تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۳
جالب است ۰
وزیر آموزش و پرورش گفت: بعد از رتبه بندی معلمان، رتبه بندی مدارس انجام می‌شود و مدرسه صالح بر اساس سند تحول بنیادین مشخص و رتبه بندی می‌شود.
نوری: بعد از رتبه‌بندی معلمان رتبه‌بندی مدارس آغاز می‌شود
به گزارش بیان ما؛ به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، یوسف نوری در مراسم اختتامیه چهاردهمین نشست هم‌اندیشی سالانه ستاد همکاری‌های حوزه‌علمیه و آموزش و پرورش اظهار کرد: بعد از انقلاب ریزش‌ها و رویش‌هایی داشتیم. ریزش‌ها فعالیت‌های مبتنی بر غریزه بوده و هدفشان الهی نبود، اما رویش‌هایی نیز داشتیم که مبتنی بر فطرت و هدفشان الهی بوده است. علمای تعلیم و تربیت به ویژه امام خمینی (ره) و افراد والامقامی، چون شهیدان بهشتی، باهنر، مطهری و دیگر شهدا به سمت فطرت هدایت می‌کردند و جهت الهی داشتند.

عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: آموزش و پرورش اقتصاد بزرگی دارد، اگر دشمن بر همه ارکان آموزش و پرورش، یعنی خانواده، افراد واجب التعلیم، آموزش عالی و نهاد‌های فرهنگی مستقر شود، اقتصاد ما را تحت کنترل خود گرفته است.

وی در ادامه گفت: دشمن با تبلیغ این موضوع که ازدواج در صورتی صرفه اقتصادی دارد که به واسطه آن یک شراکت کاری آغاز شود، نگاه به خانواده را به صورت یک موسسه اقتصادی تبیین کرده بود و این نوع ازدواج باعث از بین رفتن رشد جمعیت در کشور شد.

وی افزود: تاسیس سازمان AID و دعوت از نخبگان همه کشور‌ها نیز در راستای کنترل اقتصاد کشور‌ها بود و همه این فعالیت‌ها در راستای تحت کنترل قرار دادن نظام تعلیم و تربیت بود که مقام معظم رهبری از این انحراف جلوگیری کردند.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: تحول در گفتمان سازی سند تحول بنیادین نیاز به کار و فکر دارد و در این راستا همه در پی تغییر و اثرگذاری در دانشگاه برآمدند و دوره پیش از دبستان را فراموش کرده بودند که امروز این موضوع اصلاح شده است و تربیت دوران کودکی جایگاه خود را پیدا کرده است.

نوری گفت: از ظرفیت‌های آموزش و پرورش به طور کامل استفاده نمی‌شود، نهادی که ارتباط قانونی با خانواده دارد، ما هستیم و از این ظرفیت هیچ استفاده‌ای نمی‌کنیم؛ می‌گوییم نهاد‌های دیگر باید به آموزش و پرورش یاری دهند، اما نهاد آموزش و پرورش با امکانات خودش نیز ارتباط ندارد؛ باید تعامل و ارتباطمان را با مسجد و نهاد‌های بیرونی مانند حوزه علمیه بیشتر کنیم.

وی تصریح کرد: باید بچه‌ها را طوری تربیت کنیم که هرجا یک روحانی می‌بینند سوال بپرسند و مشکلات دینی و مسائل خود را بیان کنند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر باور تغییر کرد رفتار هم تغییر می‌کند و این لایه عمیق باید در آموزش و پرورش جدی‌تر گرفته شود.

نوری دو پایه مهم اجرایی شدن سند تحول بنیادین را، نیروی انسانی و محتوا و برنامه درسی معرفی کرد و گفت: دانشگاه فرهنگیان جزئی از آموزش و پرورش است و بنابر فرمایش مقام معظم رهبری، نقطه ثقل آموزش و پرورش است، بنابراین دانشگاه فرهنگیان را از یک دانشگاه معمولی به دانشگاه آموزش و پرورش تبدیل کردیم و بر همین اساس؛ هیات ممیزی دانشگاه مجددا تشکیل شد، مجوز جذب اساتید کارآزموده صادر شد، برای گزینش دانشجویان برنامه ریزی کردیم، فرصت برای سنجش شایستگی‌های عمومی و تخصصی جذب شدگان داده شد، برای افزایش فضای دانشگاه فرهنگیان، املاکی از آموزش و پرورش در اختیار دانشگاه قرار داده شد و مقرر شد هر استان یک دانشگاه فرهنگیان جامع داشته باشد.

عضو کابینه دولت ایران قوی در بحث ارزشیابی ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان گفت: این افراد باید در۶ ساحت تربیت و ۱۲ مهارت داشته باشند که توسط ارزیابان تخصصی سنجیده می‌شود وآزمون جامعی نیز باید برگزار شود، زیرا دانشگاه فرهنگیان دانشگاهی ماموریت‌گرا است.

وی با بیان این که گواهی صلاحیت معلمان به دانشگاه فرهنگیان سپرده شده است، گفت: گزینش دانشجو معلمان به صورت مستمر از زمان جذب تا فارغ التحصیلی خواهد بود.

نوری بر حفظ ارتباط دانشگاه فرهنگیان با مدارس نیز تاکید کرد و گفت: همزمان دانشجو معلمان با دبیرستان‌ها، هنرستان‌ها و مدارس باید در ارتباط باشد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به رتبه بندی مدارس گفت: بعد از رتبه بندی معلمان، رتبه بندی مدارس انجام می‌شود و با ایجاد یک جو رقابتی سالم، مدرسه صالح بر اساس سند تحول بنیادین مشخص و رتبه بندی می‌شود.

عضو کابینه دولت سیزدهم بیان کرد: نظام‌ها برای حکمرانی به آموزش و پرورش نیاز دارند و نیاز جدی به کار در آموزش و پرورش احساس می‌شود، آموزش و افزایش سواد محیط زیست، سواد کشاورزی، سواد صنعت از الزامات است؛ باید گروه‌ها در هر استان آموزش ببینند، توانمند شوند و در مدارس به کمک ما مخصوصا در دوره ابتدایی بیایند. short_url/vdcfv0dy0w6dyva.igiw.html
bayanema.ir/vdcfv0dy0w6dyva.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین