تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۰
جالب است ۰
نخست وزیر عراق با تأکید بر اینکه ایران کشوری مهم در منطقه است، گفت: شکست مذاکرات هسته‌ای به ضرر کل منطقه است و ما همه طرف‌ها را به ادامه مذاکره برای دستیابی به توافق تشویق می‌کنیم.
الکاظمی: موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران به سود کل منطقه است
به گزارش بیان ما؛ «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در مصاحبه اختصاصی با نشریه فرانسوی «فیگارو» درباره ارزیابی خود از روند مذاکرات ایران و عربستان در بغداد گفت: ما در حال کار بر روی یک نشست سطح بالا بین دو کشور در بغداد هستیم و دو طرف آماده پیش رفتن به سوی مراحل پیشرفته مذاکرات هستند. ما در عراق در حال فراهم کردن شرایط و زمینه سازی برای میزبانی دور بعدی مذاکرات هستیم.

الکاظمی در ادامه تصریح کرد: دور‌های گذشته مذاکرات، عناصر مهمی از اعتماد بین دو طرف ایران و عربستان ایجاد کرد. آن‌ها مراحل و گام‌های بزرگی را پشت سر گذاشتند و متوجه شدند که اشتراکات زیادی دارند و باید بر این مشترکات تکیه و در مورد موضوعات مورد بحث مذاکره کنند. ما امیدواریم که این دو کشور به توافق نهایی برسند و در آینده‌ای نزدیک ترمیم روابط رسماً اعلام شود.

نخست وزیر عراق همچنین به سؤالی درباره مذاکرات لغو تحریم‌ها علیه ایران پاسخ داد و گفت: ما همه طرف‌ها را تشویق می‌کنیم که به گفتگو برای دستیابی به توافق ادامه دهند. شکست مذاکرات اثرات منفی بر کل منطقه خواهد داشت.

الکاظمی تصریح کرد: جهان بسیار تغییر کرده است و پس از همه‌گیری کرونا و جنگ روسیه و اوکراین، کشور‌های منطقه شاهد پروژه‌های توسعه‌ای بزرگ هستند و این پروژه‌ها نیازمند همکاری منطقه‌ای بین کشور‌های منطقه برای حفظ این دستاورد‌ها هستند. بر این اساس، موفقیت مذاکرات هسته‌ای و دستیابی به توافق از این پروژه‌های توسعه حمایت و آن را تقویت می‌کند و دامنه آن‌ها را گسترش دهد که تأثیرات مثبتی بر کل منطقه خواهد گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: درباره مذاکرات هسته‌ای نیز معتقدیم که مسائل اختلافی از طریق گفتگو قابل حل است. همه باید به فکر راه حلی برای مسائل مورد مناقشه باشند و مواضع طرف‌های دیگر را درک کنند تا فضای مساعدی برای توسعه همه کشور‌های منطقه ایجاد شود. ما همچنین باید با یک ادبیات جدید بیندیشیم. دنیا تغییر کرده و تکنولوژی مدرن ارزش‌های خود را به جوامع تحمیل کرده است و ما باید خود را با تغییرات تطبیق دهیم.

نخست وزیر عراق در بخش دیگری از مصاحبه خود به روابط کشورش با ایران اشاره کرد و افزود: ما مرز‌های جغرافیایی وسیعی با ایران داریم و در بسیاری از عناصر تاریخی، مذهبی و اجتماعی با آن‌ها مشترک هستیم. ایران کشوری مهم در منطقه است و ما می‌خواهیم با آن روابط پایدار و مستحکم بر اساس منافع مشترک و اصل حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی داشته باشیم. short_url/vdchvznzm23nzid.tft2.html
bayanema.ir/vdchvznzm23nzid.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین