تاریخ انتشار : ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۱
جالب است ۰
کاروان کشتی آزاد کشورمان در رقابت‌های جهانی صربستان عنوان نایب‌قهرمانی را کسب کرد که عملکرد برخی کشتی‌گیران فوق‌العاده بود.
"پادشاه" اسیر "جادوگر" شد!/۲ طلای شیرین‌تر از عسل با تغییر وزنی خوش‌یمن
به گزارش بیان ما؛ مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان شب گذشته به پایان رسید و کاروان کشورمان با ۷ مدال رنگارنگ(۲ طلا، ۳ نقره و ۲ برنز) به کار خود پایان داد. در این بین برخی از کشتی‌گیران بیش از حد تصور ظاهر شدند و برخی دیگر ناباورانه مدال از دست دادند.
حسن یزدانی و امیرحسین زارع از امیدهای طلا بودند اما نتوانستند آن طور که باید عملکرد همیشگی خود را داشته باشند تا مدال طلا را از دست بدهند. برخی دیگر مانند علیرضا سرلک و محمدحسین محمدیان هم عملکردی ضعیف داشتند اما در مجموع شاید بتوان نتایج آزادکاران را خوب ارزیابی کرد.
شروع طوفانی در روز نخست، پایانی تلخ به سردی نقره 
در مسابقات روز نخست حسن یزدانی، محمد نخودی و امیرحسین زارع روی تشک رفتند. شروع خوب و طوفانی بود، یزدانی و نخودی به فینال راه پیدا کردند تا جدالی حساس با آمریکایی‌ها (جردن باروز و دیوید تیلور) داشته باشند. خیلی‌ها منتظر رقابت فینال ۸۶ کیلو بودند، کُری‌ها هم از قبل آغاز شده و جادوگر آمریکایی حتی تا یک ساعت قبل از فینال دست از تلاش در فضای مجازی برنداشت و با عکس‌ها و فیلم‌های متعدد خط و نشان کشید.
علاقمندان به کشتی برای دیدن مبارزه یزدانی و تیلور یا در محل برگزاری مسابقه در بلگراد بودند یا پای گیرنده‌های خود؛ انتظار هم آنها رقابتی مانند جهانی سال گذشته بود اما حسن یزدانی بدون زدن حتی یک فن با اختلاف بسیار زیاد شکستی را تجربه کرد که همیشه در اذهان باقی می‌ماند. به نظر می‌رسد "جادوگر" با تمریناتی که در این مدت داشت واقعا جادو کرد و توانست در پنجمین راند "پادشاه" را از دور خارج کند. یزدانی که با امتیاز فوق‌العاده راهی فینال شده بود مقابل تیلور کاری از پیش نبرد و در واقع به گفته کارشناسان یزدانی گذشته نبود. اگرچه او با ۸ مدال توانست رکورد مرحوم تختی را بشکند اما نتیجه تلخی که او در فینال جهانی داشت، برای اهالی کشتی قابل درک نیست.

برای دیدار نخودی و جردن باروز نتیجه تا حدی قابل پیش‌بینی بود؛ باروز ۶ عنوان قهرمانی جهان و المپیک را داشت و در صید طلایی دیگر بود تا نام خود را در تاریخ کشتی آمریکا جاودانه کند که همین اتفاق افتاد. فینالی تکراری با نخودی و برتری دوباره مقابل یک ایرانی دیگر.
در سنگین‌وزن اما شرایط فرق می‌کرد؛ امیرحسین زارع که سال گذشته به مدال طلا دست یافته و به عنوان پادشاه جدید ۱۲۵ کیلو لقب گرفته بود به گفته رئیس فدراسیون با اشتباه بچه‌گانه طلا را دو دستی از دست داد. وی با شکست مقابل طاها آکگول غول ترکیه‌ای از رسیدن به فینال بازماند و مدال برنز را کسب کرد.
باخت زودهنگام سرلک، طلایی شیرین‌تر از عسل
در ادامه این مسابقات سرلک شروع خوبی نداشت و به طوری عجیب مقابل کشتی‌گیر چینی نتیجه را واگذار کرد. اگرچه نماینده چین تا نیمه‌نهایی بالا آمد اما حریف توماس گیلمان آمریکایی نشد تا سرلک حذفی زودهنگام داشته باشد.
یونس امامی هم دیگر کشتی‌گیر کشورمان در روز دوم بود که پا روی تشک گذاشت. این کشتی‌گیر اهل شهریار که قبلا سابقه مدال برنز را داشته در این دوره هم بدنی آماده داشت اما با بدشانسی و اخطار در نیمه‌نهایی شکست خورد و در نهایت به مدال برنز دست یافت.
شاید کشتی‌گیری که کام ملت را شیرین کرد کامران قاسم‌پور باشد؛ کشتی‌گیر جویباری وزن ۹۲ کیلوگرم که از سال با تغییر وزن مدال‌آوری خود را آغاز کرد و توانست امسال برای دومین دوره متوالی طلا بگیرد. وی هم سال گذشته و هم امسال با جیدن کاکس آمریکایی رقابت داشت که در هر ۲ مبارزه پیروز میدان بود. او با زیرگیری‌های خاص خود نخستین طلای کشورمان را ثبت کرد.
کامران قاسم‌پور پیش از این در وزن ۸۶ کیلوگرم رقابت می‌کرد اما هیچ وقت نتوانست مقابل یزدانی به پیروزی برسد اما از زمانی که تغییر وزن داد و به ۹۲ کیلوگرم آمد توانایی‌ها و استعدادی این کشتی‌گیر شکوفا شد. 

تغییر وزن خوش‌یمن اطری همراه با طلای رحمان بی رحم!
مسابقات کشتی آزاد در ادامه هم برای کشورمان خوب پیش رفت به طوری که رضا اطری توانست خود را به فینال برساند اگرچه او مقابل حریف ژاپنی امتیازی نگرفت اما نخستین مدال جهانی خود را کسب کرد و این مدال نشان داد تغییر وزن برای اطری خوش یمن بوده است.
رحمان عموزاد که حالا به "بی رحم" معروف شده آخرین مدال‌آور کشورمان بود که طلایی ناب را به ارمغان آورد. او هم مقابل یک کشتی‌گیر آمریکایی در فینال سرشاخ شد که توانست با درخششی فوق‌العاده دومین طلای کاروان را کسب کند.

ناکام روز آخر محمدحسین محمدیان بود، فرزند پدری مدال‌آور که در این چند سال اخیر کشتی روی خوش خود را به او نشان نداده است. این کشتی‌گیر کشورمان که در المپیک حضور داشت نتوانست در آنجا مقامی کسب کند و در جهانی امسال هم دستش از مدال کوتاه ماند.
  short_url/vdcew78zpjh8zfi.b9bj.html
bayanema.ir/vdcew78zpjh8zfi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین