تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۷
جالب است ۰
طی هفته‌های اخیر، با ورود موج کم سابقه سرما در کشور، میزان مصرف گاز از مرز ۶۸۵ میلیون مترمکعب هم عبور کرد و منجر به افت فشار این حامل انرژی در بخش‌هایی از کشور شده است که لزوم صرفه جویی شهروندان در این حوزه بیشتر حس می‌شود.
رکورد ۶۸۵ میلیون مترکعبی مصرف گاز شکست!
به گزارش بیان ما؛ ایران، کشوری که دارای دومین منابع گازی جهان است، حالا بیم آن می‌رود که به واردکننده گاز تبدیل شود. با وجود سرمای کم سابقه این روز‌های کشور، مصرف گاز در ۲۲ دی ماه به میزان قابل توجه ۶۸۵ میلیون متر معکب رسید و در روز‌های اخیر شاهد تعطیلی ادارات، بانک‌ها و مدارس بسیاری از نقاط کشور در راستای سیاست کاهش مصرف انرژی برای جلوگیری از افت فشار گاز بودیم.
سرمای بی سابقه طی ۱۰ سال اخیر
محمدرضا جولایی؛ مدیر دیسپچینگ شرکت ملی با اشاره به سرمای بی‌سابقه در ۱۰ سال گذشته، گفت: امسال هم شدت سرما زیاد است و هم مدت و دوره سرما که از هفته گذشته آغاز شده و تا هفته آینده هم ادامه دارد و در عین حال فراگیر است.
وی ادامه داد: سرما حتی در استان‌های جنوبی هم زیاد بوده است و به همین دلیل نمی‌توانستیم گاز استان‌های جنوبی را به بخش‌های دیگر مورد نظرمان بفرستیم.
به عقیده بسیاری از کارشناسان، مصرف زیاد بخش خانگی و تجاری عامل افت فشار این روز‌های گاز است. جواد اوجی؛ وزیر نفت با اشاره به مصرف بالای بخش خانگی و تجاری گفته است: در هیچ کجای دنیا و هیچ کشوری مصرف بخش خانگی و تجاری و صنایع غیر عمده به ۶۳۰ میلیون مترمکعب نمی‌رسد، ما معتقدیم که یک رقم عظیمی از این ۶۳۰ میلیون متر مکعب اسراف می‌شود، از همه هموطنان خواهشمندیم که ما را یاری کرده تا بتوانیم این نعمت الهی یعنی گاز را به دست تمامی هموطنان برسانیم.
مصرف انرژی در ایران ۲ برابر میانگین جهانی!
شاید جالب باشد بدانید که میزان مصرف گاز در ایران با کشور چین برابر است. هوشنگ فلاحتیان؛ معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت در رابطه با مصرف بی رویه گاز گفته بود: ما به یک منبع بی‌نهایت گاز متصل نیستیم و این ذهنیت باید در مردم اصلاح شود، الان ایرانِ ۸۵ میلیون نفری، معادل چینِ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری گاز مصرف می‌کند. اینگونه که فلاحتیان گفته است یعنی مصرف گاز در کشور ما ۱۶.۵ برابر چین است. البته با در نظر گرفتن میانگین جهانی مصرف انرژی در ایران حداقل ۲ برابر است.
محسن خجسته مهر؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت هم معتقد است: گاز خام تولیدی امروز ۹۸۰ میلیون متر مکعب بود و میزان گاز شیرینی که در شبکه تزریق شد ۸۴۸ میلیون متر مکعب بوده است. اما آنچه مسلم است در حوزه خانگی و صنایع عمده و غیرتجاری دیشب بالاترین میزان مصرف در کشور به ثبت رسید.
شهروندان فقط ۱۰ درصد صرفه جویی کنند تا مشکل حل شود
به عقیده بسیاری از صاحب نظران، مهم‌ترین مشکل افت فشار گاز، مصرف بی رویه بخش خانگی و تجاری است و اگر شهروندان فقط ۱۰ درصد صرفه جویی کنند، چالش ناترازی گاز در این سرمای کم سابقه رفع می‌شود.
وزیر نفت با بیان این خبر که با وجود افزایش مصرف گاز در این روز‌های سرد، واردات گاز از ترکمنستان نیز با مشکل مواجه شده است، افزود: گزارش‌های ارسال شده از سفارت ترکمنستان حاکی از قطعی گاز در استان عشق آباد دارد به همین دلیل صادرات گاز از این کشور به جمهوری اسلامی ایران قطع شده است. از این رو در مرکز راهبری گاز با تغییر خطوط انتقال و تغییر آرایش شبکه اجازه ندادیم شبکه گازرسانی در استان‌های خراسان شمالی، جنوبی، رضوی و گلستان دچار مشکل شوند.
مخالفان و موافقان افزایش تعرفه گاز
به عقیده گروهی، شاید یکی از راه حل‌های کاهش مصرف، افزایش تعرفه و تعلق نگرفتن یارانه به گاز باشد، زیرا دسترسی آسان به این حامل انژی موجب مصرف بی رویه شده است. البته مخالفان معتقدند که دولت باید با افزایش زیرساخت‌ها و فرهنگ سازی در این حوزه، دسترسی آسان مردم به گاز را فراهم کند.
هرچند که به گفته اوجی تا کنون قطعی گاز نداشته ایم و به مردم این اطمینان را داده است تا وزارتخانه اش با برنامه ریزی مناسب از این بحران عبور خواهد کرد، اما به نظر می‌رسد مردم هم باید در این برهه همکاری‌های لازم را انجام دهند تا با راه‌هایی همچون دو جداره و عایق کردن در‌ها و پنجره‌ها، بررسی وضعیت سلامت دودکش‌ها و برطرف کردن معایب، رعایت دمای رفاه ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد، استفاده از لباس‌های گرم و مناسب در منزل، بستن کانال‌های کولر با پوشش‌های ضخیم و مناسب، بررسی وضعیت سلامت موتورخانه‌ها و انجام تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای، انتخاب سیستم گرمایشی با مصرف بهینه، استفاده از سیستم ترموستاتیک جهت تنظیم هوشمندانه دمای خانه و. باعث کاهش مصرف این حامل گرانبهای انرژی شوند. short_url/vdca0yn6i49n6y1.k5k4.html
bayanema.ir/vdca0yn6i49n6y1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین