تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۸
جالب است ۰
رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل پایان دادن به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را نشانه‌ای از بازگشت یکجانبه گرایی خواند و گفت: اقدام آمریکا حمله آشکار به بنیاد قانونمدار سیستم سازمان ملل و تمسخر چندجانبه گرایی بود.
پایان دادن به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن، نشانه‌ای از بازگشت یکجانبه گرایی بود
به گزارش بیان ما؛ رایزن نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست چهارشنبه (۲۳ آذرماه) شورای امنیت که ذیل دستور کار «حفظ صلح و امنیت بین‌المللی؛ جهت گیری جدید در چندجانبه گرایی» که به ریاست وزیر خارجه هند، رئیس دوره‌ای شورای امنیت برگزار شد، گفت: چندجانبه‌گرایی همچنان موفق‌ترین رویکرد برای مقابله با چالش‌های پیش روی جامعه بین‌المللی امروز است. با این وجود، چندجانبه گرایی واقعی باید بر اساس رویکرد فراگیری به جای طرد، همکاری به جای تقابل و حاکمیت قانون به جای حاکمیت قدرت باشد.
وی گفت: اجرای موثر حقوق بین‌الملل و پایبندی دقیق به اهداف و اصول سازمان ملل دو رکن اصلی چندجانبه گرایی است. با این حال، امروزه جامعه بین‌المللی در اجرای قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل با استانداردهای دوگانه مواجه است.
 نماینده ایران با اشاره به اقدام غیرقانونی آمریکا در نشست همزمان شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) در پایان دادن به عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مقام زن، گفت: در حالی که نماینده آمریکا در نشست امروز شورای امنیت در حمایت آمریکا از چندجانبه گرایی و دفاع از منشور سازمان ملل متحد صحبت کرد، اما همزمان، در نشست دیگر سازمان ملل و در جلسه شورای اقتصادی و اجتماعی، چهره واقعی و بدون نقاب آمریکا را به نمایش گذاشت و در رفتاری ریاکارانه، با به راه انداختن کمپین تبلیغاتی و اطلاعات نادرست علیه جمهوری اسلامی ایران، درخواست غیرقانونی و بی اساس خود را برای محروم کردن ایران از امتیازات عضویت خود به عنوان عضو منتخب کمیسیون مقام زن، که ایران از طریق یک روند انتخاباتی شفاف و دموکراتیک به آن ملحق شد، دنبال کرده است.
وی تاکید کرد: متأسفانه، چنین تصمیمی با انگیزه سیاسی، به طور غیرقانونی و توسط یکی از اعضای قانون شکن و قلدر سازمان ملل انجام شد که به حاکمیت قدرت متوسل شد و برای دستیابی به هدف سیاسی خود فشار سیاسی زیادی را بر اعضای مستقل اوکوسوک برای همراهی با تصمیم این کشور اعمال کرد.
نماینده ایران گفت: پایان دادن به عضویت کمیسیون مقام زن، نشانه آشکار دیگری از بازگشت یکجانبه گرایی بود. اقدام امروز ایالات متحده یک حمله آشکار به بنیاد قانونمدار سیستم سازمان ملل و تمسخر چندجانبه گرایی بود. همچنین منشور سازمان ملل متحد، از جمله اصل برابری حاکمیتی کشورها در عضویت و مشارکت معنادار و برابر در همه مجامع چندجانبه را نقض کرده است، که به عنوان پایه کلیدی چندجانبه گرایی و نظام سازمان ملل تلقی می‌شود.
این دیپلمات ایرانی گفت: این اولین بار نیست که آمریکا نظام سازمان ملل و چندجانبه گرایی را تضعیف می‌کند. در واقع، ایالات متحده به دلیل نقض منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی شناخته می‌شود. یکی دیگر از اقدامات مضری که نشان می‌دهد ایالات متحده چگونه علیه چندجانبه‌گرایی اقدام می‌کند، خروج این کشور از برجام است، توافقی که نتیجه چندجانبه‌گرایی بود، در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تأیید شد و به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک مشترک توسط جامعه بین‌المللی پذیرفته شد.
وی افزود: علاوه بر این، ایالات متحده آشکارا از اجرای قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری مبنی بر درخواست توفق فوری تحریم های ایالات متحده خودداری کرده است.
نماینده جمهوری اسلامی ایران گفت: ما بر این باوریم که وقتی چنین اقدامات یکجانبه غیرقانونی و تهاجمی چندجانبه گرایی را تهدید می‌کند، باید از آن دفاع کنیم، با چالش‌های آن مقابله کنیم و ارتباط و اثربخشی آن را ارتقا دهیم. نظم بین‌المللی قاعده محور مستلزم این است. سازمان ملل باید با قدرت در جهت حمایت و ارتقای چندجانبه گرایی حرکت کند.
وی گفت: سازمان ملل متحد نباید به ایالات متحده اجازه دهد تا برنامه یکجانبه، متکبرانه و خودمحورانه خود را به طور نامحدود دنبال کند یا از هر گونه خلا‌ٔ در هنجارها و رویه‌های نهادهای سازمان ملل سوءاستفاده کند و همچنین جامعه بین‌المللی نباید به کشورهای عضو خود اجازه دهد که در برابر فشارهای آمریکا تسلیم شوند. در همین راستا، چه در گفتار و چه در عمل، جامعه بین‌المللی باید به شدت با یکجانبه‌گرایی آمریکا مخالفت کرده و آن را رد کند. این امر چندجانبه گرایی و حقوق بین الملل را با حمایت اساسی همراه خواهد کرد.
  short_url/vdciwpazqt1azw2.cbct.html
bayanema.ir/vdciwpazqt1azw2.cbct.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین