تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۷
جالب است ۰
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: مصرف دخانیات در زنان باعث ناباروری، سرطان دهانه رحم، پوکی استخوان و زایمان زودرس می‌شود.
افزایش ۴۰ درصدی خطر ابتلا به دیابت در افراد مصرف کننده دخانیات
به گزارش بیان ما؛  جعفر جندقی، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: سالیانه ۸ میلیون نفر در جهان به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که ۱/۲ میلیون نفر آن ها افرادی هستند که در معرض مواجهه با دود حاصل از مصرف دیگران قرار می‌گیرند.
به گفته وی حدود ۶۰ هزار مرگ سالیانه ناشی از مصرف دخانیات در کشور برآورد شده است.

جندقی گفت: بررسی ها نشان می دهند که شایع‌ترین سرطان‌های ناشی از مصرف دخانیات شامل سرطان دهانه رحم، خون، لوزالمعده، کبد، مثانه، حنجره، زبان، مری، معده، ریه و دهان هستند. مطالعات نشان می دهند که ۹ جانباخته از ۱۰ نفر به دلیل سرطان ریه، مصرف کننده دخانیات هستند.
او ادامه داد: مصرف دخانیات خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی را بین ۲ تا ۴ برابر افزایش می‌دهد. خطر ابتلا به بیماری دیابت نیز در بین افراد مصرف کننده دخانیات ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بیان کرد: مصرف دخانیات در زنان، خطر ناباروری، یائسگی زودرس، سرطان دهانه رحم، پوکی استخوان، زایمان زودرس و سقط جنین و در مردان نیز ناباروری را به همراه خواهد داشت.
او گفت:  مواجهه کودکان با دود دخانیات باعث بروز بیماری هایی مانند آسم، عفونت ریه و گوش میانی و مرگ ناگهانی نوزاد می‌شود.
  short_url/vdcexn8zfjh8z7i.b9bj.html
bayanema.ir/vdcexn8zfjh8z7i.b9bj.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین