تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۹
جالب است ۰
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به آرامش موجود در بازار، خریدوفروش طلا در فضای مجازی را تا پیش از به‌وجودآمدن زیرساخت‌های لازم ضروری ندانست و به مردم پیشنهاد داد به خریدوفروش طلای آب شده و دست‌دوم ورود نکنند و برای حمایت از تولید از کسانی که جواز کسب رسمی دارند خرید کنند.
به گزارش بیان ما؛ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره آخرین وضعیت بازار طلا و فلزات گران‌بها و نوسانات قیمت در هفته‌های اخیر اظهار کرد: نوسان قیمت طلا رابطه مستقیم با بازار ارز دارد و این دو بازار مکمل یکدیگرند که در کنار این وابستگی نرخ اونس جهانی نیز تأثیر مستقیمی بر بازار خواهد گذاشت.
اثر قیمت ارز و انس جهانی بر قیمت طلا در پایان روز کاری

وی افزود: البته طی هفته‌های اخیر، قیمت اونس جهانی یک آرامش نسبی داشت و تغییر محسوسی نکرد؛ اما در بازار ایران قیمت ارز نقش اساسی‌تری در تغییرات قیمتی در ساعات پایانی کار روزانه را دارد.


محمدولی توضیح داد: باتوجه‌ به بحث مذاکرات پیشرو این روزها هر خبری در حوزه سیاست می‌تواند بر قیمت طلا اثرگذار باشد و همین موضوع پیش‌بینی وضعیت بازار را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و هر پیش‌بینی ممکن است با کوچک‌ترین تغیر قیمت ارز یا اخبار منتشره از مقامات ایرانی یا غیرایرانی وضعیت بازار را معکوس کند.

وی گفت: البته آرامش فعلاً در بازار وجود دارد و امیدواریم این آرامش ادامه‌دار باشد و با توافقی سازنده ثبات در بازار بیشتر شود؛ زیرا همین ثبات قیمت موجب رونق بازار طلا و تصمیم‌گیری کسانی که قصد خرید دارند نیز می‌شود.

محمدولی در مورد احتمال کاهش قیمت سکه گفت: نرخ دلار تأثیر مستقیم بر نرخ سکه دارد و تا وقتی قیمت دلار تغییر شدید ناگهانی نداشته باشد قیمت سکه هم تغییر نمی‌کند.

رئیس اتحادیه طلا گفت: کسانی که سال‌ها در این بازار سرمایه‌گذاری کردند در سال‌های اخیر به‌واسطه سود کمی که این بازار به نسبت سایر بازارها برایشان دارد سعی در خروج از این بازار را دارند؛ ولی در طرف مقابل کسانی که قصد مصرف طلا را دارند در حال دادوستد هستند پس بازار طلا دچار رکود نشده است.
خریدوفروش طلا در فضای مجازی حساسیت‌های ویژه خود را دارد
وی در مورد اخبار منتشره در زمینه خرید اینترنتی طلا گفت: ما با خریدوفروش در فضای مجازی مخالف نیستیم؛ ولی خریدوفروش طلا در فضای مجازی حساسیت‌های ویژه خود را دارد و برعکس خیلی از کالاها طلا را با عکس نمی‌توان خرید و ممکن است تفاوت‌های زیادی بین جنس خریداری شده و جنس دیده شده باشد؛ بنابراین تا زمانی که زمینه و بستر ورود طلا به فضای مجازی مهیا نشده به‌گونه‌ای که مردم زیان نکنند، از نظر ما ورود به این بستر ضرورت ندارد.

محمدولی افزود: فروشنده طلا در محیط مجازی حتماً باید یک فضای فیزیکی و پروانه کسب هم داشته باشد و باید شرایط برای پیگیری خرید انجام شده فراهم شود و مرجع قضایی خاصی برای پیگیری تخلفات در این موضوع در دسترس مردم باشد.
طلای آب شده ابزار کار است، به درد مردم نمی‌خورد و خرید آن نیاز به تخصص دارد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به پیشنهاد خرید طلای آب شده و دست‌دوم گفت: برای این نوع خریدها باید اهل‌فن بود؛ زیرا طلای آب شده ابزار کار است که در این گردونه بچرخد و به کارگاه برود و دوباره تولید شود. طلای آب شده به درد مردم عادی نمی‌خورد. نمی‌توانند به‌عنوان زینت استفاده کنند و باتوجه‌به اینکه از نظر فنی هم اطلاعاتی ندارند به اعتقاد ما در بحث طلای آب شده ورود پیدا نکنند بهتر است.

وی در پایان پیشنهاد کرد: باتوجه‌به اینکه مردم در مورد عیار طلا و تقلباتی که ممکن است در این زمینه اتفاق بیفتد اطلاعات زیادی ندارند و خرید طلای نو به‌نوعی کمک به تولید است به کسانی که قصد خرید را دارند پیشنهاد می‌کنم امن‌ترین نوع خرید از کسانی است که از اتحادیه مجوز فعالیت را دارند.


  short_url/vdccoxqs42bqse8.ala2.html
bayanema.ir/vdccoxqs42bqse8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین