تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۹
جالب است ۰
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به گزافه گویی شولتز با بیان اینکه صدراعظم آلمان در سمت اشتباه تاریخ ایستاده، به برآمدن افراطی گری و جاه طلبی در آلمان اشاره کرد که چیزی جز ترویج خشونت و نفرت پراکنی نیست.
کنعانی: صدراعظم آلمان در سمت اشتباه تاریخ ایستاده است
به گزارش بیان ما؛ ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) دهم بهمن ماه به مواضع مداخله جویانه و گزافه گویی اخیر «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان در سفرش به آرژانتین واکنش نشان داد. وی در پاسخ به تکرار مواضع مداخله جویانه صدراعظم آلمان در قبال جمهوری اسلامی ایران در سفر اخیرش به آرژانتین گفت: صدراعظم آلمان، در یک شبیه سازی ناشیانه و مغرضانه بار دیگر نشان داد که همچنان در سمت اشتباه تاریخ ایستاده است.

به گزارش فارس، شولتز در سفر به آرژانتین به گزافه گویی علیه ایران پرداخت و به اوضاع داخلی ایران اشاره و نسبت به وضعیت بازداشت شدگان در اغتشاشات اخیر ابراز نگرانی کرد.

وی در مراسمی که در بوینوس آیرس برگزار شد، گفت: «باید از جوانانی که در حال حاضر در ایران کشته می‌شوند، یاد کرد این در حالی است که آن‌ها برای آزادی و برخورداری از زندگی بهتر به پا خاسته‌اند».

در همین خصوص سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: آنچه به درستی حکایت از یک شباهت تاریخی دارد، برآمدن افراطی گری و جاه طلبی مدرن در آلمان است که نتیجه آن همانند ناکامی‌های رهبران پیش از جنگ جهانی دوم و این بار با تمسک به ابزار‌های حقوق بشری، چیزی جز ترویج خشونت و نفرت پراکنی نیست.

کنعانی اضافه کرد: ما امروز متاسفانه شاهد آن هستیم که برخی با رفتار‌های مشابه و البته محکوم به شکست، درصدد هستند تا برای ارائه تصویر مثبت از خود از پروژه «قدرت از طریق حقوق بشر» استفاده کرده و حتی خود را در این رابطه سردمدار و پیشگام جلوه دهند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین مدعیان آلمانی را به توجه به جنایت وحشیانه چند روز پیش صهیونیست‌ها در جنین، در کرانه غربی فلسطین فراخواند که مقامات آلمان حتی از بیان یک کلمه در تقبیح وحشیگری رژیم صهیونیستی دریغ کردند.

از ابتدای اغتشاشات اخیر در ایران شاهد اظهارات مداخله جویانه از سوی مقامات آلمان و از جمله صدراعظم و وزیر خارجه این کشور بودیم. این کشور حتی پیشگام تهیه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه تعدادی از مقامات و نهاد‌های ایرانی بود.

اولاف شولتز صدراعظم آلمان ۲۱ آبان ماه در صفحه توئیتری خود با انتشار یک ویدئو از اغتشاشگران حمایت کرد و گفت: «ما می‌خواهیم به تشدید فشار بر سپاه پاسداران و رهبری سیاسی (ایران) ادامه دهیم». صدراعظم آلمان اغتشاشات را «مبارزه شجاعانه برای آزادی و عدالت بیشتر» خواند و مدعی «خشونت وحشیانه» در ایران شد و افزود: «تحریم‌ها یکی از راه‌های تشدید فشار بر رژیم است».

یک روز بعد (۲۲ آبان ماه) ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه به این اظهارات مداخله جویانه واکنش نشان داد و موضع صدراعظم آلمان را مداخله جویانه، تحریک آمیز و غیردیپلماتیک خواند و گفت: متاسفانه برخی مدعیان حقوق بشر با فراموشی کارنامه تاریک خود در قبال مردم شریف و مقاوم ایران در جریان حمایت کور و غیرانسانی از رژیم صدام، همراهی با تحریم‌های ظالمانه متعاقب خروج آمریکا از برجام و نیز سکوت در برابر اقدامات تروریستی داعش که آخرین آن حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ بود، حقوق بشر را دستمایه بازی‌های سیاسی کرده‌اند. short_url/vdcaemn6e49n6w1.k5k4.html
bayanema.ir/vdcaemn6e49n6w1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین