تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۶
جالب است ۰
هادی مطر، ضارب سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی در دادگاه به اقدام به قتل درجه دوم متهم شد و او در برابر این اتهام اظهار بی‌گناهی کرد.
اولین تصویر ضارب سلمان رشدی در دادگاه / هادی مطر اظهار بی‌گناهی کرد
به گزارش بیان ما؛  هادی مطر مرد متهم به چاقو زدن به سلمان رشدی، نویسنده کتاب آیات شیطانی در یک فستیوال ادبی در غرب ایالت نیویورک در هنگام حضور در دادگاه در روز شنبه در برابر اتهامات به اقدام به قتل و جرح اظهار بی‌گناهی کرد.
 
جیسون اشمیت، دادستان منطقه هادی مطر ۲۴ ساله را متهم کرد که اقداماتی عامدانه انجام داده است تا در موقعیتی قرار گیرد که به رشدی آسیب بزند، از جمله یک بلیط ورودی به مراسمی که نویسنده در آن صحبت می‌کرد، تهیه کرده است و یک روز زودتر با یک کارت شناسایی تقلبی به محل وارد شده است. اشمیت مدعی شد: «این یک حمله هدفمند، با قصد قبلی و از روی طرح و نقشه به رشدی بود.»
ناتانیل بارون، وکیل تسخیری مطر شکایت کرد که مقامات مدت بیش از حدی را پیش از حاضر کردن او در حضور قاضی معطل کرده‌اند و در این مدت او را در بازداشتگاه پلیس ایالتی به یک نیمکت بسته بودند. بارون گفت:‌ «او واجد این حق اساسی است که بی‌گناه انگاشته شود.»
 
یک وکیل مطر درحالی اظهار بی‌گناهی او در جلسه مختصر دادگاه در روز شنبه را اعلام کرد که مطر با لباس سیاه و سفید زندان در آن حضور داشت، در حالیکه دستهایش از جلو دستبند زده شده بود.
قاضی دستور داد که مطر بدون امکان وثیقه‌گذاری در بازداشت بماند.
 
دادستانان قبلا مطر ساکن شهر فیرویو در ایالت نیوجرسی را به یک فقره اقدام به قتل درجه دوم برای چاقو زدن به رشدی و یک فقره اقدام به جرح درجه دوم به مردی که در روی صحنه در زمان حمله در روز جمعه حاضر بود، متهم کرده‌اند.
اقدام به قتل که مورد جدی‌تری است، در صورت محکومیت متهم می‌تواند بر اساس قوانین نیویورک به حکم زندان برای حداکثر تا ۲۵ سال زندان بینجامد.
در همین حال جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به این حمله با ادعای اینکه "سلمان رشدی و کارش نماد حقیقت، شجاعت و پایداری است"، حمله به رشدی را محکوم کرد.
بایدن گفت: توانایی اشتراک عقاید بدون ترس و هراس، پایه‌های ایجاد جامعه‌ای آزاد و باز هستند.
  short_url/vdcaion6m49nwu1.k5k4.html
bayanema.ir/vdcaion6m49nwu1.k5k4.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین