تاریخ انتشار : ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۹
جالب است ۰
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار گزارشی که در اختیار اعضای شورای حکام قرار داد تولید اورانیوم ۶۰ درصدی در تاسیسات فردو را تائید کرد.
آژانس انرژی اتمی تولید اورانیوم ۶۰ درصدی در فردو را تائید کرد
به گزارش بیان ما؛ یک سخنگوی آژانس اتمی به خبرنگاران گفت: رافائل گروسی در آخرین گزارش خود به کشورهای عضو (شورای حکام)‌ درباره اجرای تعهدات هسته‌ای ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اعلام کرد که ایران با استفاده از دو آبشار سانتریفیوژهای IR-۶ موجود در تاسیسات غنی‌سازی سوخت فردو (FFEP) شروع به تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد کرده است.
وی افزود که بر اساس این گزارش، «ایران همچنین در حال برنامه ریزی برای توسعه قابل توجه تولید اورانیوم با غنای پایین - UF۶ با غنای ۵ درصد یا ۲۰ درصد - در فردو از طریق نصب ۱۴ آبشار دیگر از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۶ است که شش مورد آن جایگزین آبشارهای سانتریفیوژهای (نسل پایین) IR-۱ خواهد شد.»
سخنگوی آژانس اعلام کرد که رافائل گروسی تمایل این سازمان را برای افزایش فعالیت‌های راستی آزمایی از تاسیسات فردو مطابق با موافقتنامه پادمان به اطلاع ایران می‌رساند. مدیرکل آژانس همچنین در گزارش یادشده اعلام کرده است که ایران به پیشبرد فعالیت‌های غنی‌سازی خود در کارخانه غنی‌سازی سوخت (FEP) در نطنز ادامه می‌دهد و قصد دارد تا تاسیسات دومی را که بتواند بیش از ۱۰۰ آبشار سانتریفیوژ را در خود جای دهد نصب کند.
به گزارش ایرنا، محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی ساعاتی پیش اعلام کرد که تولید اورانیوم ۶۰ درصدی در سایت فردو از روز دوشنبه آغاز شده است. وی در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده از سوی سازمان انرژی اتمی در مراکز فردو و نطنز توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد به ‌طوری‌که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.
شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۲۶ آبان ماه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی را با ۲۶ رای موافق، ۲ رای مخالف و ۵ رای ممتنع تصویب کرد.
در پی قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران و در واکنش به این اقدام سیاسی و غیرسازنده، سازمان انرژی اتمی چند اقدام را در گام نخست در دستورکار قرار داد و یکشنبه ۲۹ آبان اجرای آنها با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی‌سازی نطنز و فردو انجام شد.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست با خبرنگاران تصریح کرد: اقدام به صدور قطعنامه در شورای حکام هیچ کمکی به حل و فصل مسائل فنی و پادمانی نخواهد کرد و صرفاً در روند همکاری های فنی اخلال ایجاد می کند. وی یادآور شد: این کشورها قبلا نیز دست به چنین اقدام غیرسازنده‌ای زدند و ایران مبتنی بر قانون مجلس شورای اسلامی اقدامات متقابل را نشان داد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان طرف‌های اروپایی را به رفتار توأم با درایت و تدبیر و حرکت به سمت دیپلماسی دعوت کرد و هشدار داد: حرکت به سمت رفتارهای غیرسازنده روند دیپلماتیک را دچار خدشه خواهد کرد.
  short_url/vdcbg5b85rhb8wp.uiur.html
bayanema.ir/vdcbg5b85rhb8wp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما