تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۱
جالب است ۰
وزیر امور خارجه گفت : دربرابر قطعنامه غیر ایرانی اقدام متقابل انجام خواهیم داد، البته به حقوق بین‌الملل پایبند خواهیم بود.
در برابر قطعنامه آژانس اقدام متقابل انجام خواهیم داد
به گزارش بیان ما؛  حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) در تهران یا «سید بدر البوسعیدی» وزیر خارجه عمان دیدار و گفتگو کرد. وزرای خارجه پس از آن در نشست خبری مشترک حضور یافتند و به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداختند.
امیرعبداللهیان در ابتدا ضمن خیرمقدم به همتای عمانی گفت: روابط دو کشور مبتنی بر دوستی است.
وزیر خارجه کشورمان گفت: آخرین توافقات آقای رئیسی و سلطان عمان را در آخرین دیدار روسا مورد بررسی قرار دادیم. بسیار خرسندیم که توافقات و نیت و اراده رهبران دو کشور به سرعت در ابعاد مختلف از جمله در نمودار همکاری‌های اقتصادی و تجاری رشدی فزاینده را نشان می‌دهد. از تلاش‌های سازنده عمان در کمک به رفع تحریم‌های ناعادلانه علیه ایران تشکر می‌کنیم. تلاش‌های عمان برای رسیدن به گام‌های نهایی توافق را ارج می‌نهیم.
وی افزود: معتقدیم کشور‌های منطقه توانایی حفظ صلح و امنیت در منطقه را دارند. حضور نیرو‌های خارجی نظامی در منطقه را تهدید صلح و ثبات منطقه می‌دانیم و باور داریم نیرو‌های خارجی نظامی امروز به یک تهدید در منطقه خلیج فارس و دریای عمان تبدیل شده‌اند. تهدیدی برای امنیت انرژی در منطقه. هم اکنون تعداد زیادی از شناور‌های بدون سرنشین متعلق به کشور‌های خارجی در خلیج فارس و دریای عمان در حال تردد هستند.
امیرعبداللهیان گفت: در روز‌ها و هفته‌های گذشته دشمنان ایران با سوء استفاده از احساسات پاک مردم تلاش کردند وضعیت و محیط داخلی ایران را تحت تاثیر قرار دهند و تا جایی پیش رفت که حملات تروریستی در شیراز و ایذه باعث شهادت جمعی از هموطنان شد. ضمن تسلیت به خانواده‌ها این حوادث را محکوم و در راستای فشار حداکثری آمریکا و سه کشور اروپایی علیه مردم ایران می‌دانیم.
وی گفت:‌مردم یمن شرایط اسفباری را پشت سر می‌گذارند توقف جنگ و آتش بس دو روی یک سکه هستند. آتش بس در یمن تمدید نشد و امیدواریم نسبت به استمرار آتش بس و رفع کامل محاصره انسانی صورت بگیرد. مقاومت مردم یمن در سال‌های گذشته در مقابل اشغال خارجی ستودنی است.
وزیر خارجه بیان کرد: آژانس اقدام غیرسازنده‌ای را انجام داد در حالی که دو هفته پیش هیأتی متشکل از مقامات وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی به وین سفر کردند درباره همکاری نیرومندتر ایران وآژانس توافق کردند و دیدار سازنده‌ای با گروسی انجام دادند، ولی در راستای تاثیرگذاری بر محیط داخلی و اعمال فشار حداکثری و در تدوام سیاست به شدت ریاکارانه این روز‌های آمریکا قطعنامه‌ای را علیه ایران روی میز گذاشته و بار دیگر از آژانس سوء استفاده کردند.
وی تصریح کرد: اقدام متقابل و موثر را انجام خواهیم داد در عین حالی که به حقوق بین‌الملل و تعهدات بین‌المللی خود پایبند خواهیم بود.

وزیر خارجه عمان: هرگونه اعمال خشونت بار و تروریستی را رد می‌کنیم

«سید بدر البوسعیدی» وزیر خارجه عمان نیز گفت: چالش‌های بسیار و اختلافات زیادی وجود دارد، ولی ما در عمان معتقدیم تنها راه برای حل این مشکلات و چالش‌ها فقط گفتگو و تفاهم است و اینکه به بحث و بررسی بگذاریم و راه‌های مسالمت آمیز را در پیش بگیریم.
وزیر خارجه عمان همچنین گفت: هرگونه اعمال خشونت بار و تروریستی را رد می‌کنیم و باید دلایل این اعمال خشونت را پیگیری کنیم. به تلاش‌های خود ادامه خواهیم داد برای تعامل مثبت به صورت صادقانه که مبتنی بر منشور ملل متحد باشد.
البوسعیدی همچنین از حسن مهمان نوازی امیرعبداللهیان تشکر کرد و گفت: امیدوارم در سلطنت عمان در خدمت شما باشیم و بحث‌های خود را پیگیری کنیم.
  short_url/vdcayun6o49n6i1.k5k4.html
bayanema.ir/vdcayun6o49n6i1.k5k4.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین