تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۹
جالب است ۰
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو با اشاره به وعده‌های وزیر صمت و خودروسازان برای افزایش عرضه گفت: تکرار مدیریتی که در عرضه کوئیک اتفاق افتاد در سایر خودروها نیز موجب افزایش عرضه کسانی که این خودرو را انبار کرده‌اند خواهد شد و در نهایت ریزش قیمتی در خودروهای پرطرف‌داری مثل ۲۰۶ و پارس را هم شاهد خواهیم بود.
پیش بینی ریزش قیمت خودروهایی پرطرف‌دار ۲۰۶ و پارس/ بازار راکد؛ خریدار و فروشنده بلاتکلیف
به گزارش بیان ما؛  سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو  درباره آخرین وضعیت بازار خودرو و پیش‌بینی شرایط در هفته‌های آینده اظهار کرد: این روزها بازار خودرو در رکود کامل به سر می‌برد، قیمت‌ خودروها کاهشی شده و کمتر مراجعه‌کننده‌ای به‌قصد خرید قطعی به فروشندگان مراجعه می‌کند و خریداران و فروشندگان در بلاتکلیفی مطلق به سر می‌برند.

بازار راکد؛ خریدار و فروشنده بلاتکلیف

وی ادامه داد: کسی که دارنده خودرو است در صورت درنظرگرفتن قیمت خودروی خود به قیمتی پایین‌تر از عرف بازار ممکن است چند مشتری بیشتر را به خود جذب کند؛ ولی خودرویی که به قیمت‌های جاری در بازار ارائه می‌شود حتی خریداری برای بازدید هم نمی‌آیند.

 

علت وجود حاشیه سود بازار خودرو، وقفه در عرضه است

وی در واکنش به اخبار افزایش تولید و خارج‌شدن نیمی از محصولات داخلی از روند قرعه‌کشی گفت: هر بازاری یک نیاز کالایی ویژه خود را دارد که در صورت تأمین آن فاصله قیمتی بین بازار و کارخانه شکل نمی‌گیرد و این حاشیه سود زمانی به وجود می‌آید که عرضه پاسخگوی تقاضا نیست.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تأکید کرد: حاشیه سود در بازار خودرو کشور زمانی ایجاد شد که خودرو با وقفه عرضه شد و با نگاهی به قبل یعنی انتهای سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ که شرکت‌های داخلی یک میلیون ۵۵۰ هزار خودرو را تولید می‌کردند و در کنار آن واردات هم وجود داشت، می‌دیدیم که فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار عددی بین ۵ تا ۷ درصد بود.

وی تصریح کرد: خودرویی که اکنون ۳۰۵ تا ۳۱۵ میلیون تومان در بازار قیمت دارد؛ ولی قیمت کارخانه آن حدود ۱۷۰ میلیون تومان است و تفاوتی ۱۰۰ درصدی در قیمت آن دیده می‌شود نیز در اثر همین وقفه عرضه به وجود آمده است.

وی با اشاره به وعده‌های وزیر صمت و خودروسازان در جهت افزایش تولید و تحویل فوری گفت: این گام مثبتی است که مدیریت در بازار را افزایش می‌دهد و فاصله قیمتی را کم می‌کند و موجب می‌شود تا خریدار مجبور نباشد دوبرابر قیمت مصوب را برای خرید یک خودرو هزینه کند.

ریزش قیمت خودروهایی پرطرف‌داری مثل ۲۰۶ و پارس، با افزایش عرضه


مؤتمنی با اشاره به خروج گروهی از خودروهای داخلی با افزایش تحویل گفت: اگر این اتفاق در تولید خودروهایی مثل ۲۰۶ و پارس هم اجرایی شود و نیاز بازار مثل کوئیک سنجیده، تولید و عرضه فوری شود، حتماً با ازمیان‌رفتن تقاضای کاذب شاهد ریزش قیمت فوری این خودروها هم خواهیم بود.

وی به‌عنوان نمونه درباره پژو پارس گفت: اگر فاصله قیمتی این خودرو منطقی و در همان محدوده ۵ درصد قرار بگیرد دیگر کسی با نگاه سرمایه‌ای این کالای مصرفی را نمی‌خرد و فقط خریداران واقعی به‌قصد مصرف با مراجعه به بازار کالای موردنیاز خود را تهیه خواهند کرد.

عرضه خودروهای دپو شده موجب ریزش قیمت می‌شود
وی گفت: امروز مردم برای حفظ ارزش پولشان و به‌قصد سود به دنبال خرید این خودروها هستند درحالی‌که با فراهم شدن تحویل فوری این خودرو ها شاهد این خواهیم بود که کسانی که به‌قصد سود این خودروها را نگه داشته‌اند هم خودروی خود را به بازار عرضه کنند و با ترس زیان بیشتر از استفاده از این رانت چشم‌پوشی کنند و خودروهای خود را به بازار عرضه خواهند کرد.

این فعال بازار خودرو تشریح کرد: اکثر کسانی که اکنون در قرعه‌کشی شرکت می‌کنند به‌قصد فروش حواله و یا خودرو برای کسب سود در این لاتاری شرکت می‌کنند و من معتقدم ۱۰۰ درصد با ادامه مدیریت صحیح در افزایش عرضه و جلوگیری از وقفه در این روند شاهد تبدیل این کالا به کالای مصرفی و ریزش قیمت خواهیم بود.

وی در پایان گفت: با مدیریت صحیح، بازار خودرو هم شبیه به تمام کالاهای مصرفی دیگر مثل مرغ عمل خواهد کرد و باید در نظر داشت وقفه عرضه در یک مدل خاص خودرو دوباره این مشکل را تکرار خواهد کرد و ماه‌ها طول خواهد کشید تا قیمت به قبل برگردد.
  short_url/vdcfmxdycw6dyta.igiw.html
bayanema.ir/vdcfmxdycw6dyta.igiw.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین