تاریخ انتشار : ۱۵ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۲
جالب است ۰
سخنگوی دولت گفت: اینترنت وای‌فای رایگان در برخی موکب‌ها در مسیر راهپیمایی در نظر گرفته شده است تا به زائران اربعین خدمات دهد.
ارائه خدمات اینترنت رایگان برای زائران اربعین/ آمریکا باید از زیاده‌ خواهی دست بردارد
به گزارش بیان ما؛ علی بهادری جهرمی سخنگو‌ی دولت در ابتدای نشست خبری خود که صبح امروز سه‌شنبه 15 اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری آغاز شد، گفت: در انتهای هفته دولت، دولت میهمان مقام معظم رهبری بود که مثل همیشه رهنمودهای امیدبخش و راهگشای ایشان برای هیئت دولت و عموم مجریان دستگاه‌های اجرایی عنوان شد و با نکات متعدد و توصیه‌هایی که ایشان داشتند، دولت مصمم شد سرعت بیشتری داشته باشد و جلسات مشترکی از سوی وزرا و معاونین آنها برگزار و به تفصیل موارد گفته شد و تقسیم کار صورت گرفت.

وی با اشاره به نزدیک بودن حادثه عظیم و بی نظیر اربعین حسینی گفت:  پس از فروکش کرونا پیش بینی ها این است که حجم مشارکت مردم در راهپیمایی اربعین به پنج میلیون نفر برسد. به همین دلیل جلسات مختلفی جهت هماهنگی مقدمات سفر برگزار شده است که تاکنون در این زمینه مشکلی نداشته ایم.

بهادری جهرمی با بیان اینکه دولت سعی کرده زیرساخت های کشور را آماده کند، خاطر نشان کرد: در این ایام از ۱۰ فرودگاه پرواز به عراق انجام می‌شود و مرزهای زمینی آماده میزبانی هستند. همه مسیرها در حد امکان تقویت و توسعه پیدا کرده است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه خدمات بیمه برای زائران اربعین افزایش داشته است، افزود: تسهیلاتی برای زوار در نظر گرفته شده است که در این‌باره نیاز به هیچ مراجعه ای به بانک ها نیست و تسهیلات پس از درخواست و خروج زائران به حساب آنان واریز خواهد شد.

وی ادامه داد: در برخی از موکب های میان راه اینترنت رایگان در اختیار زوار قرار داده می شود.

وی اظهار داشت: سامانه ای در پیام رسانه «بله» به منظور موقعیت یابی یکدیگر بدون نیاز به اینترنت فعال شده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: یکی از شرکت‌ها نیز امکان اشتراک گذاری وسیله نقلیه را برای زائرین فراهم کرده است تا زوار بتوانند با هم به مرز رفت و برگشت داشته باشند. همچنین پزشکی آنلاین برای زوار هم فراهم خواهد شد. در حوزه فناوری نوین، اقدامات خوبی برای تسهیل امور زائران تعبیه شده است.

بهادری جهرمی گفت: با این حجم سفر طبیعتاً نواقص و مشکلاتی وجود خواهد داشت و امکانات کافی نخواهد بود در صورتی که طبق دستورات رئیس‌جمهور همه دستگاه‌ها موظف شدند همه امکانات خود را در این مسیر به کار بگیرند، بنابراین از مردم درخواست می شود همراهی و همکاری لازم را انجام دهند.
دولت مصمم است درگاه دولت الکترونیک را حتماً به صورت پنجره واحد اجرایی کند
 
وی اظهار کرد: پیوستن به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند دو دهه است که مطرح است و دولت مصمم است این «بارِ زمین مانده» را نیز بردارد مانند قانون مربوط به آزادسازی سواحل. دولت مصمم است درگاه دولت الکترونیک را حتماً به صورت پنجره واحد اجرایی کند. گزارش آمار پیوستن‌ها در جلسه هیئت دولت قرائت می‌شود و رئیس‌جمهور هم تأکید برای پیوستن به درگاه دارند تا دستگاه‌هایی که امکان و زیرساخت پیوستن ندارند به صورت شفاف آن را به مردم اعلام کنند.
 
سخنگوی دولت افزود: بیش از ۳۰ دستگاه به این درگاه پیوستند و امیدوار هستیم با پیگیری خوب رسانه ملی و همکاری و همدلی دولت و مجلس و سایر بخش‌های حاکمیتی تا پایان شهریور عدد قابل قبولی از پیوستن دستگاه‌ها به این سامانه داشته باشیم.
 
بهادری جهرمی در رابطه با تأکیدات مقام معظم رهبری پیرامون حمل و نقل و تأثیر آن بر اقتصاد و برنامه دولت برای تسریع تاکید مقام معظم رهبری، بیان کرد: یکی از سیاست‌های دولت تقویت و توسعه مسیرهای تجاری بوده و اقدامات بسیار خوبی در این راستا صورت گرفته است و مسیرهایی هم تا حدودی فعال شدند.
 
وی اضافه کرد: راه آهن رشت و آستارا در مسیر تحقق و اجرایی شدن قرار دارد و بیش از ۴۰ متر آن در حال اجرا است و ما بقیه آن در حال تأمین راه و مسیر است. ان شاءالله وزیر راه پایان شهریور ماه سفری به آذربایجان خواهند داشت که یکی از محورهای اصلی آن پیگیری مسیر مورد اشاره است.
 
 
 
سخنگوی دولت در رابطه با آخرین وضعیت وزیر راه و شهرسازی گفت: وزیر راه به دلیل ضربه‌ای که در جریان حادثه‌ای در منزل به کمر وی وارد شده بود، بستری شد و تزریقی هم به ستون فقرات داشت. به حمدالله بهبود نسبی حاصل شده است و او در این مدت کار را در منزل پیگیر بودند و از شنبه هم در وزارتخانه و جلسات دولت حضور یافتند.
 
بهادری جهرمی در رابطه با اقدامات دولت برای تدوین نقشه جامع، طبق تاکید رهبر انقلاب، خاطرنشان کرد: باز هم از بیانات راهگشای مقام معظم رهبری و تعریف‌های کم سابقه ایشان از دولت تشکر می‌کنم. دولت خود را مکلف می‌کند وارد میدان حل مشکل شود و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری برای حضور در میدان، نکته‌ای مطرح شد و آن این بود که برنامه باید روی میز کار باشد و سند تحول دولت مردمی در این راستا تدوین شده و راهبردها و راهکارها احصا شده است.
 
وی اضافه کرد: در حوزه اطلاع رسانی این سند هم تصمیم گیری هایی صورت گرفته است. برنامه سند تحول دولت مردمی به صورت عمومی منتشر شده و باید برای ترویج و گشایش آن کار شود. دولت از هرگونه برنامه‌ای در راستای تحقق این سند استقبال می‌کند. رئیس‌جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه را مکلف به تقویت این برنامه کرد و وزارت‌های ستادی، تضمین کننده حرکت دولت خواهند بود.
 
سخنگوی دولت در رابطه با مذاکرات گفت: گفتگوها در زمینه توافق ادامه دارد، اما طرف مقابل باید از زیاده خواهی دست بردارد. تضمین‌ها باید اطمینان آور باشد و راستی آزمایی های علمی و عملی صورت گیرد و ادعاهای سیاسی درباره پادمان هم باید بسته شود.
 
بهادری جهرمی در رابطه با وضعیت آب استان همدان و اقدامات دولت برای جلوگیری از تکرار آن در استان‌های دیگر، ادامه داد: بحران کم آبی و خشکسالی بحران جهانی است و تدابیر برای مواجهه با این بحران باید پیش از این صورت می‌گرفت. اقدامات انجام شده تناسبی با بحران‌ها ندارد و پیش‌بینی تنش‌های گسترده وجود داشت و ابتدای تشکیل دولت، وزارت نیرو برای ۳۰۰ نقطه پیش‌بینی تنش آبی داشت.
 
وی اظهار کرد: مجموعه وزارت نیرو هم طرح‌های متوقف شده را تسریع کرد و هم طرح «میانبری» را تدوین کرد. در حوزه همدان نیز طرح میانبری در نظر گرفته شد تا ضرب الاجلی تنش آبی را جبران کنند تا به تدریج طرح‌های بلند مدت تری در نظر گرفته شود. جبهه کاری در این زمینه به چندین جبهه افزایش پیدا کردند. امیدوار هستیم با همراهی مردم برای اصلاح شیوه آبیاری و … شاهد کاهش بحران‌ها و تنش‌های آبی باشیم.
 
سخنگوی دولت در رابطه با نرخ مصوب بلیط هواپیما و تخلف‌های صورت گرفته در این زمینه، خاطرنشان کرد: متأسفانه در ایام شلوغی مثل اربعین شاهد تخلفات هواپیمایی و شرکت‌های حمل و نقل هستیم. یکی از تدابیر وزارت راه مصوب کردن نرخ قابل قبول بود و از طرفی هم امکان فروش بلیط را فقط از سوی شرکت هواپیمایی مجاز می‌داند، البته ظرفیت ناوگان هوایی و پذیرش فرودگاه نجف و بغداد کشش میزان تقاضای زوار را ندارد و بخشی از این مشکلات برای تأمین بلیط باید از تأمین مسیرهای جایگزین انجام شود.
 
بهادری جهرمی افزود: در تمامی فرودگاه‌ها نیز میز خدمتی از خود وزارت راه جای گذاری شدند که به تخلفات رسیدگی کنند. از شرکت‌های هواپیمایی می‌خواهم با مردم و زائرین همراهی داشته باشند.
 
واکنش به طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی
 
وی گفت: من هم شنیده‌ام که طرحی مبنی بر تفکیک وزارت راه و شهرسازی مطرح شده اما به نظر اعلام وصول در صحن مجلس صورت نگرفته و دولت پس از ارسال رسمی طرح‌ها در مورد آنها اظهار نظر می‌کند. فرآیند قانونی، اعلام وصول طرح در مجلس و پس از آن ارسال طرح به دولت است تا در خصوص آن نظرسنجی شود در نتیجه تا این طرح برای دولت ارسال نشود و دولت به جمع بندی نرسد در مورد آن نظری ندارد.
 
سخنگوی دولت در رابطه با موضع دولت برای بازداشت یکی از منسوبین وزارت راه، افزود: رئیس جمهور بارها گفتند دولت هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد ندارد و یکی از برنامه‌های دولت این بود که مسیر برخورد با فساد را به قوه مجریه بیاورد. اگر ما موفق نشویم مسیر مقابله با فساد را به قوه مجریه بازگردانیم، مسیر درست و قابل قبول پیش نخواهد رفت.
 
بهادری جهرمی تاکید کرد: بسیاری از اقدامات صورت گرفته که رسانه‌ای نشده است، اما این خبر با توجه به اینکه از سوی نهادهای نظارتی در قوه مجریه انجام شده بود رسانه‌ای شده است. طبیعتاً نهادهای نظارتی مبتنی بر گزارش‌ها اغماض نمی‌کنند و بلافاصله وارد می‌شوند زیرا پیشگیری برای آنها اولویت دارد به همین دلیل است که اصولاً رسانه‌ای نمی‌شود.
 
وی در رابطه با اینکه آیا دولت ممکن است فردی را به جای رستم قاسمی به دلیل وضعیت جسمانی ای که دارد، جایگزین کند؟ خاطرنشان کرد: او دارد به فعالیت خود ادامه می‌دهد و این هفته در وزارت راه و شهرسازی انتصاب جدیدی صورت گرفته است و ما امیدوار هستیم بتوانیم همچنان از وی کمک بگیریم.
 
دولت برای جبران کسری‌های مسکن گذشته و عقب ماندگی‌های این زمینه بسیار جدی است
 
سخنگوی دولت در رابطه با راهکار دولت برای تحقق سریع‌تر وعده ساخت مسکن و ورود به بحث اجاره‌بها، گفت: دولت برای جبران کسری‌های مسکن گذشته و عقب ماندگی‌های این زمینه بسیار جدی است و آن را به صورت فرابخشی مطالبه و پیگیری می‌کند. جلسه‌ای از دولت نیست که در آن بحث مسکن مطرح نشود. تا کمبود موجود جبران نشود، موضوع اجاره بها نیز برطرف نخواهد شد.
 
بهادری جهرمی پیرامون آمار مهاجرت پزشکان نیز، گفت: ما مشکل مهاجرت را داریم اما آمارها اغراق آمیز است. ما باید برای حفظ نخبگان برنامه داشته باشیم و این یکی از اولویت‌های دولت است. شورای نخبگان پس از یازده سال برگزار شد و برنامه‌های متنوعی در این زمینه تدوین شده است. در مورد پزشکان و حمایت مؤثر از آنها کارانه‌های در نظر گرفته شده است.
 
وی در رابطه با اینکه رئیس سازمان اداری استخدامی اعلام کرد که کارگروهی برای بررسی کمبود نیروی وزارت آموزش و پرورش تشکیل شده است و عدد دقیق کمبود نیروی انسانی این وزارتخانه، طی یک هفته مشخص خواهد شد، عدد دقیق کمبود نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش چه میزانی است؟ راهکار دولت برای حل این کمبود چیست؟ گفت: در خصوص تعداد نیروی انسانی، ما یک بحث تقویت و تکمیل کادر نیروی انسانی یا جایگزینی نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش را داریم و یک تعدادی که ضرب‌الاجل دارد و به صورت فوری نیاز به جذب آنها وجود دارد.
 
سخنگوی دولت اضافه کرد: جلسات برای این ضرب‌الاجل برگزار شده و عددی که در سازمان اداری و استخدامی مورد تأیید نهایی قرار گرفته است، عددی قریب به ۷ هزار نفر است به صورت دقیق این عدد ۶ هزار و ۴۰۰ نفر است که برای جذب قرارداد کار معین، مجوز صادر شده است.
 
بهادری جهرمی تصریح کرد: از میان کسانی که پیش از این به شیوه‌ها و طرح‌های مختلف در حال همکاری با وزارت آموزش و پرورش بودند، آزمون‌هایی برگزار و فرآیند رتبه‌بندی برای آنها اجرا می‌شود و اشخاصی که امکان کسب امتیازهای لازم در این فرآیندها داشته باشند، دوره فشرده‌ای برای آنها برگزار می‌شود و به صورت کار معین جذب می‌شوند تا بتوانند بعداً فرایندهای جذب را طبق قانون طی کنند.
 
وی اضافه کرد: البته حوزه نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش نیازمند کار بلند مدت از مسیر دانشگاه‌هایی است که مقام معظم رهبری نیز همواره بر آن تأکید داشتند و مسیر مستمر و دائمی همان مسیر جذب خواهد بود.
 
سخنگوی دولت در رابطه با اینکه وزارت صمت از تولید گوشی ایرانی خبر داده، در قانون بودجه بندی برای حمایت از تولید گوشی ایرانی از محل اخذ مالیات گمرکی گوشی‌های وارداتی وجود دارد، آیا این آئین‌نامه تهیه و تدوین شده و در چه مرحله‌ای است، افزود: آئین نامه بند ۹ تبصره ۷ قانون بودجه در جلسه اخیر هیئت دولت به تصویب رسید و مطابق این آئین‌نامه از محل حقوق ورودی واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، منابع آن به صورت صد درصد به حمایت از گوشی‌های ایرانی تخصیص پیدا می‌کند.
 
بهادری جرهمی اضافه کرد: فرآیند و جزئیات آن در آئین‌نامه منتشر می‌شود و کمیته‌ای برای توزیع این‌منابع و برای حمایت مؤثر از گوشی‌های ساخت داخل پیش‌بینی شده است، که بین ۷۰ تا ۹۰ درصد به گوشی‌های هوشمند داخلی این‌منابع اختصاص پیدا خواهد کرد.
 
وی در پایان در رابطه با تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگران و مشکل در اجرای این قانون در دستگاه‌ها و اینکه دولت برای جلوگیری از عدم اجرای این قانون چه برنامه‌ای دارد، گفت: دولت در سال اول فعالیت خود حدود ۹۰ هزار تبدیل وضعیت را انجام داده است و مصمم به اجرای قوانین است. این مسیر و تحقق تبدیل وضعیت در دستگاه‌های اجرایی نیز با همدلی میان قوا امکان پذیر است. short_url/vdcaown6w49n6u1.k5k4.html
bayanema.ir/vdcaown6w49n6u1.k5k4.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین