تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۷
جالب است ۰
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: در تلاشیم که جریان فعلی در رودخانه زاینده‌رود را برای ایام عید نوروز حفظ کنیم.
به گزارش بیان ما؛ محمود چیتیان گفت: بر همین اساس پیش بینی می‌شود که جریان آب در رودخانه و به ویژه در کلانشهر اصفهان در ایام نوروز و حضور گردشگران و مسافران در این دیار جاری باشد.
وی درباره میزان آب ذخیره شده در سد زاینده‌رود اظهارداشت: اکنون ۳۰۸ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده داریم و این رقم پارسال در چنین روزهایی ۲۳۸ و در متوسط بلند(دوره ۵۲ ساله) ۶۸۸ میلیون متر مکعب بوده است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ادامه داد: میانگین بارش‌ها از ابتدای سال آبی(مهر ۱۴۰۱) تاکنون در ایستگاه اندازه گیری بارش در چِلگِرد کوهرنگ بعنوان یکی از سرشاخه‌های اصلی زاینده‌رود یک هزار و ۲۷۰ میلیمتر بوده است.
چیتیان با اشاره به افزایش بارندگی‌ها تصریح کرد: این رقم در مدت مشابه سال گذشته یک هزار و ۱۱۳ و در بلند مدت یک هزار و ۳۳ میلی‌متر بوده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به بارش‌های پیش بینی شده فروردین و اردیبهشت سال ۱۴۰۲ بخش قابل توجهی از نیاز آبی دینفعان حوضه تامین خواهد شد.
رودخانه زاینده‌رود که نقشی اصلی و مؤثری در پایداری محیط‌ زیست، تأمین آب آشامیدنی، رونق کشاورزی و اقتصاد منطقه مرکزی و هستی تالاب گاوخونی داشته، در دهه‌های اخیر بدلیل برداشت‌های غیرقانونی در بالادست، انتقال آب به حوضه دیگر، توسعه کشاورزی، تراکم جمعیت و کاهش نسبی بارندگی‌ها، به یک رودخانه با جریان دوره‌ای، تبدیل و در پایین‌ دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
این رودخانه و پل‌های تاریخی روی آن همواره از جمله کانون‌های توجه مسافران و گردشگران خارجی و ایرانی بویژه در نوروز بوده است.
سد زاینده‌رود یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تأمین‌کننده آب آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران است.
  short_url/vdce7p8zfjh8zwi.b9bj.html
bayanema.ir/vdce7p8zfjh8zwi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین