تاریخ انتشار : ۱۷ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۵
جالب است ۰
نشریه علمی معتبر نیچر در تازه‌ترین شماره خود با مقاله‌ای درباره اثربخشی واکسن‌های داخل بینی برای مبارزه با همه گیری کووید ۱۹ نوشت: واکسن رازی کووپارس سه مرحله مطالعات بالینی خود بر روی انسان را پشت سر گذاشته و تکمیل کرده است.
نام رازی کووپارس در مجله معتبر «نیچر» / واکسن‌های استنشاقی زنجیره انتقال ویروس کرونا را کاهش می‌دهند
به گزارش بیان ما؛ سید رضا بنی هاشمی با بیان این که نشریه نیچر در تازه‌ترین گزارش خود که روز گذشته منتشر شده به بررسی اثربخشی واکسن‌های استنشاقی برای مهار همه گیری کرونا پرداخته است، گفت: در این مقاله واکسن رازی کووپارس به عنوان یکی از چهار واکسن اسپری بینی نام برده شده که مطالعات فاز سوم برای آزمایش ایمنی و میزان عملکرد آن‌ها در مقایسه با سایر واکسن‌ها را تکمیل کرده است.

وی یادآور شد: این مقاله با عنوان چگونه واکسن‌های استنشاقی می‌توانند پاندمی را تغییر دهند، به تفصیل به این موضوع می‌پردازد که واکسن‌هایی که از طریق بینی یا دهان وارد بدن می‌شوند ممکن است ویروس کرونا را در مسیر خود متوقف کنند.

بنی هاشمی افرود: همچنین در این مقاله به این موضوع که واکسن‌های استنشاقی برای استفاده به عنوان دز یادآور تاییدیه می‌گیرند، اشاره شده است.

مدیر تحقیق و توسعه R&D موسسه رازی با بیان این که، این واکسن‌ها می‌توانند سلول‌های ایمنی را در غشا‌های مخاطی نازک که در حفره‌های بینی و دهان وجود دارند و جزو اولین مسیر‌های ورودی ویروس SARSCoV-۲ است، ایجاد کنند، گفت: این واکسن‌ها قادر هستند به سرعت جلوی ویروس را پیش از انتشار بگیرند و حتی از موارد خفیف بیماری جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: همچنین به این موضوع که واکسن‌های عضلانی در جلوگیری از ورود ویروس از طریق دهان یا بینی کارایی مناسبی نداشته و واکسن‌های استنشاقی در این زمینه اثربخشی و عملکرد بهتری دارند، به دقت اشاره شده است.

بنی هاشمی با بیان این که در مقاله نشریه معتبر نیچر، به ۱۰۰ واکسن استنشاقی در حال توسعه اشاره شده که از این میان دست کم ۲۰ واکسن بر روی انسان آزمایش شده اند، تصریح کرد: واکسن رازی کووپارس ساخت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، جزء چهار واکسنی است که مطالعات بالینی آن تکمیل شده است.

محقق واکسن رازی کووپارس با اشاره به این که از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت، واکسن‌هایی که می‌توانند جلوی زنجیره انتقال ویروس کرونا را بگیرند، جزو واکسن‌های برتر محسوب می‌شوند، گفت: امید سازمان جهانی بهداشت این است که با استفاده از واکسن‌های داخل بینی، بیماری کووید ۱۹ ریشه‌کن شود.


به گفته بنی‌هاشمی واکسن داخل بینی کووید ۱۹ اگر به عنوان دز یادآور مصرف شود، ۶ ماه تا یک سال در بدن اثربخشی دارد و علاوه بر جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، می‌تواند زنجیره انتقال این ویروس به افراد دیگر را قطع کند.

مدیر تحقیق و توسعه R&D موسسه رازی درباره وضعیت واکسن استنشاقی رازی کووپارس که تنها واکسن پروتئین نوترکیب با نانوادجوانت زیست سازگار در جهان و دارای ویژگی استنشاقی برای مهار ویروس کووید ۱۹ است، گفت: مطالعات فاز‌های ۱، ۲، ۳ و کودکان انجام شده و با تکمیل مطالعات بوستر منتظر صدور مجوز سازمان غذا و دارو برای مصرف شکل داخل بینی این واکسن به عنوان دوز یادآور است.

وی اظهار کرد: امید است مسئولان مرتبط همچون کشور‌های دیگر از این افتخار ملی حمایت کنند تا این مهم به عنوان نقطه‌ای درخشان در تاریخ تحقیقات نظام سلامت کشور به یادگار بماند.


مجله علمی «نیچر» یکی از معتبرترین مجلات علمی جهان است که از سال ۱۸۶۹ میلادی منتشر می‌شود. این نشریه، بیشترین ارجاع را دارد و با کسب بالاترین ضریب تأثیرگذاری در رده اول نشریات علمی جامع دنیا قرار گرفته است. short_url/vdcjoyevhuqevtz.fsfu.html
bayanema.ir/vdcjoyevhuqevtz.fsfu.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین