تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۷
جالب است ۰
مشاور مقام معظم رهبری در امور ‌الملل، کشور چین را متحد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران دانست.
چین متحد استراتژیک ایران محسوب می‌شود
به گزارش بیان ما؛ علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با سفیر چین در ایران دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و موضوعات منطقه ای و بین المللی گفتگو کرد.

ولایتی در این دیدار بر اهمیت تقویت و گسترش روابط راهبردی دو کشور تاکید کرد و گفت: چین برنامه توسعه ارتباطات خود به خصوص در زمینه طرح یک کمربند، یک جاده را دنبال می کند و در این جهت استفاده از ظرفیت های ایران و عبور این مسیر از کشورمان به طور جدی در دستور کار قرار دارد و می بایست دنبال شود.

وی به وضعیت موجود در افغانستان هم اشاره و تصریح کرد: همفکری ایران و چین در رابطه با آینده افغانستان بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود، ضمن آنکه تنها راه موجود، تشکیل یک حکومت فراگیر است که عموم مردم از آن حمایت می کنند، ضمن آنکه، ادامه مذاکرات بین حاکمان کنونی کابل و همسایگان در جهت ایجاد دولت فراگیر بسیار مهم است.

ولایتی با تاکید بر اینکه چین، متحد استراتژیک جمهوری اسلامی ایران محسوب می گردد، پیرامون مقابله روسیه با تهاجم گسترده ناتو به آن کشور و تهدید یکپارچگی چین از سوی آمریکا مواردی را اشاره و بر حمایت از موضع چین واحد تاکید کرد و افزود: در برابر توطئه ها، دست اندازی ها و تهدیدات دشمنان باید پایداری کرد و ما نیز اقدامات آمریکا را محکوم می کنیم.

وی افزود: ما و چین یک رابطه طولانی، فرهنگی و تاریخی نزدیک و صمیمانه داریم و اثرات مثبت فراوانی بر یکدیگر داشته ایم که نمونه آن را می توان در خصوص جاده ابریشم مشاهده کرد و امروز هم با کمک یکدیگر در احیای این مسیر همکاری خواهیم داشت و بی تردید توسعه روابط ایران، چین و روسیه در زمینه های مختلف و از جمله در قالب شانگهای نیز اثرات ماندگار و مهمی خواهد داشت.

ولایتی تاکید کرد: همکاری‌هایی که ایران، روسیه و چین در منطقه برای برگزاری مانورهای مشترک دارند، بی تردید برای امنیت و سرنوشت منطقه بسیار مهم است و ایران به عنوان مهم ترین کشور جهان اسلام آمادگی توسعه بیش از پیش همکاری ها را دارد، به ویژه اینکه همکاری ها می توانند در منطقه خاورمیانه فعال‌تر شود، چرا که خاورمیانه قلب سیاسی جهان است و ایران بیشترین نفوذ را در آن دارد. تشکیل قطب جدید روسیه و چین که در جریان سفر آقای پوتین به آن کشور صورت گرفت، منشأ تحولات جدید و اثرگذاری خواهد بود.

سفیر چین در ایران نیز ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات از مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد چین واحد تشکر و بر گسترش و تقویت همکاری‌های ایران و چین تاکید کرد و گفت: این همکاری ها باید به صورت جدی تر تقویت و پیگیری شود.

«چانگ هوا» افزود: روابط ایران و چین، بر پایه احترام متقابل است و رهبران دو کشور برای پایه‌گذاری این روابط تلاش زیادی کرده اند و جنابعالی هم از جمله شخصیت هایی هستید که در توسعه و تقویت این روابط بسیار فعالیت کردید.

سفیر چین در ایران تاکید کرد: از ابتکار و موضوعات مرتبط با یک کمربند و یک جاده بسیار خرسندیم و ایران در این طرح یک کشور بسیار مهم محسوب می شود. short_url/vdcfx1dyjw6dxja.igiw.html
bayanema.ir/vdcfx1dyjw6dxja.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما