تاریخ انتشار : ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۶
جالب است ۰
مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت گفت: ارزش کل پوشاک مصرفی در کشور ۹ میلیارد دلار در سال است که حدود ۱۵ درصد از آن را قاچاق تشکیل می دهد.
۱۵ درصد از پوشاک کشور قاچاق است
به گزارش بیان ما؛  در گفتگوی ویژه خبری امشب سهم قاچاق پوشاک در بازار با حضور گرجی مدیرکل دفتر صنایع پوشاک و منسوجات وزارت صمت و دهقانی نیا سخنگوی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بحث و بررسی شد.
طرح مبارزه با قاچاق کالا در حوزه پوشاک اجرایی شد؟
گرجی: پوشاک یکی از اقلام ۵ گانه در دستور کار وزارت صمت برای مبارزه با قاچاق کالا قرار گرفته است. مبارزه با قاچاق در این بخش از مجراهای مختلفی همچون مبادی ورودی، سطح عرضه و بخش مسافری انجام می شود.
چه میزان قاچاق پوشاک در کشور داریم؟
گرجی: تخمین میزان قاچاق پوشاک آسان نیست چون اصل این موضوع پنهانی انجام می شود. ۱.۵ میلیارد دلار از کل پوشاک کشور قاچاق است. ارزش کل پوشاک مصرفی کشور ۹ میلیارد دلار در سال است که حدود ۱۵ درصد از آن را پوشاک قاچاق تشکیل می دهد.
چرا عزم کافی برای مبارزه با قاچاق پوشاک وجود ندارد؟
گرجی: در سال ۹۷ مبارزه های اثر بخشی داشتیم که آورده مهمی برای صنعت پوشاک به همراه داشت. در مجتمع های بزرگ که ویژندهای(برند) خارجی فعال بودند با برخورد ستاد مبارزه با قاچاق ،  جای آنها را ویژندهای داخلی گرفتند.
در دوران کرونا مبارزه با قاچاق در سطح عرضه کمتر شد و در سطح مبادی ورودی مبارزه با قاچاق بیشتر شد.
چه تسهیلاتی برای تولیدکنندگان به منظور توسعه صادرات در نظر گرفته شده است؟
گرجی: برای حضور در بازار های جهانی، کنسرسیوم های صادراتی تشکیل شده تا حضور و فعالیت تجار در بازارها با حداقل هزینه باشد.در این خصوص قراردادهایی بسته شده است.
بازار قطر را برای پوشاک داخلی مهیا ندیدیم. نمایشگاه پوشاک و کفش تولیدات داخلی در روسیه برگزار می شود.
چرا مجوز واردات برای پوشاک صادر شده در حالی که واردات پوشاک ممنوع است؟
گرجی: واردات در حوزه پوشاک محافظتی مثل پوشاک مورد نیاز آتش نشانی یا ورزش های خاص انجام می شود. دلیل اینکه واردات کالایی ممنوع می شود این است که تولید داخل آن را داریم اما لباسی که مورد نیاز است و تولید داخل نداریم را می توان وارد کرد.
چقدر قاچاق در حوزه پوشاک  داریم؟
دهقانی نیا سخنگوی مبارزه با قاچاق کالا و ارز: در سال ۹۶ به میزان ۳.۲ میلیارد دلار قاچاق پوشاک داشتیم که در سال ۹۹ به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار  کاهش پیدا کرده است.
در حال حاضر بیشتر قاچاق پوشاک مربوط به واردات از بخش مسافری می شود. در دو ماه آینده کالاهایی که در حوزه مسافری قاچاق می شود هم تحت نظارت بیشتر قرار می گیرد و قاچاق این بخش کاهشی خواهد شد.
  short_url/vdcenw8zojh8zoi.b9bj.html
bayanema.ir/vdcenw8zojh8zoi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین