تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۱۹
جالب است ۰
وزیر خارجه عربستان اعلام کرد ریاض آماده از سرگیری روابط و انجام دیدار‌ها با جمهوری اسلامی ایران است.
وزیر خارجه عربستان: آماده از سرگیری روابط با ایران هستیم
به گزارش بیان ما؛  «فیصل بن فرحان» در گفتگو با روزنامه «الشرق الأوسط»گفت: اصل در روابط بین الملل وجود روابط دیپلماتیک بین کشورهاست و این امر در مورد دو کشور همسایه به وسعت عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران که مشترکات مذهبی، فرهنگی، تاریخی و پیوند‌های تمدنی با یکدیگر دارند، تقویت می‌شود.
وزیر خارجه عربستان افزود: توافق با ایران با نظارت و میانجیگری جمهوری خلق چین پس از چندین دور گفتگو در دو سال گذشته در عراق و عمان انجام شد. پادشاهی عربستان سعودی با درک نقش و مسئولیت خود در ارتقای امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین المللی به مسیر آرامش و کاهش تنش ادامه می‌دهد.
وی گفت: دستیابی ما به این توافق که منجر به از سرگیری روابط سیاسی شد، نشان دهنده تمایل مشترک ما برای حل و فصل اختلافات از طریق ارتباط و گفتگو از راه‌های مسالمت آمیز و دیپلماتیک است. ما در عربستان امیدواریم صفحه جدیدی با ایران باز کنیم و افق همکاری را ارتقا دهیم که تأثیر مثبتی بر تحکیم امنیت، ثبات و پیشبرد توسعه و رفاه نه تنها در دو کشور بلکه در کل منطقه خواهد داشت.
بن فرحان همچنین گفت: من مشتاقانه منتظر دیدار با وزیر امور خارجه ایران بر اساس توافقات هستم تا روابط دیپلماتیک بین دو کشور از سرگرفته شود. خود را برای از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور طی دو ماه آینده آماده می‌کنیم و طبیعی است که در آینده سفر‌های متقابلی هم خواهیم داشت.
وی افزود: ما از ایران می‌خواهیم به تعهدات هسته‌ای خود پایبند باشد و همکاری خود را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تشدید کند و برای اطمینان از این امر به همکاری با متحدان و دوستان ادامه خواهیم داد.
وزیر خارجه عربستان سعودی در پایان تاکید کرد: سه کشور منافع مشترکی در ایجاد یک محیط منطقه‌ای تحت حاکمیت صلح، امنیت و ثبات به منظور ایجاد و توسعه مشارکت‌های منطقه‌ای و بین المللی دارند که از طریق آن الزامات توسعه و شکوفایی اقتصادی مردم و کشور‌های منطقه را فراهم می‌کنند.
  short_url/vdcdz90f5yt0ff6.2a2y.html
bayanema.ir/vdcdz90f5yt0ff6.2a2y.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین