تاریخ انتشار : ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۵
جالب است ۰
طبق وعده وزارت بهداشت قرار بود تعرفه‌های پرستاری پرداخت شود اما نحوه پرداخت علی الحساب کارانه پرستاری و اجرای ناقص این طرح تنها سبب انتقاد و نارضایتی پرستاران شد.
شوی رسانه‌ای وزارت بهداشت بعد ۱۵ سال با اجرای ناقص قانون تعرفه گذاری
به گزارش بیان ما؛ قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری پس از ۱۵ سال با توصیه رهبر معظم انقلاب وارد فاز اجرایی شد، اما نحوه پرداخت علی الحساب کارانه پرستاری برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، با واکنش پرستاران مواجه شده است، چرا که پرستاران خدماتی را به بیماران ارائه می‌دهند که متاسفانه پول این خدمات به جیب پزشکان می‌رود و این امر سبب انتقاد و نارضایتی پرستاران شده است.

پس از سال‌ها کش و قوس در اجرای طرح قانون تعرفه‌گذاری قرار براین بود که از سه ماهه آخر سال ۱۴۰۰، شرایط پرداخت تعرفه‌های پرستاری فراهم شود، اما با وجود تخصیص اعتبار باز هم خبری از عدالت و اجرای درست پرداخت تعرفه‌ها نبود!.
اجرا نشدن کامل قانون تعرفه خدمات پرستاری/ پایبند نبودن وزارت بهداشت به دستورالعمل‌های ابلاغی خود

در واقع قرار بود که اجرای قانون تعرفه‌گذاری جدید برای خدمات پرستاری و افزایش حقوق پرستاران تا پایان شهریورماه عملیاتی شود که با تأخیر ۲ماهه پرداخت صورت گرفت، اما گویا به‌درستی اجرا نشده حتی محمد میرزابیگی رئیس‌کل سازمان نظام پرستاری، در نامه‌ای به وزیر بهداشت نسبت به روند اجرای تعرفه‌های پرستاری از سوی وزارت بهداشت ابراز گلایه کرد.

محمد میرزابیگی با بیان اینکه تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری یک ستون هویتی است، گفت: ما تا پیش‌ازاین می‌گفتیم در بیمارستان‌ها همه خدمات به جز خدمات پرستاران تعرفه دارد و بنابراین اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به بحث هویت شغلی کمک می‌کند؛ بحث دیگر استقلال شغلی است که در حال حاضر پول برخی خدماتی که پرستار انجام می‌دهد را به خودش نمی‌دهند و بنابراین باید پول خدماتی که پرستاران ارائه می‌دهند، برای خود آنها لحاظ شود.

به گفته رئیس‌کل سازمان نظام پرستاری، پرداختی‌های اخیر و علی‌الحساب وزارت بهداشت، بسیار ناچیز است و نه‌تنها قابل‌پذیرش نیست؛ بلکه واریزی انجام شده برای سطوحی از دریافت‌کنندگان توهین‌آمیز است.

رئیس‌کل سازمان نظام پرستاری با اظهار تأسف از اینکه وزارت بهداشت حتی به دستورالعمل‌های ابلاغی خود هم پایبند نیست، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت باید هر چه زودتر اصل قانون را طبق توافقات و مستندات قانونی اجرا کند و نباید پرداخت علی‌الحساب هر پرستار در ماه کمتر از سه میلیون تومان باشد.
پرداخت‌ ناچیز در اجرای طرح تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری

وعده‌های پی‌درپی مسئولان، تأخیرها و ناعدالتی در اجرای طرح قانون تعرفه‌گذاری سبب ناراحتی پرستاران شده، به‌طوری‌که محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا در ارتباط با اجرای تعرفه‌گذاری می‌گوید: در راستای اجرای تعرفه‌گذاری پرستاری هزار میلیارد تومان بودجه تخصیص‌یافته است.

به گفته شریفی مقدم، در حال حاضر پرستاران سازمان تامین اجتماعی و بخش خصوصی، از پرداخت‌های تعرفه‌گذاری محروم مانده‌اند؛ به پرستاران بیمارستان‌های نیروهای مسلح و بیمارستان‌های خیریه نیز پرداختی صورت نگرفته است؛ این هزار میلیارد تومان فقط صرف پرداخت به پرستاران بیمارستان‌های دولتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: بودجه‌ای ناچیز برای پرداخت علی الحساب به پرستاران در راستای اجرای قانون تعرفه گذاری در نظر گرفته شده است تا از نارضایتی‌های جامعه پرستاری بکاهند، اما پرستاران از نحوه اجرای تعرفه‌گذاری و پرداخت‌های بسیار ناچیز که هیچ سنخیتی با تعرفه‌گذاری واقعی ندارد، همچنان ناراضی بوده و انتقادات بسیار دارند.
جامعه پرستاری از وعده‌هایی که شنیده خسته است

در همین حال، شمس‌الدین شمسی رئیس شورای‌عالی نظام پرستاری، گفت: برای اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بودجه در نظر گرفته شده؛ اما سازمان برنامه‌ و بودجه اعلام می‌کند که بودجه ندارد و آن را تخصیص نمی‌دهد. مسئولیت عدم اجرای قوانین در حوزه پرستاری، برعهده وزارت بهداشت، سازمان برنامه‌وبودجه و سازمان امور اداری و استخدامی است و این دستگاه‌ها باید پاسخگوی نارضایتی پرستاران از وضعیت موجود باشند.

رئیس شورای‌عالی نظام پرستاری خاطرنشان کرد: ما خواستار اجرای سریع، کامل و بدون چون و چرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری هستیم؛ زیرا جامعه پرستاری از وعده‌هایی که شنیده، خسته است.

مسئولان وزارت بهداشت در راستای اجرای طرح قانون تعرفه‌گذاری بارها وعده‌ای دادند که هیچگاه محقق نشد و این بار در آستانه فرارسیدن روز پرستار در تلاشند تا شوی رسانه‌ای اجرا کنند در حالی که محاسبه علی‌الحساب سبب نارضایتی شدید و گلایه کادر پرستاری شده است short_url/vdccmiqsp2bqso8.ala2.html
bayanema.ir/vdccmiqsp2bqso8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین