تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۵
جالب است ۰
تولید قطعات خودرو چون لنت ترمز و چراغ‌های خودرو و همچنین طراحی و ساخت دستگاه‌های لایه نشانی به منظور ایجاد پوشش‌های نانومتری از جمله دستاوردهای یکی از شرکت‌های صنعتی فناور هستند.
افتتاح مرکز پیشرفته نانو پوشش / از تولید لنت ترمز تا ساخت دستگاه‌های لایه نشانی
به گزارش بیان ما؛ صبح امروز سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از یکی از شرکت‌های صنعتی فعال در تولید قطعات خودرو و همچنین ساخت تجهیزات لایه نشانی مستقر در شهریار بازدید کرد. این شرکت فعالیت خود را با راه اندازی صنایع چراغ اتومبیل مدرن در سال ۱۳۷۰ آغاز کرد و با راه‌اندازی کارخانه شیشه سازی و پوشش‌های تزئینی به فعالیت خود ادامه داد.

مهندسان این شرکت با بهره‌گیری از دستگاه‌های تجهیزات پیشرفته شست و شوی التراسونیک، پیش‌گرم و تکنیک پیشرفته لایه نشانی فیزیکی بخار قادر به ساخت و تولید کلیه دستگاه‌ها و تجهیزات مرتبط و همچنین اعمال پوشش‌های رنگی تزئینی و سخت در رنگ‌های متنوع طلایی، نقره‌ای، مسی، شامپاین، آبی رویال، هفت رنگ و رزگلد بر روی انواع قطعات هستند.

بر خلاف سایر روش‌های مرسوم پوشش دهی مانند آبکاری و رنگ آمیزی قطعات که از روش‌های خیس و آلاینده محیط زیست استفاده می‌شود، فرآیند مورد استفاده در این شرکت کاملا خشک و دوستدار محیط زیست است.

برای تمامی این خدمات و محصولات گواهینامه نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه نانو اخذ شده است.

ساخت دستگاه‌ها و ماشین آلات پوشش‌دهی نانو متری از دیگر اقدامات این شرکت است که از جمله آن می‌توان به ساخت دستگاه لایه نشانی فیزیک بخار (PVD)، دستگاه‌های شست و شوی مکانیزه التراسونیک و کوره‌های حرارتی صنعتی اشاره کنیم.

بخش دیگر فعالیت این شرکت پوشش دهی نانو متری بر روی قطعات فلزی است. محصولات فلزی در کنار کاربرد‌های متنوعی که دارند، دارای محدودیت‌های زیادی از جمله کمبود تنوع در طیف‌های رنگی، خودرگی در محیط‌های مرطوب و شیمیایی، خراش پذیری و اصطکاک بالا در قطعات فلزی متحرک است.

این شرکت توانسته است با اعمال پوشش‌های سخت بر روی قطعات فلزی، مقاومت به خراش، سایش و رطوبت را تا حد بسزایی در این قطعات بالا ببرد.

از سوی دیگر با توجه به محدودیت استفاده از فلزات گرانبها مانند طلا در کاربرد‌های روزمره، این شرکت توانسته است با اعمال پوشش‌های نانومتری فلزات گرانبها بر روی محصولات فلزی، تنوع رنگی وسیعی در آن‌ها ایجاد کند.

پوشش دهی نانومتری بر روی قطعات پلاستیکی از دیگر خدمات فناورانه این شرکت محسوب می‌شود.

امروزه قطعات پلاستیکی با وزن سبک و خواص عالی، جایگزین مناسب برای فلزات تبدیل شده‌اند، ولی در کنار تمام پیشرفت‌های محصولات پلاستیکی، این قطعات تاکنون نتوانسته اند ظاهر جذاب و جلای خاص فلزات را کسب کنند. از این رو این شرکت فناور در راستای رفع این معضل و با بهره‌گیری از دانش و تخصص مهندسان توانسته است با لایه نشانی فیزیکی بخار فلزات و سرامیک‌ها در طیف‌های رنگی متنوع بر روی سطح قطعات پلاستیکی، ظاهری جذاب مشابه فلزات با همان طیف‌های رنگی ایجاد کند.

علاوه بر اینها، محققان این شرکت توانسته است با استفاده از ترکیب رنگ‌های متنوع و با دوام در ظروف و مجسمه‌های شیشه ای، فصلی تازه در صنعت شیشه و بلور با اعمال پوشش‌های نانومتر بر روی قطعات شیشه‌ای ایجاد کند.

این شرکت تاکنون توانسته است چراغ خودرو برای خودرو‌های تارا، دنا، دناپلاس، سورن، سمند LX، پژو ۲۰۶، ۲۰۷، ۴۰۵، پارس و پژو SLX و سوزوکی ویتارا را به تولید برساند.

لنت ترمز، ضد یخ و گرمکن صندلی با استفاده از فناوری نانو از دیگر دستاورد‌های صنعتی این شرکت به شمار می‌رود.
  short_url/vdchvwnzm23nvmd.tft2.html
bayanema.ir/vdchvwnzm23nvmd.tft2.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین