تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۳
جالب است ۰
نشست منامه با هدف تهدیدسازی و امنیتی‌سازی سیاست‌های داخلی، نظامی و منطقه‌ای ایران طراحی شده و آمریکا، انگلیس و اسرائیل با تکرار ادعاهای قبلی خود، همچنان برای طبل انزوای اقتصادی و نظامی ایران می‌کوبند.
پیام مشاورایرانی‌تباراسراییلی به آشوب‌گران در کنفرانس امنیتی منامه
به گزارش بیان ما؛ کنفرانس امنیتی منامه ۲۰۲۲ با عنوان «قواعد و درگیری در خاورمیانه» و با مشارکت کشورهای مختلف در سطح وزیران، مسوولان امنیتی، فرماندهان نظامی و اشخاص آکادمیک از ۱۸ نوامبر تا ۲۰ نوامبر در منامه برگزار شد. این نشست تحت مدیریت اندیشکده انگلیسی IISS [1]برگزار می‌شود. این اندیشکده ضد ایرانی یکی از مراکز فکر و مشاور اصلی سیاستمداران در سطح جهان به شمار می‌رود.

تمرکز فعالیت موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک[2] در ابتدا مطالعات دفاعی، خلع سلاح و مشکلات ناشی از سلاح‌های هسته‌ای بود و سپس موضوعات خود را به منازعات و تهدیدات در اروپا و خارج آن و برنامه‌های امنیتی مناطق مهم توسعه داد، کم کم با توسعه سازمان مؤسسه، موضوعات تحقیق به بررسی و ارائه راه‌حل منازعات در اشکال مختلف آن، در همه مناطق جهان گسترش یافت.
سخنرانان شاخص این نشست:
اورزولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا، فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق، سالم عبدالله الجابر الصباح وزیر خارجه کویت، جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، ولید الخریجی، معاون وزیر امور خارجه، راشد الزیانی، وزیر خارجه بحرین، پکا هاویستو، وزیر خارجه فنلاند، مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام، وینسنت کازین، معاون دفاع و امنیت ملی فرانسه، آنیکن هویتفلد، وزیر امور خارجه نروژ، ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، کالین کال، معاون پنتاگون


در ادامه گزارش مختصری از اظهارات مسئولین حاضر در این نشست ارائه می‌شود:
عراق، تابع ایران نیست؛ اغتشاشات در تهران دارای بعد منطقه‌ای است
وزیر خارجه عراق، با اشاره به این‌که برخی کشورهای همسایه در عراق نفوذ دارند، ادعای تبعیت دولت عراق از ایران را رد کرد و گفت: سالهای زیادی، بسیاری از کشورهای جهان و در رأس آنها، آمریکا هزاران سرباز در عراق داشتند. صحبت از تبعیت دولت عراق از ایران غیرمنصفانه است. دولت عراق از سیاست چند محوری دوری می‌کند و به سیاست توازن در روابط خود با سایر کشورها متکی است. برای نظارت بر گفت‌وگوی ایران تلاش مستمر داریم و ریاض و تهران به تداوم گفت‌وگو تمایل دارند. اغتشاشات در ایران دارای بعد منطقه‌ای است و ممکن است بر سیاست‌های تهران و پیشرفت در گفت‌وگو میان ریاض و تهران تاثیر بگذارد. حل‌وفصل قضیه فلسطین در تقویت ثبات و امنیت منطقه سهیم خواهد بود و این موضوع درباره بحران‌های یمن و لیبی نیز صدق می‌کند.
اروپا به دنبال ایجاد معماری امنیتی جدید در خلیج‌فارس
رئیس کمیسیون اروپا از ناتوانی کشورهای غربی در مقابله با توانمندی‌های ایران، از جمله توان پهپادی کشورمان گفت و خواستار اتخاذ «رویکردی هماهنگ» در قبال ایران شد. فون درلاین گفت: اشاعه تسلیحاتی ایران نباید بدون توجه رها شود. چند کشور حاشیه خلیج [فارس] سال‌هاست هشدار داده‌اند که ایران در حال تحویل پهپاد به کشورهای سرکش است. مدت‌ها طول کشید حقیقت ساده‌ای را یاد بگیریم که همزمان با تلاش برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای بایستی روی اشاعه انوع دیگر سلاح از پهپاد گرفته تا موشک‌های بالیستیک هم تمرکز کنیم. این مسئله نه فقط برای خاورمیانه بلکه برای همه ما خطر امنیتی است. دنیا به یک معماری امنیتی قوی‌تر در برابر گسترش هرج و مرج در اینجا در خلیج [فارس] نیاز دارد. ما فرصتی تاریخی برای ایجاد پیوندهایی جدید میان مناطق خودمان داریم. ما در دوره‌ای سخت و پرآشوب از تاریخ قرار داریم. تغییرات عظیمی در عرصه انرژی در حال وقوع هستند. چالش‌ ما زمستان سال آینده خواهد بود.
انگلیس: ایران تهدید منطقه‌ای است
جیمز کلورلی، وزیر خارجه انگلیس مدعی شد تهدید برنامه هسته‌ای ایران امروز پیشرفته‌تر از هر زمانی است و تسلیحات ایران همه منطقه را تهدید می‌کند. او با تکرار ادعای دولت‌های غربی مبنی بر حمایت نظامی ایران از جنگ روسیه علیه اوکراین گفت: این رژیم به فروش پهپادهای جنگی به روسیه متوسل شده است که غیرنظامیان اوکراین را می‌کشند. کلورلی با اشاره به آشوب‌ها در ایران گفت: با همکاری دوستان خود درصدد تقابل با تهدیدهای ایران، منع قاچاق سلاح متعارف و ممانعت از دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات هسته‌ای است. بریتانیا مصمم است در کنار دوستان خود برای مقابله با تهدید ایران کار کند.
برنامه ویژه آمریکا برای مقابل با پهپاد در خاورمیانه
مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام: ارتش آمریکا تا سال آینده، بیش از یکصد شناور بدون سرنشین را به آب‌های استراتژیک منطقه خلیج فارس اعزام خواهد کرد. استقرار این قایق‌ها در راستای جلوگیری از تهدیدات دریایی در منطقه است. علاوه بر شناورهای بدون سرنشین، ایالات متحده در حال ایجاد یک برنامه آزمایشی با شرکای خود در خاورمیانه برای شکست «پهپادهای دشمن» است. توسعه «پهپادهای متخاصم» بزرگترین تهدید فناوری برای امنیت است.
مذاکرات برجامی، متمرکز بر کل سیاست‌های ایران باشد
دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس با اتهام زنی واهی علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شد که تهران خطری برای منطقه به شمار می رود و باید بحث درباره همه سیاست های ایران در قالب مذاکرات هسته‌ای گنجانده شود. وی گفت: "سیاست های ایران در منطقه و پروژه موشکی و حمایت این کشور از گروههای مسلح در منطقه و خطری که ایران تشکیل می دهد، ایجاب می‌کند که مذاکرات هسته ای وین با ایران روی بُعد هسته‌ای متمرکز نباشد بلکه روی کل سیاست‌های ایران متمرکز باشد".
مشاور اسرائیلی از آشوب‌ها در ایران حمایت کرد
ایال هولاتا، مشاور امنیت داخلی رژیم اسرائیل با طرح ادعاهای بی‌اساس در اظهاراتی مداخله‌جویانه از ناآرامی‌های اخیر ایران حمایت کرد. هولاتا در جمله‌ای به زبان فارسی گفت به عنوان کسی که از سمت مادر ایرانی است پیامی برای مردم ایران دارم: زن، زندگی، آزادی. هولاتا در ادامه ایران را به هدف قرار دادن کشتی میلیاردر صهیونیست در دریای عمان و مشارکت در جنگ اروپا (روسیه و اوکراین) متهم کرد. وی گفت که شراکت‌های این رژیم با هم پیمانان منطقه‌ای در راستای مقابله با بحران غذا و انرژی و همچنین تهدیدات امنیتی است؛ تهدیداتی که به ادعای وی منبع آن ایران است. وی مدعی شد که ایران حملات نیابتی و سایبری خود علیه اهداف غیر نظامی در سرزمین های اشغالی و کشور آلبانی و مناطق دیگر را افزایش داده است. ایال گفت: ایران مهمترین تهدید امنیتی اسرائیل است.
می‌توان بین مسکو و تهران اختلاف انداخت
کالین کال، معاون پنتاگون:  تصمیم روسیه در خرید پهپادهای نظامی از ایران برای جنگ در اوکراین، به منطقه خاورمیانه نیز ضربه می‌زند. این مسئله نگرانی‌های امنیتی مشترک عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اسرائیل و دیگران است. برخی در این منطقه معتقدند که تعامل با پوتین می‌تواند بین مسکو و تهران شکاف ایجاد کند. وی مدعی شد: کشورهای حوزه خلیج فارس باید به دلیل تعمیق روابط نظامی مسکو با ایران، روابط خود را با روسیه قطع کنند.
با بررسی اظهارت مسئولین و تصمیم‌سازان حاضر در نشست می‌توان مشاهده کرد که بخشی از نشست منامه به تهدیدسازی و امنیتی‌سازی سیاست‌های داخلی، نظامی و منطقه‌ای ایران اختصاص یافته است. آمریکا، انگلیس و اسرائیل با تکرار ادعاهای قبلی خود، همچنان برای طبل انزوای اقتصادی و نظامی ایران می‌کوبند. ایجاد اختلاف میان ایران و روسیه، حمایت از آشوب‌ها در ایران، تعمیم مذاکرات بر همه عناصر قدرت نظامی ایران و کاهش توان منطقه‌ای ایران با ایجاد معماری امنیتی جدید در خلیج فارس از محورهای این نشست بود. برقراری ارتباط میان اعراب و اسرائیل در سال‌های اخیر همواره از خطوط اصلی این نشست امنیتی بوده است.
  short_url/vdcfm0dyjw6dyea.igiw.html
bayanema.ir/vdcfm0dyjw6dyea.igiw.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین