تاریخ انتشار : ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۳
جالب است ۰
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین، پیش‌بینی کرد که مذاکرات در اواسط ماه نوامبر از سر گرفته شود.
نماینده روسیه در وین: احتمالا مذاکرات هسته‌ای از ماه آینده از سر گرفته شود
به گزارش بیان ما؛ «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین به شبکه الجزیره گفت که انتظار دارد مذاکرات از اواسط ماه نوامبر (اواخر ماه آبان) از سر گرفته شود.

او همچنین گفت که «رافائل گروسی» مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز قرار است هفته آینده به مسکو سفر کند.

خبر این مقام روسی درباره از سرگیری مذاکرات رفع تحریم‌ها در اواسط ماه آینده میلادی در حالی است که «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و معاون سیاسی وزارت امور خارجه امروز (چهارشنبه) در تور اروپایی‌‌اش و در نخستین مقصد این سفر که به بوداپست رفته، در سفر رسمی به مجارستان، با جمعی از ایرانیان مقیم این کشور دیدار کرد.

باقری در این دیدار با اشاره به آخرین روند تحولات مذاکرات رفع تحریم تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران آمادگی طرف‌ها برای دادن تعهدات پایدار را عامل حصول سریع توافق و پایبندی به تعهدات را ضامن حفظ و استمرار توافق می‌داند».

در آخرین تحولات مرتبط با مذاکرات رفع تحریم‌ها، جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۱ شهریور ماه پاسخ آمریکا را به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا ارسال کرد و به گفته منابع آگاه متن پیشنهادی آمریکا دارای ابهامات بسیاری بوده و ایران خواستار فع این ابهامات شده بود.

سیدمحمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران یک روز بعد از پاسخ دوم ایران به طرح پیشنهادی اروپا، در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی الجزیره تاکید کرده بود که آمریکا خواهان وجود متن مبهمی درباره توافق است، اما ایران بر ضرورت وجود متنی شفاف با عبارت‌ها و اصطلاحات روشن تاکید می‌کند.

حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران نیز در دهم مهر ماه در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفت: «ما برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار جدی هستیم. در دولت جدید ایران در ماه‌های گذشته معاون من و همکارانم برای رسیدن به این هدف تلاش زیادی کردند. معتقدم در گام‌های پایانی این مسیر قرار داریم. اما طبعا گام‌های پایانی مسیر دشواری را طی می‌کند. فکر می‌کنم اگر آمریکا واقع بینانه برخورد کند و شجاعت تصمیم گیری در این مرحله را داشته باشد، ما می توانیم به توافق دست یابیم».

او در خصوص چگونگی تعامل تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز گفت: همکاری‌های ما با آژانس ادامه دارد، اما یک مشکل اساسی وجود دارد. آژانس باید به وظایف فنی خود عمل کند، اما مسیر سیاسی را بسیاری از مواقع پیش می‌گیرد و رفتارهای سیاسی دارد. ما می‌توانیم در مسیر فنی همکاری‌هایمان را با آژانس تقویت کنیم، اما لازمه اش این است که آژانس از رفتار سیاسی و سیاسی کاری فاصله بگیرد.

وی اضافه کرد: «چنانچه آژانس صرفا فنی برخورد کند، ما تردیدی نداریم که اتهامات مطروحه در مورد ایران برطرف می‌شود. پس ما برای همکاری‌های فنی بیشتر با آژانس آمادگی داریم اما آمریکا و سه کشور اروپایی در مذاکرات باید به آژانس توجه بدهند که نباید از مسیر فنی فاصله بگیرد».

او تأکید کرد که اگر آژانس صرفا فنی برخورد کنند، اتهامات بی اساسی که به ایران وارد می‌کند، بسیار ساده از میان برداشته می‌شود و تهران آماده است تا به سؤالات فنی آژانس پاسخ دهد اما نمی‌تواند به سؤالات سیاسی و جهت دار و هدفمند آژانس پاسخ دهد. short_url/vdcbg8b89rhb85p.uiur.html
bayanema.ir/vdcbg8b89rhb85p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین