تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۰
جالب است ۰
پس از گذشت ۱۸ روز از زلزله ۵.۹ریشتری در شهرستان خوی وضعیت در این مناطق به ثبات نسبی رسیده و روند بازسازی منازل و ساختمان‌های تخریب شده آغاز شده است.
به گزارش بیان ما؛  هشتم بهمن ماه امسال زلزله ۵.۹ریشتری شهرستان خوی در آذربایجان‌غربی را لرزاند.این زمین لرزه ۳نفر فوتی و بیش از هزار مصدوم برجای گذاشت و براثر آن ۲۱۲۰ واحد تخریب و ۱۱ هزار و ۱۰۰واحد نیز آسیب دید که نیاز به تعمیردارد. پس از گذشت ۱۸روز از زلزله ۵.۹ریشتری در شهرستان خوی وضعیت در این مناطق به ثبات نسبی رسیده و روند بازسازی منازل و ساختمان‌های تخریب شده آغاز شده است.
استمرار خدمات رسانی در کمپ‌های اضطراری
بلافاصله پس از زلزله امدادرسانی دستگاه‌های مختلف به مردم آسیب دیده شروع شد و حدود ۱۳۰هزارنفر از مردم در ۱۱۰کمپ اضطراری اسکان داده شدند.و برای ۱۹۰هزار نفر از مردم نیز خدمات مختلف ارائه شده است.خدماتی همچون توزیع اقلام متنوع زیستی، طبخ و توزیع غذای گرم، امکانات بهداشتی و استحمام ، اقلام گرمایشی مثل بخاری ،فوم و پتو، خدمات پزشکی رایگان و ...از جمله این خدمات می‌باشد. امروز پس از گذشت ۱۸روز از وقوع زمین لرزه هنوز هم امدادرسانی و خدمت رسانی در این اردوگاه‌ها ادامه دارد.سپاه، بسیج ، ارتش و نیروی انتظامی و نیروهای مردمی،در این اردوگاه‌ها مشغول خدمت هستند.
حضور مردم غیرنیازمند سبب عدم تمرکز خدمات به نیازمندان واقعی
اگرچه بسیاری از مردم اسکان داده شده خانه‌هاشان از زلزله آسیب ندیده است اما به دلیل جو روانی و نگرانی حاصل از شایعات بی اساس وقوع پس لرزه باعث شده تعداد بیشتری از مردم درخواست حضور در کمپ‌ها را داشته باشند و هنوز هم بعد از ۱۸روز تمایلی به حضور در خانه خود نداشته باشند، که این امر سبب پراکندگی و عدم تمرکز خدمات به نیازمندان واقعی شده است.

 
خدمت رسانی مداوم هیئت‌ها و مواکب اربعین
تامین نیازهای روزانه ۱۳۰هزار نفر کار بسیار دشواری است که گروه‌های جهادی، هیئتی‌ها و مواکب اربعین بخش عمده تامین این نیازها را برعهده گرفته اند.۲۷موکب از سراسر ایران و بیش از ۵۰هیئت از خوی و سایر نقاط کشور که به صورت شبانه روزی مشغول خدمت رسانی به مردم هستند.
بیش از ۶۰گروه جهادی بسیج نیز کماکان در منطقه حضور دارند و بار بزرگی از خدمت رسانی را به دوش می‌کشند.
تهیه غذای روزانه این ۱۳۰هزار نفر نیز از طریق همکاری آشپزخانه‌های سپاه،آستان‌ قدس رضوی ، اوقاف،ارتش،و هیئت‌ها و مواکب اربعین صورت می‌گیرد.و دولت نیز در تامین زیرساخت و تسهیل این خدمات یاری گر گروه‌های جهادی است.

 
آغاز روند آواربرداری منازل آسیب دیده با حضور سه استان معین
ابلاغ دستورکارهای واحدهای تعمیری در مناطق زلزله زده شهرستان خوی آغاز شده است و تاکنون دستور کار تعمیرات ۲۶۸۰واحدمسکونی در مناطق شهری و روستایی زلزله زده شهرستان خوی برای تعمیر و سکونت شهروندان ابلاغ شده است. عملیات آواربرداری واحدهای احداثی نیز در ۹ محور با استقرار ۵۰ اکیپ ماشین آلات سنگین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان ،کردستان و قزوین با سرعت ادامه دارد.
تاکنون آواربرداری ۲۹۰ واحد مسکونی در روستاها به اتمام رسیده است. طبق آخرین برآوردها ۲۱۲۰ واحد تخریب شده و ۱۱ هزار و ۱۰۰واحد نیاز به تعمیر دارد.  لیست واحدهای احداثی جهت صدور پروانه ساختمانی به مراجع صدور پروانه از جمله دهیاری ها و شهرداری ارسال شده است تا در کوتاهترین زمان ممکن فرآیند صدور پروانه های ساختمانی در محل روستاها و شهرها صورت گیرد.

 
مسئولیت بازسازی شهر خوی به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان، شهر فیرورق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی و بخشی از روستاهای زلزله زده به استان اردبیل به عنوان ستادهای معین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان غربی واگذار شده است.
برای مناطق شهری ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی با نرخ سود ۵ درصد و مناطق روستایی ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی با نرخ سود ۴ درصد تعیین شده است. همچنین ۶۰ میلیون کمک بلاعوض در مناطق شهری و روستایی به واحدهای احداثی پرداخت می‌شود.
به محض اینکه دولت مصوبه را ابلاغ کند هماهنگی با بانکها، فرآیند تشکیل پرونده و معرفی متقاضیان به بانک انجام می‌شود.
مصالح ساختمانی از جمله سیمان و میلگرد مورد نیاز جهت شروع عملیات پی کنی و بتن ریزی از محل اعتبارات داخلی بنیاد مسکن تامین و به واحدهای روستایی آواربرداری شده در حال توزیع است.
برای اینکه واحدها تکمیل شود علاوه بر تسهیلات، نیاز به کمک های مردم به هموطنان زلزله زده هستیم. هموطنان می‌توانند جهت کاهش آورده مردم عزیز زلزله زده شهرستان خوی برای تکمیل واحدهای مسکونی ، کمک های خود را به حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره) نزد تمام شعب بانک ملی واریز نمایند.
حضور موثر ماشین آلات و نیروهای سپاه در آوار برداری
حیرانی فرمانده بسیج سازندگی استان در خصوص آخرین وضعیت امدادرسانی سازمان بسیج سازندگی در مناطق زلزله زده خوی اظهار داشت: در حال حاضر خدمت رسانی به مناطق زلزله زده خوی تداوم دارد و در مرحله آوار برداری هستیم.
وی ادامه داد : در حال حاضر ۵۰ واحد مساکن روستایی مناطق زلزله زده خوی توسط سپاه آوار برداری شده است.
حیرانی با بیان اینکه سه روستا جهت آواربرداری و خدمات امداد رسانی در اختیار بسیج سازندگی استان آذربایجان غربی است گفت: قرارگاه پهنه ای جهاد سازندگی در شمال استان مستقر بوده و به ۱۶ کمپ مستقر در مناطق زلزله زده شهرستان خوی خدمات مانند غذای غذای گرم کنسرو ارائه می دهد.


 
وی از اولین قرارگاه ملی جهادگران خبر داد و گفت: اوایل اسفند قرارگاه ملی جهادگران ایجاد خواهد شد و تمامی جهادگران کشور جهت آواربرداری و ارائه خدمات امداد رسانی به شهرستان خوی اعزام خواهند شد.
این مقام مسوول ادامه داد: در حال حاضر ۳۰ دستگاه سنگین در مناطق زلزله زده خوی مستقر هستند که تعدادی از آنها فعال و تعدادی بعد از اعزام جهادگران فعالیت خود فعالیت فعال خواهند شد.
حیرانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۰۰ تا ۲۳۰ جهادگر خود جوش در مناطق زلزله زده خوی به ارائه خدمات پرداخته و در امر آواربرداری خارج کردن لوازم منزل از واحدهای مسکونی کمک حال مردم آسیب دیده هستند.
استاندار آذربایجان‌غربی نیز ضمن اشاره به روند امدادرسانی، آخرین اقدامات را تشریح کرد.؛
 
 
 

                                               کمک‌های دولت به زلزله زدگان
  short_url/vdcbzsb8wrhb85p.uiur.html
bayanema.ir/vdcbzsb8wrhb85p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین