تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۸
جالب است ۰
وزارت صمت درباره اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر دروغ بودن آمار تولید خودرو، مستندات رشد تولید خودرو در سال جاری را منتشر کرد.
وزارت صمت: تولید خودرو به 952 هزار دستگاه رسید/ رکورد تولید 12 ماهه 1400 شکسته شد
به گزارش بیان ما؛  به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، لطف‌الله سیاهکلی در یک برنامه تلویزیونی مدعی شده که حداکثر تولید خودروی کشور به 600 تا 650 هزار دستگاه می‌رسد و به 700 هزار دستگاه هم نمی‌رسد و هر کس رقمی بیش از این رقم اعلام کند، حتما دروغ گفته است.
اظهارات این نماینده مجلس در حالی است که تولید انواع خودرو در سال گذشته بیش از 964 هزار دستگاه بود. طبق آخرین آمار، مجموع تولید انواع خودرو در کشور در 9 ماه نخست سال جاری از 876 هزار دستگاه هم فراتر رفته است. تا نوزدهم دی‌ماه نیز 76 هزار و 300 دستگاه خودروی جدید تولید شده و بدین ترتیب جمع تولید خودرو در سال جاری تا پایان روز گذشته بیش از 952 هزار دستگاه بوده است.
با تولید 12 هزار دستگاه خودروی دیگر تا پایان هفته جاری، رکورد تولید 12 ماهه 1400 شکسته خواهد شد. یعنی تا دو روز دیگر به اندازه کل سال 1400 خودرو تولید خواهد شد با این تفاوت که آمار تولید امسال، صرفاً شامل خودروهای کامل است، در حالی که عدد اعلام شده در سال گذشته نزدیک به 200 هزار تولید ناقص بود که در پارکینگ خودروسازان انباشته می‌شد.
در ضمن تعداد تحویل خودرو در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۳۰ درصد بیشتر است که نتیجه تکمیل خودروهای ناقص سال گذشته بوده است.
نکته مهم این است که در تمام سال‌های گذشته آمار خودروهای ناقص جزو آمار تولید حساب می‌شود در حالی که خودروی ناقص جزو کالاهای در جریان ساخت است و نباید به حساب آمار تولید گذاشته شود. امسال برای اولین بار از خودروسازان خواسته شد که صرفاً آمار خودروهای کامل خود را به عنوان تولید اعلام کنند.
ضمنا اکثر شرکت‌های خودروسازی کشور، بورسی هستند و ماهانه آمارهای تولید خود را به بورس اعلام می‌کنند و علاوه بر سازمان بورس که ناظر بر عملکرد این شرکت‌ها است، به طور مستمر در گزارش‌های حسابرسی وضعیت تولید شرکت‌ها ارزیابی موشکافانه می‌شود. علاوه بر این، میزان مالیاتی که شرکت‌ها مکلف به پرداخت آن هستند، بر مبنای میزان تولید و فروش آنها است و هیچ شرکتی حاضر نیست با بزرگنمایی در آمار تولید برای خود هزینه مالیاتی مضاعف تحمیل کند.
همچنین مطابق آمار تمامی نهادهای رسمی خارج از وزارت صمت، بخش تولید خودرو در سال جاری رشد بی‌نظیری را به ثبت رسانده است. به عنوان مثال، بر اساس گزارش بانک مرکزی از شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور، شاخص تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم‌تریلر در نیمه اول سال 1401 حدود 21 درصد بیشتر از رقم سال گذشته و برای تولید سایر وسایل نقلیه 57 درصد بیشتر از نیمه اول سال گذشته بوده است.
طبق آمار بانک مرکزی، وسایل نقلیه پیشتاز رشد تولید در نیمه اول سال جاری بوده است. همچنین بر اساس گزارش بانک مرکزی، رشد بخش صنعت کشور در نیمه اول سال جاری 5.8 درصد و رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ماشین‌آلات 15 درصد بوده که نسبت به سال‌های قبل رشدهای بسیار بهتری است و رشد چشمگیر تولید انواع وسایل نقلیه نقش مهمی در تحقق این رکوردها داشته است.
بنابراین شکی نیست که تولید خودروی کشور نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری پیدا کرده است. اما اینکه یک نماینده مجلس به دلایلی که کاملا مشخص است تمایلی ندارد واقعیات رشد تولید در بخش‌های صنعتی کشور را ببیند و به راحتی در یک برنامه تلویزیونی، آمارهای رسمی را دروغ جلوه می‌دهد، مایه تاسف است، هرچند انتظار اصلاح این رویه نادرست را نداریم.
  short_url/vdceee8zejh8zxi.b9bj.html
bayanema.ir/vdceee8zejh8zxi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین