غربت یتیمان کربلاست..
امروز باز هم شاهد شور دیگری در پایتخت شور و شعور حسینی هستیم، شوری که به یاد شیر زن دشت کربلا وبه یاد دلاوری‌های علی وار گونه پیام‌رسان دشت کربلا شکل می‌گیرد.
 
 
اجتماع عظیم زینبیه زنجان در یازدهم محرم/ همنوایی عزاداران با اسوه صبر و استقامت
امروز دسته زینبیه زنجان گردهم‌آیی عشاق سفیر دشت کربلاست که می‌آیند تا همراه با قدم‌های زینب (س) گام بردارند و تسلای دل داغدیده اش باشند.
در ادامه به تاریخچه زینبیه اعظم زنجان اشاره می‌کنیم:
زینبیه اعظم زنجان
از تاریخچه زینبیه زنجان اسناد مکتوب زیادی در دست نیست؛ اما نقل قول‌های فراوانی سینه به سینه درباره این مسجد گفته شده است.
یکی از این موارد این است که در روزگار گذشته باغچه‌ای درون کهن دژ زنجان قرار داشته که صاحب باغچه هر روز از گوشه‌ای از باغچه که در آن گل‌های محمدی روئیده بود صدای ناله و «یا زینب» می‌شنیده، حتی گاهی گویی چراغی زیر گل‌ها روشن می شده است.
اجتماع عظیم زینبیه زنجان در یازدهم محرم/ همنوایی عزاداران با اسوه صبر و استقامت
بدین ترتیب صاحب باغچه تصمیم می‌گیرد که آن قسمت را به تکیه‌ای تبدیل کرده و نام آن را زینبیه بگذارد.
از این‌رو محلی که باغچه در آن قرار داشت به محله زینبیه معروف می‌شود.
شنیده ها حاکی از آن است که این اتفاق بین سال‌های ۱۰۲۰ تا ۱۰۲۲ هجری قمری رخ داده است.
تا زمانی که صاحب باغ در قید حیات بوده  هر سال در ایام محرم و صفر به مدت دو ماه محل مذکور را سیاهپوش می‌کرده و مراسم عزاداری و سوگواری سالار شهیدان و سرور آزادگان جهان در آن محل برگزار می‌شده است.
او در زمان حیات خود وصیت می‌کند که پس از وفاتش، مراسم عزاداری را همه ساله برگزار و هزینه آن را از عایدی باغچه تأمین کنند.

مسجد زینبیه زنجان سه بار تجدید بنا شده که بار اول در سال ۱۰۹۲ هجری قمری زینبیه با تیر چوبی تجدید بنا می‌شود، بار دوم در سال ۱۲۹۲ بانویی به نام زینب خانم هزینه تبدیل آن را به مسجد متقبل می‌شود و برای سومین بار نیز در سال ۱۳۹۵ هجری قمری مطابق با سال ۱۳۵۴ شمسی به همت مردم زنجان و عاشقان اهل بیت این مسجد تجدید بنا شده است.

قدمت ۱۳۰ ساله زینبیه

بنای مسجد فعلی، قدمتی ۱۳۰ ساله دارد و به عبارتی در سال ۱۳۰۰ هجری قمری احداث شده است. این مسجد یکی از مساجد شبستان شهر زنجان است با قوس‌های یک مرکزی است و سبک معماری اسلامی بوده و با پوسته سنتی از سازه مدرن ساخته شده است.
اجتماع عظیم زینبیه زنجان در یازدهم محرم/ همنوایی عزاداران با اسوه صبر و استقامت

هم‌اکنون زینبیه اعظم زنجان مکان عزاداری برای حضرت زینب (س) به یاد واقعه کربلاست.
زینبیه اعظم زنجان از شهره جهانی برخوردار است و از اماکن مهم مذهبی شهر زنجان بشمار می‌آید که هر سال در ایام محرم پذیرای خیل عاشقان حسین (ع) از سراسر ایران و حتی خارج از کشور می‌شود و حاضرین به صورت خالصانه و عاشقانه ارادت قلبی خود را به خاندان عصمت و طهارت (ع) اعلام می‌کنند.
اجتماع عظیم زینبیه زنجان در یازدهم محرم/ همنوایی عزاداران با اسوه صبر و استقامت
عاشقان سالار و سرور شهیدان با شرکت گسترده و پرشور در دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان، همدلی، وحدت و یکپارچگی شیعیان و عاشقان خط سرخ امام حسین (ع) را به تصویر کشیده و جلوه‌ای از دلدادگی خود را به نمایش می‌گذارند.
از صبح روز یازدهم محرم، زنجان به‌عنوان پایتخت شور و شعور حسینی جلوه معنوی خاصی به خود می‌گیرد و عاشقان امام حسین (ع) از پیر و جوان و حتی کودکان خردسال خود را آماده برای حضور در اجتماعی بس عظیم و حماسی می‌کنند تا ندای یا حسین و یا زینب سر دهند و به یاد شهدای دشت کربلا، ناله کرده و اشک ماتم را از گونه‌های خود جاری کنند.
short_url/vdcgy79qxak9zy4.rpra.html
bayanema.ir/vdcgy79qxak9zy4.rpra.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین